prečo vzniklo občianske združenie

.týždeň – fond pre kvalitnú žurnalistiku je nezávislá nezisková organizácia, ktorej cieľom je napomáhanie nezávislosti, kvality, diverzity a vitálnosti médií podporou investigatívnej a kvalitnej žurnalistiky. Jej založenie bolo vedené naším snom o otvorenej spoločnosti, kde existuje slobodná výmena názorov a neobmedzený prístup k informáciám.

Prostredníctvom našich finančných, výučbových i ostatných aktivít podporujeme takú žurnalistiku, ktorá napomáha lepšiu informovanosť verejnosti, prispieva k verejnej debate a pokrýva požiadavku spoločnosti po transparentnosti politiky.  

Stojíme o investigatívnu žurnalistiku založenú na dôkladnom hĺbkovom pátraní a odkrývaní pravdy, ktorá by inak zostala verejnosti utajená. Zahŕňa starostlivé a pozorné zbieranie faktov z rôznych zdrojov, ich analýzu a precízne spracovanie. Žurnalistika vo verejnom záujme vyžaduje vyhľadávanie tém, ktoré sú dôležité alebo sa týkajú všetkých, a teda i marginalizovaných občanov.

Usilujeme o kvalitnú žurnalistiku, ktorá sa síce dá robiť aj v podmienkach Slovenska, vyžaduje si však silných a súčasne skromných novinárov, slobodné vydavateľstvo a podporné zdroje.

Poskytujeme prvú pomoc pri neférových pokutách a rozsudkoch. Tento fond je naším ochranným nástrojom proti podobným nespravodlivostiam, ako bola napr. likvidačná pokuta 50-tisíc eur za Lampu o kauze Cervanová. Tu zhromažďujeme všetky dary a príspevky našich čitateľov, ale aj firiem, ktoré si uvedomujú potrebu slobodných médií pre lepšie fungovanie Slovenska.

Pri fonde sme zriadili Radu dôvery, ktorá bude dozerať na to, aby sa všetky vyzbierané prostriedky použili na kvalitné reportáže, investigatívu a súdne spory. Členmi Rady sú bývalý šéf polície Jaroslav Spišiak, spolupracovníčka Via Juris Zuzana Čaputová a líder Novembra Fedor Gál.

Ak nám dôverujete a chcete podporiť naše pôsobenie v médiách, tento fond je jednou z najefektívnejších ciest pomoci.