Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Dilongova láska

Dilongova láska

.eva Čobejová .časopis .kultúra

Životný príbeh Rudolfa Dilonga sa stal čímsi ako urbánnou legendou Bratislavy. Celé roky komunizmu sa o ňom nesmelo hovoriť, ale v akejsi kolektívnej pamäti sa napriek tomu uchoval obraz františkánskeho mnícha, katolíckeho kňaza, talentovaného básnika, pohľadného bohéma a vášnivého milovníka krásnych žien – to všetko, paradoxne, sústredené v jednej osobe. 

Mladý pápež, Westworld a tí druhí

Mladý pápež, Westworld a tí druhí

.juraj Malíček .časopis .kultúra

Seriálový trh je presýtený, superlatívy sa minuli, seriály prestali byť dôstojnou témou. Niežeby varili z vody, alebo sa vyčerpali, ale je podstatne zaujímavejšie ich sledovať, ako o nich čítať. Napriek tomu je tu zopár postrehov k aktuálnej ponuke.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Miroslav Graclík/Marika Gombitová: Úlomky spomienok; KNIHA Rob Knight a Brendan Buhler: Počúvaj svoje brucho; HUDBA Toy, Clear Shot;

.týždeň

Nič, len „fodbal“

.filip Olšovský .časopis .kultúra

Príhovor producenta, pôvodne plánovaný na pätnásť minút, trvá už trištvrte hodiny. Pozornosť s námahou udržiavajú aj novinári zo športových médií. K mikrofónu sa totiž dostal Jozef Čapkovič, futbalový majster Európy z Belehradu 1976.

Poď bejbe, dáme drink!

Poď bejbe, dáme drink!

.peter Bálik .časopis .kultúra

Pred 25 rokmi štvorica mladých punkerov zo Slobodnej Európy nahrala album Pakáreň. Novembrový koncert v Bratislave ukázal, že nahrávka funguje aj dnes. Teraz sú na rade Košice.

.týždeň

Epoché

.andrej Šuba .časopis .kultúra

Prehliadka slovenskej hudobnej tvorby Epoché, ktorá je spätá s menom Vladimíra Godára, má s odstupom dekády za sebou druhý ročník. Napriek tomu, že svojím názvom vyzýva na „zdržanie sa úsudku“, o niekoľko postrehov sa predsa len pokúsim.

.týždeň

Kalamity Džejn

.peter Bálik .časopis .kultúra

U nás v partii prezývame Zuzanu Piussi Kalamity Džejn. Keď sa niekde objaví, vždy sa stane niečo neočakávané. A tak je to aj v jej filmoch. Keď točila svoj debut Výmet o slovenských kukláčoch, páni v maskách vleteli počas zásahu do nesprávneho domu a terorizovali úplne nevinných ľudí. 

Kosmo: Prvý Slovan na Mesiaci

Kosmo: Prvý Slovan na Mesiaci

.michal Novota .časopis .kultúra

Vesmírnym prázdnom pláva električka. Namiesto okien má izolačné panely, namiesto zberača antény. Keď nabehne raketový pohon, zazvoní. Na palube sú štyria kozmonauti a jedna sliepka. Alebo dve? Česi letia za mastné eurofondy na Mesiac.

.týždeň

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Daniel Dujava, Ekonomické krízy a ekonomická veda; DOKUMENT Profesionálna cudzinka; FILM Sierranevada;

Illsland

Illsland

.filip Olšovský .časopis .kultúra

Úspech slovenskej kapely v zahraničí je stále skôr výnimočnou udalosťou. Posledný príklad je však ešte o čosi špeciálnejší. Nielen vďaka typu kapely, ale aj miestu, kde sa jej začiatkom novembra podarilo zaujať.