Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Gény: diagnóza a terapia

.vladimír Ferák . .časopis .veda 21.03.2009

Ktorý výsledok základného výskumu z posledného obdobia treba pokladať v danej vednej oblasti za najvýznamnejší? Vo väčšine odborov biológie – a zrejme aj iných vied – vyvolá táto otázka diskusiu. V oblasti genetiky človeka však niet o čom diskutovať.

.týždeň

O génoch, cigaretách a pláži

.peter Ujházy . .časopis .veda 14.03.2009

Pláž v kalifornskej Santa Monice patrí medzi najfilmovanejšie na svete. Mnoho hollywoodskych režisérov si vyhliadlo populárne mólo a jeho okolie ako pozadie svojich scén. A

.týždeň

Človek a mikroorganizmy

.ján Kormanec . .časopis .veda 07.03.2009

Baktérie, ako najjednoduchšie živé organizmy na Zemi, tu boli miliardy rokov pred nami. Sú všadeprítomné a v jednom grame pôdy ich je viac ako 109. Sú schopné života od mínusových teplôt až do 120 ?C v horúcich prameňoch, žijú aj pri vysokých tlakoch na dne oceánov. Máme sa teda od nich čo učiť.

.týždeň

Kmeňové bunky

.lívia Eiselleová . .časopis .veda 28.02.2009

Základný výskum bol vždy poháňaný predovšetkým túžbou po poznaní a aplikácie boli často len akýmsi jeho vedľajším efektom. Ale časy sa menia. Dnešný základný výskum v medicínskej biológii smeruje priamo k zajtrajším medicínskym aplikáciám.

.týždeň

Vesmírne svetlo

. .časopis .veda 07.02.2009

Vesmír je v podstate dosť tmavý. Ale nebol taký vždy. Naopak, boli časy, keď svietil celý ako zmyslov zbavený. Kam sa podelo všetko to svetlo? Vesmír je v podstate dosť tmavý. Ale nie je taký celý. Nájdu sa v ňom miesta, ktoré svietia ako zmyslov zbavené. Odkiaľ sa berie všetko to svetlo?

.týždeň

Temná energia

. .časopis .veda 31.01.2009

Pri slovnom spojení „temná energia“, môže človeku napadnúť všeličo: od geopatogénnych zón cez satanistické obrady až po Ficove tlačovky. V kozmológii sa týmito slovami označuje záhadná vec, ktorá poháňa vesmír k čoraz rýchlejšiemu rozpínaniu.

.týždeň

Čierne teleso

. .časopis .veda 25.01.2009

Absolútne čierne teleso pohlcuje bezo zvyšku všetko žiarenie, ktoré naň dopadne. Takéto teleso je, samozrejme, iba teoretickou fikciou. Žiarenie absolútne čierneho telesa je však úplne reálna vec. Takéto žiarenie, napríklad, vypĺňa celý vesmír.

.týždeň

Čierne diery

. .časopis .veda 17.01.2009

Naša Galaxia, tvorená hviezdami a medzihviezdnym plynom, má tvar disku. Okolo tohto disku je v obrovskej guli rozložená temná hmota. A v strede disku je čierna diera, ktorej hmotnosť viac než miliónkrát presahuje hmotnosť Slnka.

.týždeň

Temná hmota

. .časopis .veda 10.01.2009

Hviezdy nie sú vo vesmíre roztrúsené len tak hala-bala. Sú zoskupené v

.týždeň

Temný vesmír

. .časopis .veda 03.01.2009

Edgar Allan Poe vedel o temnote svoje. Majster hororu, vynálezca detektívky a autor Havrana sa temnotou zaoberal takpovediac programovo. Ktovie, či to bolo v rámci tohto programu, ale fakt je, že práve on vyriešil jeden z klasických problémov kozmológie – problém temného vesmíru.