Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kto dá Francúzom prácu?

.marína Gálisová .časopis .fototéma

Francúzska ľavica sa trápi, potrebuje oživiť ekonomiku a dať ľuďom prácu. Lenže ako, keď musí poslúchať odborové zväzy? A na jej miesto sa už tlačí kvázi pravica: Národný front s ešte ľavicovejšou predstavou.

Francúzsko sa otriasalo, akoby mala opäť padnúť Bastilla (keby ešte stála). Necelých dvadsaťštyri hodín pred začiatkom futbalového sviatku EURO 2016 musela francúzska vláda upokojovať svojich občanov aj zahraničných návštevníkov, aby sa nebáli prebiehajúcich štrajkov. „Chcel by som, aby EURO ukázalo Francúzsko v tom najlepšom svetle,“ povedal premiér Manuel Valls médiám. Zároveň apeloval na spoluobčanov, aby preukázali zároveň „zodpovednosť aj vlastenectvo“. Tí mali o význame spomínaných slov zjavne inú predstavu.

paríž pod vodou a pod odpadkami

Štrajky ochromili hromadnú dopravu, ale ohrozili aj distribúciu potravín. Stovky protestujúcich ľudí pod vedením odborárov vo štvrtok deviateho júna na niekoľko hodín zatarasili prístupovú cestu k najväčšiemu veľkoobchodnému centru s potravinami v krajine, preslávenému raju gurmánov Rungis. Blokády prebiehali aj na ďalších miestach. Štrajk na železniciach trval bez prerušenia už deviaty deň. Paríž bojovala s hromadami odpadkov, ktoré nechávali na uliciach štrajkujúci smetiari. Zlé to bolo aj v iných mestách. Metropola Francúzska však prežívala štrajk smetiarov o to ťažšie, že sa ešte celkom nespamätala zo záplav, ktoré ňou otriasli o týždeň skôr.

Štrajkovali ropné rafinérie, ohrozená bola prevádzka benzínových čerpacích staníc. V predvečer futbalového šampionátu premával medzi centrom Paríža a letiskom Charlesa de Gaulla len jeden z troch pravidelných vlakov. Na slávnej vlakovej stanici Gare du Nord, ktorá spája Paríž s Britániou a inými štátmi na severe Európy, odpaľovali rozhnevaní demonštranti delobuchy. Francúzski piloti hrozili, že od soboty prestanú na štyri dni úplne lietať. Bez preháňania možno povedať, že francúzske odbory ešte nikdy nepredviedli svoje odhodlanie (alebo zaťatosť) takto priamo na očiach celej Európe. Potrebovali zahnať vládu do úzkych, a lepšiu chvíľu si na to ani vybrať nemohli.

nenávidená ministerka lieči ekonomiku

To všetko spôsobil „zákon El Khomriovej“. Nazývajú ho podľa socialistickej ministerky Myriam El Khomri, ktorá vedie odbor práce, zamestnanosti, profesionálneho vzdelávania a sociálneho dialógu. Tridsaťosemročná ministerka, narodená v marockej metropole Rabat, je vo funkcii len od septembra 2015, a už pre ňu odborári vyhlásili vláde vojnu. Začiatkom tohto roku totiž ľavicová ministerka predložila návrh zákona o reforme zákonníka práce, ktorý rozzúril tvrdé jadro francúzskej ľavice. „Zákon mal spočiatku dobrý cieľ,“ uviedla exkluzívne pre .týždeň Cecile Philippe, riaditeľka think-tanku Institut economique Molinari, ktorý sídli vo Francúzsku. „Išlo v prvom rade o vytvorenie pružnejšieho trhu práce – teda takého, ktorý svojím fungovaním účinne zníži vo Francúzsku nezamestnanosť.“ Francúzsko trpí nezamestnanosťou nad 10 percent – rovnakou ako pred dvadsiatimi rokmi a najmä, čo je osobitne znepokojivé, vyššou, než majú v iných vyspelých krajinách Európy. Na porovnanie, medzi rokmi 2013 a 2015 vzniklo vo Francúzsku 57-tisíc nových pracovných miest. V Nemecku to bolo za to isté obdobie 482-tisíc, v Španielsku 651-tisíc a ešte aj v ekonomicky ťažko skúšanom Taliansku 288-tisíc. Tieto čísla uvádza Myriam El Khomri, keď obhajuje svoj návrh zákona. „Cieľom tejto reformy je jednoducho to, aby sa ľudia mohli ľahšie zamestnať,“ uviedla pre Euronews.

Práve preto sa v návrhu zákona od začiatku ocitli opatrenia, ktoré by umožnili firmám ľahšie prepúšťanie zamestnancov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite