Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň vo svete
.týždeň

Sila rastie s odvahou

.david Brooks .časopis .týždeň vo svete 11.09.2016

Niekoľkým starším vysokoškolským učiteľom som položil otázku, ako sa časom zmenili študenti. Ich odpovede boli prevažne takéto: „Dnes študenti dosahujú lepšie výsledky než v minulosti, no sú citovo labilnejší.“

Český týždeň Tomáša Němečka: Dva príbehy Věry Čáslavskej

Český týždeň Tomáša Němečka: Dva príbehy Věry Čáslavskej

.tomáš Němeček .časopis .týždeň vo svete 04.09.2016

Věra Čáslavská znamenala pre generáciu mojich rodičov žiarivý symbol zlatých šesťdesiatych. My mladší sme ju zažili po revolúcii, keď prešla obdobím tmy a smútku. Ale ten druhý príbeh má tiež svoju veľkosť.

.týždeň

Staré sa končí, nové ešte nenastáva

.mark Leonard .časopis .týždeň vo svete 04.09.2016

Najhrozivejšie v dejinách boli často medzivládia – obdobia po smrti jedného vládcu a do nástupu druhého. Do vákua, ktoré tak vzniká, často vplynie chaos, vojna či epidémie. „Staré zomiera, nové sa ešte nevie narodiť,“ napísal Antonio Gramsci. Bude taký aj rok 2016?

Český týždeň Tomáša Němečka

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .časopis .týždeň vo svete 29.08.2016

Začalo sa to ako vtip: na pražské Staromestské námestie príde hummer, ťava, koza a Martin Konvička prezlečený za imáma. Do toho jeho kumpáni volajú „Alláhu akbar“ a strieľajú slepými.

.týždeň

Burka a francúzske hodnoty

.noëlle Lenoir .časopis .týždeň vo svete 29.08.2016

Viaceré západné médiá sa veľmi kriticky postavili k francúzskemu zákonu z roku 2010, ktorý zakazuje nosiť pokrývky tváre, akými sú napríklad burky, zahaľujúce ženskú tvár i celé telo.

David Brooks: Nechajte si svoju prosperitu

David Brooks: Nechajte si svoju prosperitu

.david Brooks .časopis .týždeň vo svete 29.08.2016

V 18. storočí fungovala spoločnosť amerických kolonistov vedľa spoločnosti amerických Indiánov. Prvá sa zameriavala na obchod, druhá na komunitu, kmeň. A ukázalo sa čosi zvláštne: Indiáni neutekali ku kolonistom, no veľa kolonistov si zvolilo život medzi Indiánmi.

.týždeň

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .časopis .týždeň vo svete 21.08.2016

Naša farnosť patrí k najväčším v Prahe a tunajší intelektuáli poznajú zákulisia cirkvi. Takže otázka po letnej omši teraz znie: Čo hovoríš na spor medzi kardinálom a Tomášom Halíkom? Si dukovec alebo halíkovec?

Ako umelci menia svet

Ako umelci menia svet

.david Brooks .časopis .týždeň vo svete 15.08.2016

Aj tento rok vystúpila na rôznych politických podujatiach fúra umelcov a hudobníkov. Vyvoláva to vo mne zopár otázok. Nakoľko by sa mali umelci zapliesť do politiky? Alebo ako môžu čo najlepšie presadiť spoločenské zmeny?

Prvý Čech, ktorý sa chcel pridať k Islamskému štátu

Prvý Čech, ktorý sa chcel pridať k Islamskému štátu

.tomáš Němeček .časopis .týždeň vo svete 08.08.2016

Zatiaľ ho novinári nevideli, ale teraz chodia do Plzne na súd s nádejou, že si zaobstarajú jeho fotku. Vraj je to bledý chudý čudák, vraj býval šikanovaný.

.týždeň

Čudná smrť tureckého sekularizmu

.shlomo Avineri .časopis .týždeň vo svete 31.07.2016

Dianie po neúspešnom vojenskom puči v Turecku nastoľuje jednu zásadnú otázku: bude prezident Recep Tayyip Erdoğan ďalej kráčať po svojich autoritárskych chodníčkoch, dokonca s pridaním niekoľkých pomstivých krokov, alebo otvorí svojim oponentom dvere a pokúsi sa premostiť hlboké zlomy v tureckej spoločnosti?