Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
.týždeň

Moje zemetrasenie

.dorota Nvotová .časopis .spoločnosť 02.05.2015

Keď som pred dvoma rokmi opúšťala Káthmandu, moje srdce sa triaslo. Kedy sa sem vrátim? Uvidím ho ešte niekedy? Zazipsovaná v bunde až po uši som uháňala na motorke v noci, teplota okolo nuly. Stúpa Swayambhu nad mestom svietila, Buddhove oči sa do mňa zapierali.

.týždeň

Mier? Len pokračovanie vojny

.lukáš Krivošík .časopis .spoločnosť 02.05.2015

O ôsmom máji 1945 sme si navykli premýšľať ako o predele, ktorým sa skončila druhá svetová vojna v Európe. Pravda je taká, že kolotoč násilia dobiehal ešte niekoľko rokov. Milióny ľudí trpeli a mnohí z nich prišli o život, hoci armády už oficiálne nebojovali.

.týždeň

U kardinála Vlka

.časopis .spoločnosť 18.04.2015

Redaktor .týždňa bol minulý piatok v Prahe a stretol sa s kardinálom Vlkom. Video, ktoré pri tejto návšteve vzniklo, je dostupné na stránke www.tyzden.sk. Ako návšteva prebiehala, opisuje Eugen Korda.

.týždeň

Škola digitálnou hrou

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 12.04.2015

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vraj objavila dieru na trhu. Otvára nový študijný program Teória digitálnych hier, ktorý v takom rozsahu na okolí nie je. A upozorňuje, že nepôjde len o teóriu.

.týždeň

Násilníci majú dvojakú tvár

.časopis .spoločnosť 05.04.2015

Od začiatku februára funguje na Inštitúte pre výskum práce a rodiny Národná linka pre ženy zažívajúce násilie. Jej vedúca hovorí, že ročne u nás príde v dôsledku násilia spôsobeného partnerom alebo bývalým partnerom o život približne desať žien. Daša Malíková.

.týždeň

Stručný sprievodca samovraždou

.radovan Bránik .časopis .spoločnosť 29.03.2015

Samovražda je smutnou výsadou ľudí. Občas sa síce objavia správy o veľrybách hnijúcich na brehu mora, no možno úspešne predpokladať, že ich tam nepriviedol chorobný psychický vývoj, aký privádza k rozhodnutiu vziať si život mysliace bytosti. Premyslene a plánovite čosi také dokážeme len my. Prečo je to tak?

Ako prežiť pôrod: Takto rodiť nechceme

Ako prežiť pôrod: Takto rodiť nechceme

.veronika Pizano .iveta Aldana .lucia Lišiaková .spoločnosť .spoločnosť 14.03.2015

Pred päťdesiatimi rokmi mysleli tehotné ženy najmä na to, aby ich deti prežili pôrod. Doba pokročila a dnes sa rodičky sústreďujú na úplne iné záležitosti.

.týždeň

Máme dosť talentov?

.redakcia .časopis .spoločnosť 22.02.2015

V polovici februára prebehlo v Dvorane VŠMU finále grantovej súťaže Talenty novej Európy, ktorú organizuje Slovnaft spolu so Stredoeurópskou nadáciou. Aký obraz o našich mladých talentoch poskytlo toto finále?

.týždeň

Eset pomáha aj školstvu

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 22.02.2015

Slovenská technická univerzita má dvanásť nových počítačov. Aj keď sa to nemusí zdať výnimočné, tentoraz je nová technika dôležitejšia. Až tak, že ju prišiel otvoriť prezident Andrej Kiska. Je teda jasné, že nejde o obyčajné počítače. Sú súčasťou nového výskumného centra, ktoré sponzoruje firma Eset. Študenti sa v ňom majú vzdelávať v oblasti informačnej bezpečnosti.

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

.iveta Aldana .veronika Pizano .lucia Lišiaková .spoločnosť .spoločnosť 14.02.2015

Sedíme v kaviarni s pôrodnou asistentku, ktorá už dlhé roky pracuje v jednej z bratislavských pôrodníc. Chceme zistiť viac o tom, ako celý systém funguje. Príjemná usmiata pani, s ktorou hovoríme o pomeroch v našom pôrodníctve, napokon požiada o anonymitu.