Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Monty Hallova úloha

.časopis .veda 06.09.2009

Monty Hall nikdy nedosahoval kvality Monty Pythona, ale jeho televízna šou bola svojho času veľmi populárna. Dnes je známy najmä vďaka matematickej úlohe, s ktorou nemá nič spoločné.

.týždeň

Pitná voda

.časopis .veda 02.08.2009

Súčasný Európan má tendenciu považovať mnohé zo zázrakov a požehnaní civilizácie za úplné samozrejmosti, na ktoré má človek „nezadatelné právo“. Lenže, ako to už s právami často býva, v skutočnosti je to o čosi zložitejšie a na mnohých miestach na Zemi ide skôr o „nežadatelné právo“. Pitná voda je celkom dobrým príkladom.

.týždeň

Živly

.časopis .veda 26.07.2009

Pôvodne sa mal tento článok volať Čľup a mal byť o tom, čo sa deje pri dopade kameňa na vodnú hladinu. Stretnutie troch živlov – zeme, vody a vzduchu – sa mi zdalo celkom pôvabné. Lenže potom sa tie živly stretli pri Trenčíne a nebolo to pôvabné.

.týždeň

Mastný fľak

.časopis .veda 19.07.2009

V histórii výskumu mastných škvŕn na vodnej hladine zohrali mimoriadnu úlohu viacerí ľudia, napríklad Benjamin Franklin (jeden z otcov zakladateľov USA), lord Rayleigh (nositeľ Nobelovej ceny za fyziku), Irving Langmuir (nositeľ Nobelovej ceny za chémiu) a Agnes Pockelsová (žena v domácnosti).

.týždeň

Potrebujete milión dolárov?

.marián Fecko .časopis .veda 12.07.2009

Aby som nezabudol, vybavím túto vec radšej hneď na začiatku: mám pre vás tip, ako zarobiť rovný milión dolárov. Úplne legálne, bez najmenšieho rizika, stačí pohnúť rozumom. Dávajte dobrý pozor a radšej nikomu ani muk (chvíľu budem pre istotu písať stíšeným hlasom).

.týždeň

Mpembov jav

.marek Balážovič .časopis .veda 04.07.2009

Voda je zdanlivo veľmi jednoduchá kvapalina, v skutočnosti však občas dokáže prekvapiť. Jedno také prekvapenie sa skrýva v odpovedi na celkom jednoduchú otázku: môže horúca voda zamrznúť skôr ako studená?

.týždeň

(Ne)obyčajná voda

.peter Szolcsányi .časopis .veda 29.06.2009

Je priehľadná, bez farby, chuti a zápachu. Pijeme ju, kúpeme sa v nej, umývame ňou autá, polievame záhradu, hasíme oheň, jazdia po nej lode a žijú v nej ryby. Jednoducho úplne obyčajná voda. Čo už len na nej môže byť také zaujímavé?

.týždeň

Loebnerova cena

.časopis .veda 30.05.2009

Rozhovory v novinách a časopisoch majú tú nevýhodu, že čitateľ nemôže položiť svoje otázky. Tentoraz to bude inak. Svoje otázky môžete klásť na www.pandorabots.com (kliknite na „most popular“) a na www.abenteuermedien.de/jabberwock.

.týždeň

Slovenčina

.časopis .veda 16.05.2009

Prirodzené jazyky sa vyvíjajú spontánne, umelé jazyky sú niekým definované a vyvíjajú sa prostredníctvom nových definícií. Do ktorej kategórie patrí jazyk, ktorý bol uzákonený a ktorý je zákonom vynucovaný?

.týždeň

Jazyky planetoidu Thetis

.časopis .veda 10.05.2009

Začiatkom roku 1947 sa v Prahe stretli za veľmi zvláštnych okolností dvaja lekári. Jeden z nich žiadal druhého o pomoc pri posúdení svojej vlastnej choroby. Tak sa začal dvadsať rokov trvajúci podivuhodný prípad doktora Stuchlíka a doktora Lukeša.