Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Editorial - Čím žije .týždeň

.štefan Hríb . .časopis .editorial

Mohlo by sa zdať, že týždenník žije tým, čo prináša posledných sedem dní. Nie je to celkom tak. Väčšina našich aktivít a dokonca aj článkov nepatrí prchavému dnešku, ale nespracovanej minulosti a nepopísanej budúcnosti.

Mohlo by sa zdať, že týždenník žije tým, čo prináša posledných sedem dní. Nie je to celkom tak. Väčšina našich aktivít a dokonca aj článkov nepatrí prchavému dnešku, ale nespracovanej minulosti a nepopísanej budúcnosti. 


Najprv niekoľko nových vecí z našej redakcie. V prvom rade – naším novým kolegom sa stal dlhoročný televízny moderátor Braňo Závodský. Jeho Témy dňa v televízii TA 3 vyrušili pokojný svet slovenských televízií, a jeho diskusia s Mikulášom Dzurindom na tému „skupinka“ sa stala jednou z najzaujímavejších konfrontácií novinára a politika od roku 1989. Braňo potom prešiel do STV, kde moderoval nedeľnú diskusiu O päť minút dvanásť. Po zmenách vo vedení STV, a najmä po zmene atmosféry vo verejnoprávnej televízii, sa napokon rozhodol z televíznej žurnalistiky odísť. Sme radi, že práve .týždeň sa stal jeho novým pôsobiskom. V našej redakcii je Braňo Závodský zodpovedný za videosekciu internetovej stránky www.tyzden.com, kde spolu s Annou Kratochvílovou a Jakubom Kratochvílom pripravujú aktuálne videá a správy.

Internetová stránka .týždňa je druhá dôležitá téma zvnútra našej redakcie. Po období, v ktorom bolo internetové vydanie .týždňa len doplnkom papierovej verzie s prakticky totožným obsahom, prechádzame do rozvojovej fázy, na konci ktorej bude mať stránka www.tyzden.com vlastný obsah a redakciu. Nepôjdeme cestou záplavy informácií, budeme sa sústreďovať na kvalitu a originalitu textov, videí a diskusie. Vo videosekcii pripravujeme okrem denných správ a komentárov najmä týždňové rozhovory s vybraným hosťom, duel dvoch názorových oponentov a mesačné diskusie na širšie témy našej histórie, ekonomiky a svetovej politiky. Dohodnuté je aj umiestňovanie záznamov z programu Lampa, ktorý každý týždeň pripravujeme pre televíziu Joj plus. Prvé zmeny na stránke by mali prísť v máji, celý projekt by sme chceli naplno spustiť začiatkom leta.
Tretím dôležitým rozhodnutím .týždňa je projekt November 1989. Toho roku uplynie 20 rokov od pádu komunizmu a začiatku budovania slobodných pomerov. November 1989 považuje .týždeň za najdôležitejšiu udalosť v novodobej histórii Slovenska. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli zdokumentovať udalosti, ktoré sa v tejto krajine diali od 17. novembra 1989 po prvé slobodné voľby. Od mája budeme každý týždeň na stránke www.tyzden.com uverejňovať nový dokument o priebehu Nežnej revolúcie. Dokumentov bude 24, posledný uverejníme v novembri 2009. Sme veľmi radi, že tím zaujímavých ľudí, s ktorým sme sa dohodli a ktorý bude 24 dokumentov pre nás pripravovať, je zárukou kvality. O jeho zložení budeme hovoriť v niektorom z ďalších vydaní .týždňa, o obsahu jednotlivých dielov vás budeme priebežne informovať. Zatiaľ prezradíme len to, že jednou z kľúčových postáv celého projektu je Fedor Gál, ponovembrový šéf Verejnosti proti násiliu.
Napokon dve aktuality.
V tomto čísle prinášame širší pohľad na osobnosť Milana Rúfusa. Pokúsili sme sa pomenovať jeho poéziu aj ľudské postoje v ťažkých chvíľach Slovenska. Prinášame v tejto kauze aj jedno ospravedlnenie.
V piatok sa vrátil z Izraela a z Gazy náš reportér Andrej Bán. V tomto čísle prinášame jeho exkluzívnu fotoreportáž z miest, na ktoré sa dostalo len zopár európskych novinárov. A už v nasledujúcom čísle pre vás pripravujeme Andrejovu reportáž z Kosova, ktoré práve oslávi prvý rok svojej samostatnej existencie. Andrej Bán je naozaj nomád.
Sme radi, že ekonomickú krízu možno pochopiť aj ako príležitosť začať nové veci. .týždeň ju tak pochopil.Prispejte k dokumentácii udalostí spred dvadsiatich rokov

Redakcia .týždňa začne od leta tohto roku uverejňovať na svojich stranách a na internete www.tyzden.com archívne dokumenty spred dvadsiatich rokov, z času, keď v Československu padal komunizmus. Prizývame vás, našich čitateľov, na spoluprácu v tejto aktivite. Prosíme vás preto, aby ste nám z vlastných archívov poslali fotografie, videonahrávky a dokumenty z prvých týždňov a mesiacov, ktoré pomôžu vytvoriť mozaiku príbehu Novembra 1989.
Ďakujeme.

Redakcia .týždeň
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite