náš tím

Náš žurnalistický tím je trojčlenný - dvaja reportéri sú priamo z .týždňa, ktorých dopĺňa externý kameraman. V novembri 2016 všetci vycestujú do Nórska a na Island, kde budú hľadať inšpiratívne príbehy zo sveta umenia. Tie potom prinesú domov a predstavia vo forme fotoreportáží a kratších dokumentov. Exkluzívny materiál z ich cesty budeme priebežne dopĺňať na web. Tím na domácom poli dopĺňajú ďalší dvaj žurnalisti a kameraman.

.boris Németh

Je fotograf, pretože najradšej zo všetkého fotí a rád sleduje svet okolo seba. Do .týždňa prišiel priamo z VŠVU (2006), kde dodnes pôsobí ako pedagóg. Vystavoval na Slovensku aj v zahraničí a je držiteľom viacerých svetových aj domácich ocenení - napr. Best of Photojournalism, Slovak Press Photo, Novinárska cena a iné. Nemá rád, keď mu do fotenia kolegovia redaktori kibicujú, ale dovolí im podržať blesk či rebrík, na ktorom stojí. Keď práve nefotí a nesleduje svet, tak číta, leží, pláva, cestuje, hrá na base, počúva hudbu, kempuje, bicykluje, chodí po lese, pozerá filmy a zase len fotografuje. Alebo vydáva knižné publikácie so svojimi fotografiami, ako napr. Premeny Slovenska (2012) alebo Na ceste (2013). A najradšej zo všetkého prepína do zblbnutia telku.


.filip Olšovský

V .týždni píše o politike, kultúre a športe, teda o všetkom, čo ho zaujíma a štve. Najradšej o témach, ktoré sa zdajú úzko zamerané, no pritom sa dajú vysvetliť (takmer) každému. Študoval politológiu a vo voľnom čase prevádzkuje vlastný šport, ktorý s kamarátmi kedysi vymyslel. Počas písania počúva hudbu, popri jedení číta, pri zapnutej telke zaspáva. Rád cestuje po Európe, varí a miluje vietnamskú polievku pho. Dlho hrával futbal, teraz ho sleduje, občas stávkuje a fandí londýnskej Chelsey, ktorú takmer nikto nemá rád.


.marcel Pazman

Už od absolvovania VŠMU v roku 2000 pôsobí ako dokumentárny režisér a kameraman. Precestoval 53 krajín sveta. Pracoval pre slovenské aj medzinárodné médiá. Zameriava sa na sociálny dokument a spoločenské témy. Má rád severskú zimu a teší sa z toho, keď sa iným ľuďom darí. V roku 2015 spoluzaložil v Dánsku koprodukčný projekt “Contaminated Future” o ľuďoch, ktorí žijú v oblastiach kontaminovaných toxickým odpadom. Na cestu na opačný koniec sveta sa zbalí do 5 minút, ale na nedeľný výlet sa nevychystá skôr ako o druhej poobede. Má rád letiská a nenávidí lietanie. Výšky mu nerobia dobre, lepšie sa cíti na morskom dne. Má rád plachtenie, rum a dobré jedlo, ale zje aj pľúcka na smotane. Pri natáčaní má rád, keď sa štáb drží po jeho pravici.

.denisa Gdovinová

Píše pre rubriku spoločnosť a školstvo, možno aj preto, že ešte chodí do školy. Rada píše o ľuďoch, ktorí myslia inak, dokážu zvrátiť doterajšie myslenie a ukázať iné cesty. Fascinujú ju veci, ktorým nerozumie, ale o tých nepíše. Nemá rada ekonomické témy, lebo je schopná pomýliť si miliardu s miliónom. Nešportuje, všade chodí pešo, nemá ani električenku. Potom však nestíha a všade chodí neskoro. V Mobilných záhradách má svoj malý box, kde pestuje petržlenovú vňať, mrkvu a reďkovky. Miluje seriály M.A.S.H. a Twin Peaks.


.andrej Bán

V .týždni aj mimo neho rád fotografuje a píše, prináša reportáže prevažne z krízových oblastí vo svete aj z domova. Vidí v tom veľký zmysel zvlášť v dnešnej dobe internetu. Najradšej je na ceste. Pracoval pre viaceré české, slovenské a zahraničné časopisy, vydal dve fotografické monografie (Iné Slovensko a Kosovo), je spoluautorom viacerých dokumentárnych filmov. Založil organizáciu Človek v ohrození. Nemá rád pivo, Elán a anonymné internetové diskusie. Čoraz viac vidí zmysel v chránení si súkromia a jeho oddeľovaní od práce. Nejde mu to. Učí sa to. Rád fajčí cigary a spí, vraj ako taký macík. Učí sa pohybovať, lebo zo športu mu bol vždy najbližší šach.


.anton Vydra

V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.