Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Peter Plavčan: Úradník vo vláde

.michal Novota .časopis .téma

Úradník na poste ministra školstva by bol jednou z najhorších nominácií aj v prípade, že by o ňom nebolo známe vôbec nič. To, čo o ňom známe je, ...

... tento fakt ešte výrazne zvýrazňuje. Začnime tým, čo nesúvisí priamo s osobou Petra Plavčana. Prvý a najdôležitejší fakt je, že Smer neprebral zodpovednosť za tento rezort, ale prenechal ho koaličnému partnerovi. Tým dal jasne najavo, že problémy školstva riešiť nemieni a kreslo ministra školstva považuje za toxické. Takéto a len takéto ponaučenie si zobral Smer z učiteľského štrajku.

Odkaz štrajku bol pritom jasný: Neukradnite všetky miliardy, ktoré sa ukradnúť dajú – aspoň jednu nechajte pre školstvo a druhú pre zdravotníctvo. Odkaz nominácie ministra školstva s nulovým dosahom na ministra financií je tiež jasný: Nič vám nedáme, ani len ministra, ktorého by samotná vláda brala čo i len trochu vážne.

Druhým dôležitým faktom je spôsob, akým Dankova SNS vyberala kandidáta na ministerský post. Postupne prichádzala s návrhmi ľudí, o ktorých bolo od prvej chvíle jasné, že ich predpoklady na zvládnutie takého dôležitého rezortu v takej komplikovanej situácii sú nie nulové, ale záporné. Skutočnosť, že nakoniec ponúkla ministerstvo nestraníkovi, ukazuje jasne dve veci. Po prvé, že v SNS nemajú človeka, ktorý by dokázal aspoň predstierať elementárne porozumenie situácii v školstve. A po druhé, že politické krytie nového ministra nielenže neposkytne najsilnejšia vládna strana, ale že ho neposkytne vôbec nikto.

Človek, ktorý je ochotný za takýchto okolností ministerský post prijať, prezradil o sebe už len týmto aktom tak veľa, že všetky ďalšie informácie môžu slúžiť už len dokreslenie drobných detailov. U Petra Plavčana však ide o nezanedbateľné detaily.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite