Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Radikáli na Netflixe

Radikáli na Netflixe

.daniel Hevier ml. .spoločnosť .kultúra

Seriály o náboženskom extrémizme sú hitmi na internetovej televízii. Prečo to tak je? Sami sa môžete presvedčiť pri novinkách Kalifát a Neortodoxní.

A wop bop alu bop, a wop bam boom!

A wop bop alu bop, a wop bam boom!

.peter Bálik .kultúra .kultúra

Bob Dylan sa chcel ako mladík votrieť do jeho sprievodnej kapely, Jimi Hendrix a Prince od neho odkukali jeho look a Mick Jagger a The Beatles od neho brali rozumy, ako zapôsobiť na svoje publikum. Bez Litttle Richarda by svetová popmusic vyzerala inak. Jeden z otcov –zakladateľov rokenrolu zomrel minulý týždeň vo veku 87 rokov.

Leniniana

Leniniana

.viera Langerová .kultúra .kultúra

Strieborné plátno už veľakrát poslúžilo propagande a vytváraniu kultu osobnosti. Aké boli filmové osudy vodcu svetového proletariátu?

Králi a dieťa

Králi a dieťa

.anton Vydra .kultúra .kultúra

Veľkou témou gotického umenia je klaňanie troch kráľov pred Ježišom v betlehemskej maštali. Kedy sa však z troch mudrcov z Východu stali králi a prečo? A ako čítať obrazy, ktoré vznikali v stredoveku a čo v nich vidíme dnes? O tom všetkom hovorí kunsthistorik Ivan Gerát.

A všetci hrali na cimbaloch

A všetci hrali na cimbaloch

.vladimír Potančok .kultúra .kultúra

Slovenská skupina Bashavel získala za svoj vlaňajší album Hoorhay cenu Radio_Head Award v kategórii Džezová hudba. S jej cimbalistom a hudobným pedagógom Marcelom Comendantom sme sa porozprávali o renesancii cimbalu aj o folklórnej i progresívnej hre na ňom.

Mariánovi za všetko

Mariánovi za všetko

.redakcia .spoločnosť .kultúra

Po boji s viacerými ochoreniami vo veku 70 rokov zomrel Marián Varga. V januári nám pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín päť jeho priateľov napísalo, čo pre nich znamená. Ich slová dnes čítame s rozdielnym pocitom...

Kurátorka výstavy Sen × skutočnosť: Boli Fulla a Benka kolaboranti?

Kurátorka výstavy Sen × skutočnosť: Boli Fulla a Benka kolaboranti?

.eva Čobejová .anton Vydra .rozhovory .kultúra

V Slovenskej národnej galérii sa koncom februára končí výstava mapujúca umenie a propagandu vojnového slovenského štátu. Takmer 80-ročný odstup veci len pomáha. O tom, ako umelci fungovali v slovenskom štáte, hovoríme so spoluautorkou výstavy Katarínou Bajcurovou.

Ako Boh oslovil intelektuála

Ako Boh oslovil intelektuála

.michal Magušin .časopis .kultúra

Spisovateľ Clive Staples Lewis prešiel od ľudovej zbožnosti cez ateizmus až po stretnutie s osobným Bohom cez záblesky nezvyčajnej túžby. Nazval ju jednoducho: radosť.

Dnešná generácia nepoznala lásku

Dnešná generácia nepoznala lásku

.michal Magušin .časopis .kultúra

Prednáša systematickú teológiu, intelektuálnu históriu a okrem toho, že je expertom na dielo C. S. Lewisa, zaujímavo odpovedá aj na najťažšie otázky dneška. Profesor Stephen Williams.

Tri trendy kultúrneho roka

Tri trendy kultúrneho roka

.filip Olšovský .anton Vydra .časopis .kultúra

V hudobnom, seriálovom a literárnom svete sa tento rok hovorilo o mnohých témach, no niektoré predsa len rezonovali viac než ostatné. A určili tým zákonite aj trend nášho premýšľania o kultúre.