vojna na Ukrajine otriasla Európou i svetom po všetkých možných stránkach. Hoci ide o konflikt medzi dvomi krajinami, jeho dôsledky boli globálne, najmä pokiaľ hovoríme o ekonomike. Okrem ekonomických sa však do veľkej miery pretrhli aj vedecké väzby s Ruskou federáciou. Od Ruska jednoducho dávali ruky preč takmer všetci.
Dodnes však existuje jeden vedecko-ekonomický sektor, v rámci ktorého naďalej funguje tá najviac netypická spolupráca, americko-ruská. Ide o vesmír. Pre niektorých ľudí je to dokonca až také nepochopiteľné, že tento fakt spájajú s konšpiračnými teóriami o neexistencii letov do vesmíru (či vesmíru ako takého).
Európa sa od vesmírneho programu Ruskej federácie dokázala odtrhnúť, hoci zaplatila vysokú cenu. Spojené štáty sú však s Ruskom spojené pupočnou šnúrou, ktorú nie je možné len tak odstrihnúť. No jedného dňa dôjde aj na to – je to neodvrátiteľné.
žiadna tichá domácnosť
Viacerí ľudia si to predstavujú „ako Hurvínek válku“. Proste s Rusmi ukončíme spoluprácu a basta. Choďme si po svojich bez nich. Oblasť vesmírnych misií je však mimoriadne komplexná a veľké projekty sa nedajú zastaviť zo dňa na deň. Dokonca ani z roka na rok.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.