Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Hygienické možnosti

.časopis .veda 22.09.2007

Séria týchto článkov vznikla tak, že po prečítaní románu s tematikou praveku mi napadla táto otázka: ako by sme, s dnešnými znalosťami, mohli pomôcť pračlovekovi, keby sme sa vedľa neho ocitli?

.týždeň

Biochemický rybolov

.časopis .veda 15.09.2007

Znie to dosť fantasticky, ale v skutočnosti stačí pár poznatkov a zvládne to aj dieťa. Metódy lovu rýb sú veľmi rôzne a zlepšujú sa, aby nám dovolili chytiť čo najviac rýb s čo najmenšou námahou. Ako napríklad pasce.

.týždeň

Smrtiace šípy

.časopis .veda 15.09.2007

V knihe Rebus Oceanis et Novo, ktorú vydal Pietro Martyre d`Anghera v roku 1516, sú na niekoľkých miestach spomínané útoky Indiánov na Španielov s použitím otrávených šípov. Jed spôsoboval hrôzostrašnú smrť, ktorej predchádzala totálna paralýza organizmu obete.

.týždeň

Praveká lekcia z fyziky

.časopis .veda 08.09.2007

Vyrobiť kvalitný luk nie je až také jednoduché, keď posledný výkrik techniky je obsidiánový nôž. A keď napokon vystrelíte, väčšinou je po drahocennom šípe. Luk vlastne vrhá malé ostré predmety veľkou rýchlosťou. A čo keby sme vrhali namiesto malých ostrých skôr väčšie tupé predmety?

.týždeň

Kráľ jedov, jed kráľov

.časopis .veda 07.09.2007

Arzén bol dlho-predlho ideálnou vražednou zbraňou. Bez výraznej chuti, farby či zápachu, pomerne ľahko dostupný, smrteľný už v malých dávkach, s príznakmi otravy imitujúcimi bežné ochorenia. Nielen detektívky, aj história je ho plná.

.týždeň

Héliový hlások

.časopis .veda 26.08.2007

Ak sa ľudia dostanú k balónikom naplneným héliom, občas sa zabávajú tým, že hélium z balónika vdýchnu, a potom začnú rozprávať. Zábavný je na tom hlas, ktorý vydávajú. Je neprirodzene vysoký a smiešny. Prečo je to tak?

.týždeň

Lee, Osheroff, Richardson a Leggett

.časopis .veda 18.08.2007

To, ako vyzerá vesmír dnes, je dôsledkom toho, ako vyzeral krátko po Big Bangu, keď bol ešte veľmi horúci. A niečo o vlastnostiach tohto extrémne horúceho vesmíru sa môžeme dozvedieť štúdiom hélia pri extrémne nízkych teplotách.

.týždeň

Hviezdne palivo

.časopis .veda 18.08.2007

Na vesmírne pomery v každom prípade zanedbateľná omrvinka, pre pozemšťanov však až nepredstaviteľne monumentálna plynová guľa – „naše“ Slnko. S povrchovou teplotou približne 6 000

.týždeň

Kapica a Landau

.časopis .veda 11.08.2007

Plynné hélium objavili Briti, tekuté Holanďania a supratekuté Rusi. Kľúčovú úlohu v ruskej fyzike nízkych teplôt hral experimentátor, ktorý prišiel z Anglicka, teoretik, ktorý prišiel z Dánska, a mráz, ktorý prichádzal z Kremľa.

.týždeň

LPG

.časopis .veda 11.08.2007

Skratka, ktorá je mnohým (aj ne)motoristom dôverne známa z