Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Do krajnosti

Esej: Do krajnosti

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 24.06.2022

Dňa 22. júna 1941 zaútočili ozbrojené sily nacistického Nemecka a spojencov Osi na Sovietsky zväz. Druhá svetová vojna vstúpila do novej fázy, do najničivejšieho konfliktu, aký ľudstvo poznalo. Nejde len o kvantitatívne údaje. Vojnu na východnom fronte chápali obe strany ako konflikt novej kvality – ideologický konflikt. Následky sú dodnes s nami.

Bude, ako nebolo! (premeny idey socializmu)

Bude, ako nebolo! (premeny idey socializmu)

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 10.06.2022

Za starého režimu kolovali vtipy o Rádiu Jerevan, ktoré vedelo odpovedať na každú otázku. Tie otázky aj tie odpovede spravidla roztomilým spôsobom nakopávali systém reálneho socializmu a jeho ideologické fikcie. Až jedného dňa prišla smutná správa, po ktorej už nič nebolo ako predtým.

Esej: Trampoty živočícha politického

Esej: Trampoty živočícha politického

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 03.06.2022

V akom zmysle je človek „živočích politický“? Je ním vôbec? Je politika svinstvo, nutné zlo, brutálny boj o moc alebo vznešená realizácia ľudských možností? Existuje ľudská prirodzenosť, na ktorú by sa pri hľadaní odpovede na podobné otázky dalo odvolať?

Esej: Neviditeľná ruka

Esej: Neviditeľná ruka

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 29.05.2022

Aplikácia evolučných poznatkov na úvahy o ľudských inštitúciách je téma, ktorá je stále kontroverzná, rovnako je však zdrojom porozumenia a cenných poučení. A to aj napriek rozdielom v interpretáciách zistených skutočností.

Esej: Veda, pseudoveda a politika

Esej: Veda, pseudoveda a politika

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 22.05.2022

Politická obec je predmetom neustálej nespokojnosti. Je príliš svetská, kompromisná a príliš sa v nej zrkadlí hriešnosť ľudskej povahy. Môže sa tiež javiť ako „nevedecká“, iracionálna, založená na neoverených predpokladoch. Z pohľadu technokrata je neefektívna.

Cena Dominika Tatarku: Na krásu slov sa nezabúda

Cena Dominika Tatarku: Na krásu slov sa nezabúda

.erik Jakub Groch .daniel Liška .redakcia .kultúra .esej 15.05.2022

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udelil tento rok Cenu Dominika Tatarku Erikovi Jakubovi Grochovi za jeho básnickú zbierku viety. Prinášame vám tatarkovskú reč laureáta.

Viety Erika Jakuba Grocha alebo ako čítať turgeneva

Viety Erika Jakuba Grocha alebo ako čítať turgeneva

.daniel Liška .kultúra .esej 15.05.2022

Laudácio nositeľa Ceny Dominika Tatarku za rok 2020 Daniela Lišku na počesť nositeľa Ceny Dominika Tatarku za rok 2021 Erika Jakuba Grocha.

Esej: Triumf, tragédia a otázniky

Esej: Triumf, tragédia a otázniky

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 08.05.2022

77. výročie skončenia druhej svetovej vojny si pripomíname v tieni aktuálne prebiehajúcej vojny Ruska proti Ukrajine aj úzkosti z možnej eskalácie tejto vojny na vojnu svetovú. Aktuálne dianie nám pripomína, že prinajmenšom niektoré vojny sa svojím spôsobom nekončia.

Esej: Železná logika

Esej: Železná logika

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 01.05.2022

Keď počúvame dnes opäť módne výhrady proti zastupiteľskej demokracii, ekonómii slobodného trhu či tradične ponímanej ústave slobody, vzniká dojem, že máme do činenia s logickou argumentáciou. Naopak, obhajoba zriadenia, ktoré priznáva vlastnú nedokonalosť, znie ako zajakavá obhajoba veci, ktorú dnes mnohí opäť považujú za stratenú vec.

Esej: Patriť k národu a vlasti

Esej: Patriť k národu a vlasti

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 24.04.2022

Keď v 18. storočí vyhlásil učený Samuel Johnson, že „patriotizmus je posledným útočiskom darebáka“, myslel tým najskôr na to, čo by sme dnes označili ako populizmus alebo „hurávlastenectvo“. Položil tým základy sporu, ktorý je pre moderné myslenie kameňom úrazu.