Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ponížené Slovensko

.štefan Hríb .časopis .editorial

Návšteva prezidenta Medvedeva bola ponížením Slovenska. Kritika sa zúžila na nespomenutie agresie z roku 1968, ale problém je hlbší - okupácia nebola najväčšou vinou Ruska, o ktorej sa malo hovoriť.

Druhá svetová vojna sa vníma ako boj s nacizmom a fašizmom. A do veľkej miery to tak naozaj bolo, pretože Hitler a jeho spojenci (mimochodom, vrátane Slovenska) chceli ovládnuť Európu a vnútiť jej barbarskú ideológiu. V boji proti tomu zvrátenému cieľu Moskva slobodnému svetu naozaj pomohla. Nasadením, utrpením, životmi. Miliónmi ruských životov (neúcta ruských komunistov k životu vlastných ľudí spôsobila, že mnohí vojaci zomierali zbytočne, tradičná ruská krutosť voči vlastným je vec na celkom inú debatu). Jednoducho - k víťazstvu nad hitlerovskými silami Rusko výrazne pomohlo. To, že sa v spoločnom vyhlásení Medvedeva a Gašparoviča hovorí o ruskom podiele na víťazstve ako o najväčšom, je vec vkusu a zdržanlivosti, ale to nie je najväčší problém zlého textu.
Ale nie je ním ani chýbajúca zmienka o ruskej okupácii Československa z roku 1968, hoci práve o tom je celá naša domáca diskusia. Tá zmienka tam pritom, samozrejme, mala byť, pretože agresia Moskvy voči nám je historický fakt, a nie jeden z názorov. Jej vynechanie je hanebným zlyhaním slovenskej vlády a prezidenta, ktorí pred hrdosťou a úctou vlastnej krajiny k pravde uprednostnili ekonomické handlovanie. Ak sa Poľsku podarilo v tom istom čase dostať Putina ku Katynskému lesu, kde boli počas vojny na príkaz Moskvy zavraždené desaťtisíce poľských dôstojníkov, jasná zmienka o okupácii Československa bola minimom, na ktorom malo trvať Slovensko. Netrvalo, pretože Rusi nechceli. A keď oni nechcú, naši komunisti vždy v histórii cúvnu. Aj teraz. Ale ešte raz - ani trápne zamlčanie okupácie z roku 1968 nie je najväčší problém Medvedevovej návštevy a spoločného vyhlásenia.
Tým je až úplné vynechanie podielu Moskvy na samotnom zavedení a udržiavaní komunizmu v Československu. Lebo nie august 1968, ale máj 1945 určil, kto tu bude pánom. Rok 1968 bol len dôsledkom komunistického prevratu v roku 1948, a ten zasa iba dôsledkom toho, že Československo neoslobodili Američania, ale Červená armáda.
Ruskí komunisti Európu nikdy neoslobodzovali, oni ju vždy len zaberali pre seba a svoj zločinecký režim. Odkiaľ vytlačili Hitlera, tam inštalovali Stalina (mimochodom, ešte väčšieho masového vraha). To je skutočný problém spoločného vyhlásenia, nie kozmetika augusta 1968. Stručne - tým, že cez toto územie prešla Červená armáda, nedošlo k jeho oslobodeniu, ale porobeniu. To nie je neúcta k ruským obetiam vojny, naopak, to je úcta k ich utrpeniu, zneužitému ich vlastným režimom.
"Objektívny vzťah k histórii a jej rešpektovanie je meradlom zodpovedných a civilizovaných medzištátnych vzťahov," píše sa vo vyhlásení. Áno, pravdu o minulosti naozaj nemožno kriviť, ak chceme mať dobré vzťahy. Lenže práve pokrivenie pravdy o nedávnej histórii vzťahov Slovenska a Ruska sa tu udialo. Ako možno hovoriť len o oslobodení, a nehovoriť o krutej diktatúre, ktorú nám Moskva už počas vojny naplánovala? Ako možno konštatovať len vzájomnú pomoc, a nespomenúť lágre, do ktorých Moskva unášala našich ľudí, zabudnúť na ruských komisárov a KGB, ktorí tu už pred rokom 1948 terorizovali demokratov a nevšimnúť si rozhodujúci podiel Moskvy na Gottwaldovom víťazstve?
Vyhlásenie si to nevšíma. Rusko je náš osloboditeľ a  máme s ním historicky vynikajúce vzťahy a bodka. Pokračuje sa tým v rovnakom pohľade, aký nám tu pred rokom 1989 vštepovali kolaboranti Moskvy. Tí dnešní tým zo Slovenska znovu urobili sluhu.
Tento časopis je za dobré vzťahy s Ruskom. Práve preto tvrdíme, že treba povedať celú pravdu - Moskva naozaj oslobodila veľkú časť Európy od nacizmu, ale preto, aby nás okamžite uväznila v komunizme.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite