najsmutnejšími nálezmi boli, pochopiteľne, nájdené pozostatky členov posádky. Posledné sa našli 11. februára 2003 a spolu s ostatnými boli dopravené na Dover AFB v Delaware.
Pás trosiek siahal od východného Texasu až do Louisiany. Do hľadania sa zapojili viaceré federálne agentúry, od Environmental Protection Agency, cez US Forestry Service a tiež mnohé organizácie na štátnej úrovni v Texase a Louisiane. Viacerí ľudia sa v prvých dňoch po havárii snažili predať časti Columbie cez internet. Po vyhlásení trojdňovej amnestie pre tých, ktorí si ponechali nájdené trosky, sa vyše 20 ľudí prihlásilo a odovzdalo svoje nálezy NASA. Nakoniec sa našli aj organizmy, ktoré katastrofu prežili. Išlo o červy – háďatká, ktoré boli súčasťou experimentu, ktorý skúmal ich správanie a životné funkcie počas kŕmenia umelými živinami. Hliníkové schránky s nimi sa našli 28. apríla 2003.
puzzle z Columbie
NASA sa rozhodla všetky trosky, ktoré sa podarilo nájsť, rozložiť na mieste ich pravdepodobného umiestnenia v orbiteri. Aby to bolo možné urobiť, zabrala hangár v Kennedyho vesmírnom stredisku (KSC).
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.