Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Juraj Petrovič: Od hrachu k nesmrteľnosti

.juraj Petrovič .veda .veda

Johann Gregor Mendel netušil, keď vo dvore Starobrněnského kláštora krížil tisíce rastlín hrachu, aký význam budú mať jeho výskumy pre budúcnosť ľudstva. Otec genetiky sa narodil pred dvesto rokmi a to je dobrá príležitosť priblížiť si život a dielo tohto augustiniánskeho mnícha a neskôr opáta brnianskeho Opátstva sv. Tomáša.

Juraj Petrovič: Od hrachu k nesmrteľnosti Gregor Johann Mendel Narodil sa 20. júla 1822, v Hynčiciach, zomrel 6. januára 1884 v Brne. Bol sliezsky prírodovedec, matematik, biológ a botanik nemeckej národnosti.

johann Mendel sa narodil v rodine maloroľníka v dnešných Hynčiciach, vo vtedajšom nemeckojazyčnom Sliezsku. Ako dieťa pracoval v záhrade a venoval sa tiež včelárstvu. Už miestny farár si všimol chlapcovu inteligenciu a odporučil rodičom, aby ho poslali na štúdiá. Tí si radu vzali k srdcu a už v 11 rokoch odišiel mladý Johann na gymnázium v Opave. Dvakrát sa musel vrátiť domov pre opakujúce sa hlboké depresie. Na gymnáziu zaujal svojimi schopnosťami v matematike a fyzike. Po skončení gymnázia nastúpil na Filozofickú fakultu univerzity v Olomouci, kde študoval práve fyziku a spolu s ňou aj filozofiu. Keďže jeho rodina si nemohla dovoliť podporovať ho finančne počas štúdií, zarábal si doučovaním fyziky a matematiky. Jeho sestra Terézia mu poskytla aj svoje veno. Johann zas neskôr podporoval jej synov počas ich štúdia. Dvaja z nich sa vďaka tomu stali lekármi.

Keďže bol Johann jediným synom, očakávalo sa od neho, že po otcovi prevezme hospodárenie na rodinnej farme, ktorú Mendelovci vlastnili vyše 130 rokov. Namiesto toho sa však rozhodol stať mníchom augustiniánskeho Rádu sv. Tomáša, sídliaceho v Starobrněnskom kláštore v Starom Brne.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite