Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritika
Toto divadlo nie je také ako kniha

Toto divadlo nie je také ako kniha

.milo Juráni .kultúra .kritika 14.05.2018

Reportážna próza Martina Pollacka Americký cisár (Masový útek z Haliče) je ako loď plná emigrantov. Ako zaoceánsky parník, aký režisérka Iveta Ditte Jurčova premieta na plátna v rovnomennej inscenácii bratislavského Študia 12 a Divadla Pôtoň z Bátoviec.

Je belgická národná banka v ohrození života?

Je belgická národná banka v ohrození života?

.zuzana Mojžišová .kultúra .kritika 24.03.2018

Na marcovom jubilejnom dvadsiatom piatom ročníku Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest 2018 mohli diváci okrem mnohých iných vidieť aj belgicko-slovenský film Kvetinárstvo, debut mladého belgického režiséra Rubena Desierea.

.týždeň

Prázdne zákulisie

.zuzana Mojžišová .kultúra .kritika 18.03.2018

Niekedy písať recenziu znamená musieť vstupovať do tvorivých a mentálnych svetov, ktoré sú kritikovi celkom cudzie. Ako nebyť slonicou v porceláne, a pritom posudzovať to, čo je človeku na hony vzdialené? Ako skrátiť dištanc, čo ma delí od Backstageu?

.týždeň

Komplikovaný svet potrebuje tlmočníkov

.zuzana Mojžišová .kultúra .kritika 11.03.2018

Pred pár rokmi bola slovenská kinematografia na umretie, dnes sa má čulo k svetu. Zájdete do kina, kinosála je plná takmer do posledného miesta, keď po plátne začnú utekať záverečné titulky, ozve sa divácky potlesk. Napríklad keď hrajú Tlmočníka, nový film Martina Šulíka.

.týždeň

Kde bolo, tam bolo, nie je

.michaela Mojžišová .kultúra .kritika 04.02.2018

„Možno svet zachrániť pred patriarchálnou chamtivosťou alebo pred zlatom vykúpeným krvou?“ – pýta sa režisér Daniel Kramer v bulletine k najnovšej opernej produkcii SND, Sadkovi od Nikolaja Rimského Korsakova. Svojou inscenáciou si dáva odpoveď. Nemožno.

.týždeň

Komédia o nevyriešenej vražde

.juraj Malíček .kultúra .kritika 21.01.2018

Film Tri bilbordy kúsok za Ebbingom predchádza povesť jedného z horúcich Oscarových kandidátov. Nečudo, veď už má štyri Zlaté glóbusy, cenu za najlepší scenár a Zlatého leva z Benátskeho festivalu, cenu divákov z Toronta a San Sebastianu.

I Marie Terezie se ráda dívala na pohádky

I Marie Terezie se ráda dívala na pohádky

.jiří Peňás .echo24 .spoločnosť .kritika 07.01.2018

Ještě před rokem, když se připomínalo třísté výročí narození Marie Terezie, mohl autor napsat, že to panovnice nemá v Čechách snadné (viz Milujte královnu, jiná už nebude, Echo Prime, 8. března).

Trochu žvástov medzi nás

Trochu žvástov medzi nás

.filip Olšovský .kultúra .kritika 03.12.2017

Možno to bola náhoda, možno premyslený zámer. Dvadsiateho novembra vyšla útla Beneho knižka Korporácio aj nový album jeho Modrých hôr nazvaný Luxus clan. Dvojitá príležitosť ponoriť sa do sveta jedného z najzaujímavejších umelcov na našej miniatúrnej scéne.

Trochu suchopárny Richard III.

Trochu suchopárny Richard III.

.katarína Cvečková .kultúra .kritika 19.11.2017

Divadelný svet minulý rok oslávil 400. výročie smrti Williama Shakespeara a aj slovenská scéna sa začala zapĺňať inscenáciami jeho textov. Činohra SND len krátko po nepríliš vydarených (i keď divácky určite vďačných) Veselých paničkách windsorských uviedla aj jeho prvú veľkú tragédiu Richard III.

.týždeň

Viva Verdi!

.michaela Mojžišová .kultúra .kritika 05.11.2017

Slovenská operná jeseň patrila Giuseppe Verdimu. Banskobystrická Štátna opera inscenovala populárnu Traviatu, košické Štátne divadlo uviedlo málo hraný maestrov epilóg, smiešno-smutnú komédiu Falstaff.