Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Peter Zajac 70

.štefan Hríb .časopis .editorial

Roky 1989 až 1992 boli mojím definičným novinárskym obdobím. A vtedy som spoznal Petra Zajaca a pravidlo, že pre sen o slobodnej krajine treba v demokracii ísť najmä proti väčšine.

Pamätám si, ako široko sa tu odmietali novembrové zmeny, ako ťažko sa prijímal tolerantný jazykový zákon, zažil som brutalitu vzniku HZDS, videl som lžiprejav Milana Kňažka o cenzúre zo strany VPN a vnímal som intrigy Jána Budaja, ktoré sa neskončili dodnes. Ťažko som niesol aj následný únos Slovenska primitívnym klanom. Peter bol vo všetkých týchto zrážkach v prvej línii.

Druhé kľúčové obdobie sa týka mečiarizmu a sporu o slušnú opozíciu.

Tu som zažil, že občas sa musí ísť nielen proti hrubej väčšine, ale že niekedy sa musí vzdorovať aj svojim vlastným. Prehratý spor o slušné SDK mi pritom o Petrovi povedal viac než víťazná bitka s mečiarizmom. Všelikto dnes vyplakáva nad stavom opozície, ale reformné Slovensko sa neskazilo včera. Dovolím si stále myslieť, že zrodom úpadku pravice bol rok 1996, keď sa začalo formovať prostredie okolo Mikuláša Dzurindu. To prostredie pritom všeličo dokázalo a nijako mu neuberám veľký podiel na tom, že dnes nie sme Bieloruskom. Naopak, bol to kľúčový moment našich dejín. Ale nebolo to férové prostredie. Pamätám si na vtedajšie Petrovo presvedčenie, že ak bude Mečiar porazený jeho prostriedkami, skôr či neskôr príde účet.

A čo sa udialo?

Sám som bol svedkom podplácania novinárov zo strany SDK, prišiel populizmus dvojnásobných platov, manipulácie Ruskovej Markízy vošli do učebníc a Palacka sa stal symbolom reformnej korupcie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.štefan Hríb .časopis
.diskusia
.neprehliadnite