Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Falšovaná morálka

Esej: Falšovaná morálka

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 02.12.2022

Putinova vojna proti Ukrajine nám pripomína zaujímavú skutočnosť. Je tu agresor, ktorý sa správa ako gangster, no tento gangster zároveň vystupuje ako moralista. Vieme, že o jeho motivácii si nemôžeme robiť ilúzie, potrebujeme však jej dôkladnejšiu znalosť.

Esej: Bijeme sa – vieme za čo?

Esej: Bijeme sa – vieme za čo?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 25.11.2022

Ktovie, možno by sme mali jasať nad tým, že Slovensko je dnes dostatočne európske a dostatočne svetové, aby jeho spoločnosť rozdeľovali ideové spory, ktoré sme sami nevynašli, no v ktorých pátose a zášti sa náhle cítime tak doma.

Esej: Reformácia a moderný svet

Esej: Reformácia a moderný svet

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 28.10.2022

Minulý rok som využil deň reformácie na priblíženie jej základného impulzu v osobnom zápase Martina Luthera. Dnes upriamim pozornosť na jej viac „objektívne pozorovateľné“, spoločenské stránky, ktoré sú dôležité aj pre aktuálne uvažovanie o niektorých problémoch moderného veku.

Esej: Fatamorgána jednotného sveta

Esej: Fatamorgána jednotného sveta

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 21.10.2022

„Spojené národy“ boli pôvodne členovia protifašistickej aliancie v druhej svetovej vojne. Organizácia Spojených národov oficiálne začala svoju riadnu činnosť 24. októbra pred 77 rokmi ako medzivládna organizácia na ochranu mieru.

Esej: „Prasknutý stĺp” a chýbajúca stratégia

Esej: „Prasknutý stĺp” a chýbajúca stratégia

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 07.10.2022

Predpoklad, že slobodná spoločnosť musí zvíťaziť nad tyraniami len preto, že je lepšia, znie príjemne, no zavádza. A zavádza nebezpečne. Iste, máme mnoho dôvodov pokladať slobodné zriadenie za lepšie. Z toho však nevyplýva žiadna predurčenosť víťazstva.

Esej: „To je dialektika, súdruh!“​

Esej: „To je dialektika, súdruh!“​

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 30.09.2022

Zdá sa vám, že v politických diskusiách panuje zmätok v základných pojmoch? Čudujete sa, kto všetko sa u nás vie označiť za „liberála“, „konzervatívca“, a ktoviečo ešte? Máte pocit, že z vás robia hlupákov? Do istej miery ide o normálny jav – ale len do istej miery.

Esej: „Panské huncútstvo“ a jeho alternatívy

Esej: „Panské huncútstvo“ a jeho alternatívy

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 23.09.2022

Zhnusenie z politiky a z politikov nie je nová vec. Dnes sa však u nás dvíha jeho ďalšia vlna. Niežeby to nebolo pochopiteľné. No aj tak treba opakovať, že ide o nebezpečný trend. Povedzme to rovno: smrteľne nebezpečný.

Esej: Chvála konštitučnej monarchie

Esej: Chvála konštitučnej monarchie

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 16.09.2022

Na svete dnes sotva nájdete štátneho predstaviteľa s takou priazňou zástupov, aká vyžaruje z reakcií na skon Alžbety II. Povážte: kráľovná ako populárny štátnik v ére demokracie, vo svete, ktorý sa údajne zbavil tajomna. A k tomu v krajine známej tradíciou nekonformného buričstva!

Esej: Speje svet ku koncu?

Esej: Speje svet ku koncu?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 09.09.2022

Je príznakom doby, ak počúvame stále nové apokalyptické predpovede o blížiacich sa katastrofách. Nemožno poprieť, že sme svedkami, neraz obeťami a občas, žiaľ, i aktérmi krízových javov. Celá vec sa však nekončí v rovine vecnej kritiky neporiadkov, neduhov a nespravodlivostí tohto sveta.

Esej: Rozum, viera a podstata politiky

Esej: Rozum, viera a podstata politiky

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 02.09.2022

To, čo zvykneme nazývať modernou západnou civilizáciou, predstavuje zvláštnu dynamiku, ktorá v kritických okamihoch dejín rozšírila svoj vplyv na ostatný svet až do jeho najodľahlejších končín.