Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Minister zdravotníctva predloží v stredu návrh na zvýšenie platov všetkých zdravotníkov

.sita .zdravotníctvo

Návrh je dohodou ministerstiev zdravotníctva a financií.

Minister zdravotníctva predloží v stredu návrh na zvýšenie platov všetkých zdravotníkov SITA/Martin Medňanský

minister zdravotníctva po dohode na ministerstve financií z piatka minulého týždňa predloží na stredajšie rokovanie vlády návrh na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov. Navrhuje zvýšiť koeficienty a riešiť aj odpracované roky praxe. Týka sa to všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Na tlačovom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská, po 11 rokoch rezort prichádza so zvýšením koeficientov a zapracovaním odpracovaných rokov. Čas strávený na materskej a rodičovskej dovolenke a rovnako aj prax v zahraničí sa navrhuje započítať do odpracovaných rokov. Rezort navrhuje, aby začínajúci lekár dostal viac o 279,15 eura, lekár so špecializáciou a praxou 20 rokov o 421,60 eura viac. Začínajúca sestra bez špecializácie a praxe by mala dostať viac o 202,63 eur a sestra so špecializáciou a pokročilou 20-ročnou praxou o 388,55 eura. Štátna tajomníčka ďalej spresnila, že základný plat sanitárovi s 20 rokmi praxe sa navrhuje zvýšiť o 342 eur viac, zdravotníckemu laborantovi o 335 eur. "Celkovo sa platy navrhujú zvýšiť od 6,9 až po 48 percent," zhrnula. "Za ministerstvo zdravotníctva pôjde tento návrh na rokovanie vlády. Veríme, že poslanci národnej rady tento návrh podporia," dodala štátna tajomníčka.

Platové návrhy nie sú podľa ministra zdravotníctva len rozhodnutím na ministerstvách. Sú výsledkom diskusií so sesterskými či lekárskymi komorami. Veľa vecí riešia aj s ministerstvom školstva. Plat je prvou oblasťou na stabilizáciu situácie v zdravotníctve. "Týmto návrhom sa v porovnaní s krajinami V4 stávame konkurencieschopnými," povedal minister. Dodal, že Slovensko nemôže konkurovať Švajčiarsku ani Nemecku, ale v porovnaní s Českom budú mať začínajúci lekári vyšší základný plat. Na túto základnú platovú zložku potom nadväzujú ďalšie príplatky za víkendy či služby.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite