Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prázdne zákulisie

.zuzana Mojžišová .kultúra .kritika

Niekedy písať recenziu znamená musieť vstupovať do tvorivých a mentálnych svetov, ktoré sú kritikovi celkom cudzie. Ako nebyť slonicou v porceláne, a pritom posudzovať to, čo je človeku na hony vzdialené? Ako skrátiť dištanc, čo ma delí od Backstageu?

samozrejme, je tu aj iná otázka: Prečo by sa mal ten dištanc skracovať, prečo by sa malo k filmu približovať? Odpoveď: Lebo som presvedčená, že si nájde svoje mladučké (12) násťročné (13, 14, viac nie) publikum, a to je cieľová skupina v priestore kinematografickom pomerne obchádzaná, nútená loviť buď vo vodách určených pre starších alebo prijať rozprávanie detských filmov, hoci predsa – tak sa jej zdá – z plienok už dááávno vyrástla. 

Teda Backstage. Nový slovensko-český film Andrey Sedláčkovej, ktorej snímka o dopingových praktikách vo vrcholovom športe osemdesiatych rokov minulého storočia Fair play pomerne nedávno (2014) vzbudila pomerne pozitívne ohlasy. Niečo sa opakuje – mladí „fyzicky pracujúci“ hrdinovia uprostred „zlotrilého“ sveta vybudovaného a spravovaného dospelými. Ideály narážajúce na realitu.

Vstup do deja je dynamický. Kdesi pod Tatrami a pod holým nebom sa odohráva energický súboj dvoch tanečných zoskupení, trošku démonicky pôsobiaci Muertas proti o niečo hravejším West Coast Crew, našim hrdinom. Práve ich si po súťaži odchytí producent a ponúkne im účasť v kastingu na veľkú, vlastne medzinárodnú  televíznu dance show. Buddy, Mary, Foxy, Brko a ďalší môžu začať snívať svoj veľký sen o sláve a úspechu. A musia prekonávať ťažkosti, zháňať prachy, nájsť si priestor na prípravu, nahradiť zraneného Blacka nerozprávajúcim železničným výpravcom Hugom... Onedlho tu už máme Prahu, zemité povrchy vecí vystrieda nablýskanosť a trblietavosť, vystupovanie po súťažnom rebríčku čoraz vyššie znamená pre členov West Coast Crew prehlbujúce sa partnerské nesúlady vnútri súboru, čoraz prudšie konflikty normálnosti a šoubiznisu, jednotlivé zápletky majú obnažovať charaktery konkrétnych postáv.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite