Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Delphine de Vigan: Podle skutečného příbehu; DIVADLO Made in Slovakia; HUDBA Rolling Stones: Blue and Lonesome;

Dilongova láska

Dilongova láska

.eva Čobejová .časopis .kultúra

Životný príbeh Rudolfa Dilonga sa stal čímsi ako urbánnou legendou Bratislavy. Celé roky komunizmu sa o ňom nesmelo hovoriť, ale v akejsi kolektívnej pamäti sa napriek tomu uchoval obraz františkánskeho mnícha, katolíckeho kňaza, talentovaného básnika, pohľadného bohéma a vášnivého milovníka krásnych žien – to všetko, paradoxne, sústredené v jednej osobe. 

Mladý pápež, Westworld a tí druhí

Mladý pápež, Westworld a tí druhí

.juraj Malíček .časopis .kultúra

Seriálový trh je presýtený, superlatívy sa minuli, seriály prestali byť dôstojnou témou. Niežeby varili z vody, alebo sa vyčerpali, ale je podstatne zaujímavejšie ich sledovať, ako o nich čítať. Napriek tomu je tu zopár postrehov k aktuálnej ponuke.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Miroslav Graclík/Marika Gombitová: Úlomky spomienok; KNIHA Rob Knight a Brendan Buhler: Počúvaj svoje brucho; HUDBA Toy, Clear Shot;

.týždeň

Nič, len „fodbal“

.filip Olšovský .časopis .kultúra

Príhovor producenta, pôvodne plánovaný na pätnásť minút, trvá už trištvrte hodiny. Pozornosť s námahou udržiavajú aj novinári zo športových médií. K mikrofónu sa totiž dostal Jozef Čapkovič, futbalový majster Európy z Belehradu 1976.

Poď bejbe, dáme drink!

Poď bejbe, dáme drink!

.peter Bálik .časopis .kultúra

Pred 25 rokmi štvorica mladých punkerov zo Slobodnej Európy nahrala album Pakáreň. Novembrový koncert v Bratislave ukázal, že nahrávka funguje aj dnes. Teraz sú na rade Košice.

.týždeň

Epoché

.andrej Šuba .časopis .kultúra

Prehliadka slovenskej hudobnej tvorby Epoché, ktorá je spätá s menom Vladimíra Godára, má s odstupom dekády za sebou druhý ročník. Napriek tomu, že svojím názvom vyzýva na „zdržanie sa úsudku“, o niekoľko postrehov sa predsa len pokúsim.

.týždeň

Kalamity Džejn

.peter Bálik .časopis .kultúra

U nás v partii prezývame Zuzanu Piussi Kalamity Džejn. Keď sa niekde objaví, vždy sa stane niečo neočakávané. A tak je to aj v jej filmoch. Keď točila svoj debut Výmet o slovenských kukláčoch, páni v maskách vleteli počas zásahu do nesprávneho domu a terorizovali úplne nevinných ľudí. 

Kosmo: Prvý Slovan na Mesiaci

Kosmo: Prvý Slovan na Mesiaci

.michal Novota .časopis .kultúra

Vesmírnym prázdnom pláva električka. Namiesto okien má izolačné panely, namiesto zberača antény. Keď nabehne raketový pohon, zazvoní. Na palube sú štyria kozmonauti a jedna sliepka. Alebo dve? Česi letia za mastné eurofondy na Mesiac.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Daniel Dujava, Ekonomické krízy a ekonomická veda; DOKUMENT Profesionálna cudzinka; FILM Sierranevada;