Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Posledná pozitívna recenzia

.oliver Rehák .peter Bálik .filip Olšovský .časopis .kultúra

Juraj Kušnierik na Radio_Head Awards každý rok udeľoval ceny za prínos do hudby. Minulú nedeľu ju in memoriam dostal sám. O tom, prečo si cenu zaslúži, píšu jeho traja kolegovia.

oliver Rehák: Vracal veci do rovnováhy

Ten dlhý potlesk bol najlepším potvrdením, že cenu dostal oprávnene. Stál som na pódiu a nebolo treba vôbec nič hovoriť. Ale najradšej by som bol, keby mal tú cenu niekto úplne iný. Odovzdávali sme ju totiž vždy spolu.

Na tú noc nikdy nezabudnem. Piatok trinásteho. Teroristi zabíjali ľudí na koncerte Eagles of Death Metal v Paríži. Americkej kapely, ktorá hrala vlani na Pohode. Jubilejný 20. ročník sa stane prvým bez Ďura. Počas novembrového masakra ležal v nemocnici na Islande. V krajine, ktorú miloval, s jej hudbou, ktorú miloval ešte viac a pomáhal exportovať na Slovensko. Už si na trenčianskom letisku nevypočuje Sigur Rós, už tam nebude moderovať svoje pódium.

Najskôr som nedokázal pochopiť, prečo zlyhalo srdce práve jemu. Vždy usmiatemu a najžičlivejšiemu človeku, akého som kedy poznal. No potom mi to došlo – dostal infarkt, lebo srdce veľmi intenzívne používal.

Medzi novinármi píšucimi o hudbe patril k najstarším, no nechytali sme sa na neho v množstve akcií, ktoré stíhal navštevovať po Slovensku a iných krajinách, ani v nadšení zhmotnenom v kvantách textov. Nie vždy som zdieľal jeho legendárnu vetu „Bolo to výborné!”, ale jej význam som tiež pochopil až časom. Ďuro nebol kritik, on sa ujal úlohy zviditeľňovača a zmierovača scény. Toľko, čo urobil pre známe aj začínajúce mená, neurobil nik.

Dobre to ilustruje aj príhoda s jeho obľúbenou skupinou. Najskôr zverejnil vlastný článok, no keď si v SME prečítal recenziu, napísal ešte kritiku – na kritiku.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite