Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Každý Róm má tú svoju pesničku

.elena Akácsová .lifestyle

Rómovia a ich hudba a príbehy, to je predmetom vedeckého skúmania aj záľubou etnomuzikologičky Jany Belišovej. Po projekte afterPhurikane sa teší na podobný projekt v Tabačke.

Každý Róm má tú svoju pesničku Boris Németh Jana Belišová sadí doma v záhrade pomedzi tekvice kvety, takže ju manžel volá kvetinová teroristka.

práve tento víkend sa v Bratislave koná World Music Festivalu Bratislava, ktorého súčasťou bola aj konferencia. S prednáškou Príbehy v piesňach, piesne v príbehoch na nej vystúpila aj etnomuzikologička Jana Belišová.

Na výskumoch v osadách si všimla, že takmer každý Róm má pesničku, ktorá je tá jeho a keď ju zaspieva, spustí to lavínu spomienok a príbehov. Väčšinou sú to poriadne krváky – Leží ona, leží, na jej hlave zelená tráva rastie, je jedna z tých miernejších. Ona sama však svoju pieseň nemá, možno preto, že nie Rómka. Okrem toho nám v rozhovore pre rubriku Sedem cností a nerestí o sebe prezradila, že doma v záhrade pomedzi tekvice sadí kvety, takže ju manžel volá kvetinová teroristka, že na neresti nemá čas, fajčí iba s Rómami na výskumoch, lebo to otvára dvere. Naučila sa od nich väčšej otvorenosti a dotykovosti. Celý rozhovor si môžete prečítať v papierovom vydaní .týždňa alebo tu.

A tu ešte zopár zaujímavostí o Jane Belišovej, ktoré sa na papier nezmestili.

keď som išla na etnológiu, ľudovky som vôbec nemusela.

Nebola som folkloristka, zaujímala ma skôr ľudová architektúra, džbániky... ale ovládala som hru na klavír, tak ma poslali do terénu na Gemer zbierať slovenské pesničky. Mala som pocit, že tým sa už predsa zaoberalo veľa ľudí, ale na dedinách som počula pár rómskych detí, očarilo ma, ako štvorročné dievčatko dokázalo spievať s citom a frázovaním, zistila som, že to je u nás takmer tabula rasa, tomuto sa nikto príliš nevenoval, nič o tom nie je napísané, málo zaznamenané a stratené, staré piesne odchádzajú. Rómovia sú takí moderní ľudia, všetko, čo sa deje, intenzívne nasávajú, staré hneď odchádza, vznikajú kvantá nových piesní. Niekedy takmer nemajú čo jesť, ale nástroje, bicie, elektrické varhany aké-také musia mať.

nemám nákupné vášne.

Keď máte veľkú rodinu a akademický plat, to sa vám ani nemôžu veľmi vyvinúť. Mala som rada sekáče, ale teraz mám pocit, že tých vecí je strašne veľa a potrebujem sa ich skôr zbavovať a očisťovať si prostredie, domácnosť, skrine. Nedá sa byť úplnou minimalistkou, keď žijete, musíte mať plno vecí, ale snažím sa aspoň ich nemnožiť.

som rada doma.

Máme dom, záhradu, chodí nám tam plno kamarátov, teraz tam mám aj mamu. Bol to výborný ťah, i keď vyzeral bláznivo. Keď nám zomrel otec a mama ostala sama v Prešove, postavili sme jej chalúpku u nás na záhrade.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite