Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.literatúra
.týždeň

KNIHA Rjú Murakami - V polévce miso

.časopis .literatúra

Meno Murakami je nám dobre známe. Toto však nie je Haruki, ale Rjú. Murakami je však Murakami, a preto sme aj v tejto knihe vo zvláštnych, sexuálnemu priemyslu určených častiach Tokia a celý bizarný príbeh má silnú vyšinutú atmosféru.

.týždeň

Matematika a literatúra

.daniel Hevier .časopis .literatúra

Timothy Gowers, profesor matematiky na Cambridgei, si kladie vo svojej práci Matematika otázku: „Jak se matematika slučuje s hudbou?“ A pokračuje: „Ačkoliv spousta matematiků je naprosto nemuzikálních a velmi málo hudebníků se zajímá o matematiku, lidé vytrvale věří, že tyto dva obory spolu souvisejí.“

.týždeň

Čítačky

.časopis .literatúra

Kamarát z Rače má predplatený týždenník New Yorker a niekoľko kusov z posledného polroka som si od neho požičal. Zvláštny časopis, ktorom je len pár (vždy vynikajúcich) fotografií, veľa kreslených vtipov a vmnožstvo dlhých článkov (o politike, literatúre, hudbe, histórii a o všeličom inom).

.týždeň

Umberto Eco za stĺpmi

.mária Modrovichová .časopis .literatúra

Sedíme v hale Cooper Union na Východnej siedmej ulici a čakáme na prednášku Umberta Eca. Pred nami samé stĺpy. Ako podotýka pán za mnou, „architekt tohto priestoru musel byť úplný idiot,“ lebo z každého sedadla človek vidí stĺp, ktorý mu blokuje výhľad na hostí.

.týždeň

Jedným dychom

.tomáš Weiss .časopis .literatúra

Rakušané to v době post-fritzlovské nemají snadné. Mohou se sebevíc usmívat, ale my mediálně zmasírovaní si stejně řekneme, copak mají asi doma ve sklepě.

.týždeň

CW = TP

.daniel Hevier .časopis .literatúra

Keď som si pred písaním tohto článku zadal na najväčšom internetovom kníhkupectve Amazon.com heslo „creative writing“, objavilo sa mi (21. mája 2008 o

.týždeň

Priemysel literatúry

.daniel Hevier .časopis .literatúra

Knihy sa píšu. Tým sa vytvára duchovný obal ľudskej civilizácie. Knihy sa čítajú. Tým vzniká permanentný kolobeh myšlienok, snov, vízií, spomienok, príbehov. Knihy sa kupujú. Tým sa vytvorilo jedno z

.týždeň

Jedným dychom

.jiří Trávníček .časopis .literatúra

Dámy a pánové, přivítejme dnes v košickém Artforu dvě žijící legendy českého undergroundu dob nejen předpřevratových, ale míním, logicky pokračujících až do naší nejžhavější současnosti – Ivana Martina Jirouse a Petra Placáka.

.týždeň

Sedem vyvolených

.časopis .literatúra

Porota literárnej ceny Anasoft litera 2008 oznámila finalistov. Zvláštnosťou je ich počet a to, že medzi autormi sú len dvaja „tradiční“ prozaici.

.týždeň

Kniha Ayaan Hirsí Alí - Rebelka

.časopis .literatúra

Ayaan Hirsí Alí sa narodila v Somálsku, vyrastala v Saudskej Arábii a v Keni, neskôr „bola vydatá“ za kanadského Somálčana, ale cestou za manželom sa rozhodla zostať v Európe.