Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Začíname mať obavy

.andrej Bán .časopis .téma

Rozhovor s  predsedom Islamskej nadácie na Slovensku Mohamadom Safwanom Hasnom o pocitoch a skúsenostiach moslima v tejto krajine.

.z akej krajiny pochádzate a prečo ste prišli práve na Slovensko?
Môj príbeh je úplne obyčajný, za migranta sa nepovažujem. Prišiel som na Slovensko študovať krátko po páde komunizmu. Pochádzam z tradičného moslimského prostredia zo Sýrie, hoci v štvrti, v ktorej som sa narodil, žije relatívne veľký počet kresťanov. Slovensko som si nevybral, dostal som ponuku tu študovať a dal som na odporúčania svojej rodiny a blízkych. Neskôr som spoluzakladal Islamskú nadáciu na Slovensku.

.ako sa cítite na Slovensku?
Vo všeobecnosti nemám obzvlášť negatívne skúsenosti, hoci v poslednom období sa mi nežije ľahko a to vzhľadom na nálady, ktoré v spoločnosti prevládajú. Prichádzam do styku najmä s ľuďmi z odbornej verejnosti, aj preto môžu byť moje skúsenosti skôr pozitívne. Aj vybavovanie bežných vecí je viac-menej bez problémov. No začíname mať neurčité obavy o bezpečnosť našich rodín, podobné pocity tu má celá moslimská komunita. Mediálne a politicky zbabraná debata o utečencoch zanechala na bežných ľuďoch svoje stopy, niektorí sa boja a môžu konať impulzívne.

.máte obavy sa verejne angažovať?
Niežeby som mal z angažovania sa strach, no pomaly ma to prestáva baviť. Úroveň spoločenskej debaty je veľmi nízka a vytráca sa z nej ľudský rozmer. Udivuje ma aj mlčanie odbornej vedeckej verejnosti k tejto otázke, už len v porovnaní napríklad so susednou Českou republikou, kde iniciatívu Vedci proti ľahostajnosti a strachu podporilo viac ako 2 800 vedcov a vedkýň.

.majú Slováci podľa vás vážne dôvody obávať sa príchodu utečencov z moslimských krajín?
Nie.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.andrej Bán .časopis
.diskusia
.neprehliadnite