Retrokotleba 1: Ľudia sa nemenia
.boris Németh + .robert Barca + .róbert Csere + .foto +
13. marec 2016
Iba pár dní pred výročím vzniku Slovenského štátu si Marián Kotleba prevzal poslanecký dekrét. Volebný zisk jeho strany mnohých šokoval. Extrémna pravica však silnela už roky.

Bývalý učiteľ informatiky na strednej škole a bývalý predseda zakázanej strany Slovenská pospolitosť bol 14. marca 2009 zaistený políciou za verejnú propagáciu fašizmu a hesiel používaných za Slovenského štátu.

Kotlebova podpora zo strany občanov za ostatné roky rástla. Mnohé z tém, ktoré spomínal v predvolebnej kampani, tradiční politici roky ignorovali. Už v novembri 2013 bol zvolený za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Účastníci Pochodu za národ pri príležitosti 70. výročia vzniku vojnového slovenského štátu sa pred siedmimi rokmi zhromaždili na Hodžovom námestí v Bratislave.

Podobných zhromaždení sa na Slovensku odohralo už množstvo. Medzi účastníkmi vždy dominuje oblečenie (a obuv) tradične spájané s extrémnou pravicou.

Marián Kotleba patril k popredným obhajcom fašistického Slovenského štátu, ktorý systematicky (a dobrovoľne) posielal tisícky vlastných občanov na smrť. V rámci prejavu na zhromaždení v marci 2009 z jeho úst odznelo aj: „My sme slovenskej národnosti, nie národnosti židovskej, a preto nás židovská otázka nezaujíma.“ Svoje vyjadrenia súvisiace s činnosťou Slovenského štátu nikdy neodvolal.

Na zhromaždeniach extrémnej pravice prevládajú mladí ľudia.

V dave sa však nájdu aj staršie generácie. Mnohí argumentujú tým, že kolaborantský režim priniesol Slovensku stabilitu v čase, keď bol celý svet vo vojne.

Okrem hesiel priamo spojených so Slovenským štátom používajú prívrženci insignie a vlajky veľmi podobné tým, ktoré v prvej polovici 20. storočia používali Hlinkove gardy.

Na viacerých zhromaždeniach extrémnej pravice musela zasahovať polícia. Pochod, ktorý sa uskutočnil sedem rokov dozadu, nebol výnimkou.

Ťažkoodenci boli už na začiatku pripravení zakročiť. Otázkou zostáva, ako to, že podobné zhromaždenia oslavujúce temnú kapitolu našich dejín, mohli byť vôbec povolené.

Názory na Kotlebovu činnosť dnes sa rôznia. Niektorí hovoria o tom, ako sa jeho verejný prejav zmiernil a extrémnu pravicu už dávno nereprezentuje. Väčšina ho stále otvorene nazýva fašistom.

V marci 2009 bol Pochod za národ políciou rozpustený aj za použitia donucovacích prostriedkov. Viacero zúčastnench bolo zadržaných a predvolaných na výsluch.

Policajný zásah bol motivovaný použitím pozdravu "Na stráž!", ktorým Kotleba zakončil svoj verejný prejav.

V prejave na Hodžovom námestí, ktorý sa skončil jeho zadržaním, stihol Kotleba zľačiť vraždu Daniela Tupého, označiť Jozefa Tisa za jediného a najlepšieho prezidenta, nazvať "druhú" Slovenskú republiku nedemokratickou a Slovenské národné povstanie označiť iba za iniciatívu zradnej časti slovenského národa.

Napriek tomu, že dnes odložil uniformu a dáva si pozor na svoje vyhlásenia, pod maskou korektnosti sa ukrýva stále ten istý Kotleba ako pred siedmimi rokmi. V piatok 11. marca 2016 si spolu s trinástimi ďalšími poslancami ĽSNS prevzal poslanecký dekrét. O to dôležitejšie je na minulosť Mariána Kotlebu nezabudnúť.
Tento text ste mohli čítať len vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k nim a predplaťte si .týždeň.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.boris Németh
Foto
+
.robert Barca
Text
+
.róbert Csere
Editor
+
.foto
+