prečo vzniklo občianske združenie

.týždeň – fond pre kvalitnú žurnalistiku je nezávislá nezisková organizácia, ktorej cieľom je napomáhanie nezávislosti, kvality, diverzity a vitálnosti médií podporou kvalitnej žurnalistiky. Jej založenie bolo vedené naším snom o otvorenej spoločnosti, kde existuje slobodná výmena názorov a neobmedzený prístup k informáciám.

Prostredníctvom našich finančných, výučbových i ostatných aktivít podporujeme takú žurnalistiku, ktorá napomáha lepšiu informovanosť verejnosti, prispieva k verejnej debate a pokrýva požiadavku spoločnosti po transparentnosti politiky.  

Stojíme o žurnalistiku založenú na odkrývaní pravdy, ktorá by inak zostala verejnosti utajená. Žurnalistika vo verejnom záujme vyžaduje vyhľadávanie tém, ktoré sú dôležité alebo sa týkajú všetkých, a teda i marginalizovaných občanov.

Usilujeme o kvalitnú žurnalistiku, ktorá sa síce dá robiť aj v podmienkach Slovenska, vyžaduje si však silných a súčasne skromných novinárov, slobodné vydavateľstvo a podporné zdroje.

Poskytujeme prvú pomoc pri neférových pokutách a rozsudkoch. Tento fond je naším ochranným nástrojom proti podobným nespravodlivostiam, ako bola napr. likvidačná pokuta 50-tisíc eur za Lampu o kauze Cervanová. Tu zhromažďujeme všetky dary a príspevky našich čitateľov, ale aj firiem, ktoré si uvedomujú potrebu slobodných médií pre lepšie fungovanie Slovenska.

Ak nám dôverujete a chcete podporiť naše pôsobenie v médiách, tento fond je jednou z najefektívnejších ciest pomoci.