Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov

Vôňa leta

.jaroslava Vydrová .časopis .klub

Obľúbeným „žánrom“, ktorý patrí k dovolenkám, je okrem cestovania, aktívneho a pasívneho oddychovania, návštev či plávania aj zbieranie čitateľských zážitkov. Každé leto vďaka tomu pre mňa získava svoju osobitú atmosféru a pamäťovú stopu, ktorá je podobná spomienkovej vôni, nálade alebo nejakej charakteristickej asociácii. Minulé leto bolo pamukovské, toto leto sa vyvinulo ako akademicko-literárne.

Zhodou okolností som mala možnosť prežiť bohaté pracovné a dovolenkové dni, ktoré sa striedali a prinášali príjemné osvieženie, intenzívne zážitky, tých všedných dní bolo pomenej. Tak ako sa dá leto akademika stráviť podnetnými konferenciami a letnými školami, dá sa letné čítanie spestriť beletriou, ktorej autori sú alebo boli spojení s akademickým prostredím. Elena Hidvéghyová-Yung je prekladateľka čínskeho jazyka, pracovala v Kabinete orientalistiky SAV a jej poslednou knihou je Dážď slivkových kvetov (Slovart, 2011). Ocitáme sa v Číne, sledujeme vzťah Angely a jej čínskeho priateľa-umelca, rozhodnutia, ktoré sú prelomové a ktoré sa vyvíjajú a dozrievajú. Písanie autorky je ako dážď, je hravé, citlivé, slobodné. Michal Ajvaz pôsobí v Centre pro teoretické studia v Prahe a za svoju knihu Lucemburská zahrada (Druhé město, 2011) získal cenu Magnesia litera. Aj on nás privádza do iného priestoru a iných reálií, v tomto prípade do Paríža, odkiaľ sa jeho príbeh uberá – najmä pre učiteľa filozofie Paula – neočakávaným smerom a rýchlosťou. Ajvazov príbeh občas eskaluje, občas spomaľuje a takisto so sebou prináša zvláštne písanie, ktoré skúma možnosti textu a príbehu.
Napriek prirodzeným odlišnostiam oboch kníh a vlastnej bohatosti, ktorú prinášajú, spája ich hlavné postavy intenzívne prežívanie vzťahov, vnímavosť na prostredie a pokusy vyrovnať sa autenticky s okolnosťami, s ktorými sú konfrontovaní. Aj Angela, aj Paul – ale možno je to len moje čítanie, ktoré sa mi postupne umiestňuje v pamäti ako spomienka, ktorá bude sprevádzať toto leto – sa nachádzajú na pomedzí, niekde medzi svojou profesiou/životom vedca, učiteľa a spisovateľa.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite