Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Illsland

Illsland

.filip Olšovský .časopis .kultúra

Úspech slovenskej kapely v zahraničí je stále skôr výnimočnou udalosťou. Posledný príklad je však ešte o čosi špeciálnejší. Nielen vďaka typu kapely, ale aj miestu, kde sa jej začiatkom novembra podarilo zaujať.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Marek Vadas: Útek; KNIHA Miriam Hlavačková: Juraj zo Schönbergu; HUDBA Jednofázové kvasenie: Rybí menuet;

.týždeň

Dystopia v SND

.peter Scherhaufer .časopis .kultúra

Protitankový „ježko“ zatarasil vstup do SND. Jeho umiestnenie pred divadlom súvisí s premiérou inscenácie hry Pavla Weissa Zo života ľudstva (Epizódy z blízkej budúcnosti). Ako dramatik s trpkým úsmevom poznamenal, ježko by mal ochrániť divadlo pred prípadnými občianskymi nepokojmi. Weissova hra je totiž dystopickým obrazom našej blízkej budúcnosti. Akej blízkej, to autor nespresnil.

Stonewden

Stonewden

.martin Mojžiš .časopis .kultúra

Oliver Stone natočil film o Edwardovi Snowdenovi. Po minulotýždňovej slovenskej premiére môžeme konštatovať, že či už ste niekoho z dvojice Stone-Snowden mali alebo nemali radi, film na tom asi nič nezmení. Je to zbytočný film.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Mária Ferenčuhová: Imunita; FILM Doktor Strange; HUDBA Two Door Cinema Club: Gameshow Parlophone;

.týždeň

Americký diabol

.kamila Straatsburg Sajmerová .časopis .kultúra

Niektoré knihy sa vám stanú. Od prvého riadku vás vtiahnu do príbehu, ktorý už nebudete schopní opustiť. A po prečítaní posledného slova sa vás zmocní pocit, že sa vynárate spod vodnej hladiny a konečne sa môžete znova nadýchnuť. Taká kniha je Diabol od Donalda Raya Pollocka (MOBA 2014). Otvorí vám svet, v ktorom by ste radšej vôbec nechceli byť.

Nedokončený biznis

Nedokončený biznis

.peter Bálik .časopis .kultúra

„Chudneš, Leonard, umieraš, ale nemusíš s tým procesom tak nadšene spolupracovať,“ povedal 82-ročný Leonard Cohen pri príležitosti vydania svojho nového albumu You Want It Darker. Tento príspevok je z aktuálneho vydania .týždňa. Leonard Cohen včera zomrel.

.týždeň

Privrieť oči, keď pália tanky

.anton Vydra .časopis .kultúra

Je zvláštne dívať sa na fotografiu detí nastúpených v šíkoch ako na nejakej spartakiáde, pričom každé z nich drží v rukách pušku s bodcom. A na ich tvárach žiari oddaný občiansky úsmev.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

OPERA Hector Berlioz: Faustovo prekliatie; FILM Pirko; KNIHA Mike Evans: Vinyl – umění výroby desek;

Nefritová ríša

Nefritová ríša

.martin Mojžiš .časopis .kultúra

Anglické slovo jade znamená jednak nefrit (zelený drahokam) a jednak mrchu. V názve počítačovej hry Jade Empire, odhrávajúcej sa v starej Číne, je toto slovo zjavne myslené v tom prvom význame. A menej zjavne aj v tom druhom. Ale to sa ukazuje len postupne a celkom sa to vyjaví až na konci hry.