Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Strana SaS predstavila Radu pre záchranu zdravotníctva

.sita .zdravotníctvo

„V týchto voľbách som presvedčený, že iba strana SaS dokáže problémy v zdravotníctve riešiť,” povedal Sulík.

Strana SaS predstavila Radu pre záchranu zdravotníctva SITA/SAS

strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila svoju Radu pre záchranu zdravotníctva. Ako na tlačovej besede uviedol predseda SaS Richard Sulík, zdravotníctvo je na Slovensku jedným z najväčších problémov, ak nie najväčším. Táto téma je podľa neho pre stranu SaS v najbližších parlamentných voľbách prioritou. Radu pre záchranu zdravotníctva povedú poslankyňa NR SR Janka Bittó Cigániková a súčasný riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay, ktorý bude kandidátom strany na ministra zdravotníctva. Členom rady bude aj bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska Martin Barto.

„V týchto voľbách som presvedčený, že iba strana SaS dokáže problémy v zdravotníctve riešiť,” povedal Sulík. Poslankyňa NR SR Janka Bittó Cigániková upriamila pozornosť na to, o čo sa v oblasti zdravotníctva pričinila SaS v bývalej vláde. „Veľmi aktívne sme sa podieľali na reforme nemocníc, aby mali ľudia kvalitnejšie nemocnice," povedala. Táto reforma podľa nej prešla len vďaka strane SaS. Vďaka liekovej reforme prišlo do systému liekov na viac ako 72 indikácií. Liberáli podľa nej tiež zlepšili podmienky študentom medicíny a zjednodušili prístup zdravotníckych pracovníkov zo zahraničia na Slovensko.

Kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay uviedol, že sa v strane chce zameriavať na predvídateľnost a stabilizáciu prostredia a taktiež orientovať sa na kvalitu a hodnotové opatrenia. „Aby každé euro išlo na konkrétny merateľný prospech pre pacienta,” zdôraznil. Za dôležité považuje stabilizovanie zdravotníckeho personálu a taktiež skrátenie čakacích lehôt. „Nie je možné, aby sme fungovali v krajine, kde dostanete najbližší voľný termín na ošetrenie na budúci rok, a to je ešte len apríl,” uzavrel Szalay.

V rade sa ocitol aj bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martin Barto. „Päťdesiatsedem percent poistencov sú poistencami štátu. Ten za nich platí zdravotné odvody a výška tohto odvodu sa stala, žiaľ, témou politického boja,” povedal. Veľkým problémom je podľa neho svojvôľa pri stanovovaní platby štátu za svojich poistencov. Za dôchodcov, mamičky na materskej, deti a nezamestnaných dnes platí štát na zdravotné poistenie 32 eur mesačne, zamestnaní však platia v priemere okolo 180 eur. „S týmto súvisí trvalé zadlžovanie štátnych nemocníc, ktoré absorbujú rastúcu nerovnováhu medzi príjmami systému a výdavkami,” povedal. V systéme podľa Barta chýba viac zdrojov financovania, pretože neexistuje individuálne pripoistenie. To chce strana zmeniť. „Chceme nastoliť jasné, dlhodobo stabilné pravidlá platieb. Jasne definovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorá bude rovnaká pre všetkých pacientov,” uzavrel.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite