Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zo Za ľudí odišiel druhý poslanec. Strana stojí pred rozkolom. Strana SaS takisto rokuje, ako ďalej

V Španielsku to skúšali, ale nepochodili. Ako Airbnb zvládlo koronakrízu

.filip Vačko .šimon Jeseňák .ekonomika

Množstvo ľudí začalo podnikať s krátkodobým prenájmom bytov prostredníctvom Airbnb. Koronakríza postihla aj ich. Len v Bratislave je k dispozícii na prenájom viac ako dvetisíc bytov a ďalších štyritisíc v zvyšných častiach Slovenska. Legislatíva Slovenska zatiaľ Airbnb prílišne nereguluje. V španielskom Katalánsku to skúšali, ale nedopadlo to najlepšie.

V Španielsku to skúšali, ale nepochodili. Ako Airbnb zvládlo koronakrízu SITA/AP Photo/Felipe Dana Barcelona patrí k najväčším svetovým turistickým lákadlám.

oblasť Katalánska a jeho metropola Barcelona už roky bojujú proti Airbnb. Pandémia COVID-19 však významne znížila prílev turistov do tohto španielskeho regiónu. Katalánska vláda tak svoj prístup otočila a koncom júla oficiálne schválila prenájom bývania prostredníctvom Airbnb. Katalánski politici síce Airbnb nemajú radi, no peniaze turistov potrebujú.

Ako sa s krízou COVID-19 vysporiadalo samotné Airbnb? A do akej miery bola predchádzajúca kritika katalánskych, ale aj iných politikov odsudzujúcich Airbnb opodstatnená?

airbnb sa po korone rýchlo otriaslo

Služby ubytovania boli medzi odvetviami, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla najviac. Turisti totiž v dôsledku zatvorených hraníc mali v mnohých prípadoch fakticky zakázané využívať ich služby. Airbnb, a aj klasickým hotelovým službám, sa preto medzi februárom a marcom tohto roka prepadli tržby takmer na nulu. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite