Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Sila je späť!

Sila je späť!

.juraj Malíček .časopis .kultúra

Vlastne ani poriadne neviem, čo som čakal, ale nebolo to nič dobré. Aby sme si rozumeli, Star Wars, respektíve Hviezdne vojny – a ani náhodou nepredpokladám, že by niekto absolútne netušil, o čo ide – sú svojho druhu diagnózou.

.týždeň

Treba

.časopis .kultúra

TREBA DAROVAŤ strom; TREBA DAROVAŤ predplatné papierových novín; TREBA NAKUPOVAŤ dobre a dizajnovo; TREBA SI VYPOČUŤ koncerty pod pyramídou; TREBA SA POZERAŤ V TELKE V dobrom aj zlom, v zdraví aj chorobe;

.týždeň

Adventný zázrak

.lucia Michalková .časopis .kultúra

Keď som už-už začala lámať palicu nad nemeckou chladnou náturou, začala nám jedna staršia suseda z ničoho nič donášať ovocie a zeleninu. Vraj, keď máme tri deti... 

Bratislavské hudobné slávnosti

Bratislavské hudobné slávnosti

.andrej Šuba .časopis .kultúra

Raz ročne pôsobí hlavné mesto vďaka Bratislavským hudobným slávnostiam ako hudobná metropola. Festival tentoraz privítal bývalého i budúceho šéfdirigenta Slovenskej filharmónie a pripomenul Rok slovenskej hudby.

Modré texty

Modré texty

.peter Bálik .časopis .kultúra

Hiphopovej skupine Modré hory vyšla knižka textov Dobré slohy. „Je dobré mať deväť rokov našich žvástov pohromade,“ hovorí dvojica raperov Lyrik a Bene.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Ľubo Bechný: 12 statočných; KOMIKS Neil Gaiman: První kniha hřbitovní; HUDBA Justice: Woman;

Tolkien!

Tolkien!

.anton Vydra .časopis .kultúra

Slovenský rozhlas oprášil staršiu rozhlasovú dramatizáciu Tolkienovho Pána prsteňov. Režíroval ju Jaro Rihák, napísal Viliam Klimáček, v rokoch 2001 až 2003 ju vysielalo rádio Twist. A bola to veľká vec.

Ich nehme eine teplú čiapku

Ich nehme eine teplú čiapku

.martin Mojžiš .časopis .kultúra

Kniha Jozefa Tancera Rozviazané jazyky s podtitulom Ako sme hovorili v starej Bratislave sa vzpiera bežným žánrovým vymedzeniam. Nie je to nedostatok, je to prednosť. A je to len jedna z mnohých predností tejto krásnej knihy.

.týždeň

Poézia krásy, aj to je Giselle

.natália Jabůrková .časopis .kultúra

Giselle v podaní Baletu SND je omnoho viac, než len nudnou klasikou alebo romantickým klišé. Už dlhý čas sa nestalo, že by sme mali možnosť vidieť v Balete SND dve tak výrazné obsadenia, a to nielen v prípade hlavných, ale aj menších postáv.

Folklór a klasika k sebe patria

Folklór a klasika k sebe patria

.daniel Hevier ml. .časopis .kultúra

Iva Bittová si pracovné príležitosti vyberá aj podľa toho, či v nich vidí silný a skutočný príbeh. Ten vycítila v projekte Slovenské spevy, ktorý inicioval skladateľ Vladimír Godár. K folklóru ju priťahujú aj spomienky na rodičov - hudobníkov, ktorí sa spoznali pri cimbalovej hudbe.