Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Na hrane možného

.týždeň .témy .téma

Zdravotnícky analytik Martin Smatana ešte v septembri povedal, že druhú vlnu pandémie zvládneme vďaka heroickým výkonom ľudí v prvej línii. Jeho slová sa potvrdili ešte viac, ako sme očakávali.

Téma .týždňa: Na hrane možného
Reportážne fotografie v .téme sú z covidového a gynekologického oddelenia v čadčianskej nemocnici 14. januára 2021. Foto: BORIS NÉMETH

OBSAH

Máme toho plné kecky .šimon Jeseňák
Premrhali sme čas na prípravu .šimon Jeseňák
L

Máme toho plné kecky

.šimon Jeseňák .témy

Na jar minulého roku sme zdravotníkom tlieskali. Po skončení pandémie by sme sa im mali pokloniť a bozkávať im ruky. Namiesto toho hazardujeme s poslednými zvyškami ich energie a časť vlády chce nariadiť trojvíkendové celoplošné testovanie.

počas krízy trpia všetky krajiny nedostatkom vzácnych zdrojov. Na začiatku pandémie to bolo materiálno-technické vybavenie nemocníc, keď štátne hmotné rezervy boli prázdne ako hlavy popieračov covidu. Dnes je najvzácnejším statkom ľudský zdravotnícky kapitál. Vybrali sme sa do nemocníc, aby sme sa na mieste presvedčili, aké to naozaj je.

od Čadce k Dunaju

V čase, keď nemocnice hlásia rekordné počty pacientov infikovaných covidom-19, prichádzame do Čadce. Prvýkrát za zimu intenzívnejšie sneží a cestou sa len modlíme, aby sa vodiči nehrali aj túto sezónu na rely s letnými gumami. Na kraji vozovky míňame zopár rozbitých vozidiel. Našťastie to vyzerá, že sa nič vážnejšie nestalo a prácu budú mať len policajti a poisťovne, nie zdravotnícky personál v najbližšom špitáli. Teraz by ťažká zrážka viacerých áut mohla dopadnúť ešte horšie ako minulé roky: pacientov s vážnymi poraneniami by vozili do plných nemocníc, ktoré melú z posledného.

Covidové a gynekologické oddelenie v čadčianskej nemocnici.BORIS NÉMETHCovidové a gynekologické oddelenie v čadčianskej nemocnici.

„Ste prvé médium, ktorému umožníme nahliadnuť do nemocnice,“ hovorí šéfka zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková na riaditeľstve nemocnice v Čadci. Tá prešla za posledné roky viacerými rekonštrukciami. Prečo sme prví? „Nemocnica sa nemá prezentovať mediálne, ale má sa prezentovať tým, koľko vyliečených pacientov nemocnicu opustí a akú kvalitnú zdravotnú starostlivosť poskytuje,“ vysvetlí Silvia Pekarčíková.

V kancelárii dlhoročného riaditeľa nemocnice Martina Senfelda s nami sedí aj jeho námestník a medicínsky riaditeľ Milan Galdanek. „Prvá vlna pandémie bola pre nemocnicu len zahrievacie kolo pred tým, čo nasledovalo na jeseň 2020,“ hovorí a dodáva, že možno trochu paradoxne boli zdravotníci pod väčším stresom a tlakom počas prvej vlny. Súhlasí s ním aj námestníčka riaditeľa Zita Ondrašinová: „Na Slovensku boli počas prvej vlny skôr vlnky pandémie, lebo zdravotníci netušili, aký silný je ich súper covid-19.“

Nadobudnuté skúsenosti a poznatky zohrali dôležitú úlohu najmä v októbri a novembri, keď nemocnica v Čadci zažila najväčší nápor pacientov. Počas prvej vlny sa lekári v Čadci stretávali s covid pozitívnymi pacientmi predovšetkým na urgentnom príjme, dnes sa covid stal bežnou súčasťou života lekárov a sestier. Svedčí o tom aj špeciálna časť na gynekologickom oddelení, vyhradená pre budúce mamičky infikované covidom. Na tomto Gynekologicko-pôrodníckom oddelení pôsobí aj elitný špecialista v tejto oblasti Tibor Bielik, jeden z najvyhľadávanejších expertov na Slovensku. Z hlasu Pekarčíkovej i riaditeľa Senfleda cítiť hrdosť a nadšenie z toho, že sa im Bielika podarilo pritiahnuť práve do Čadce.

Covidové a gynekologické oddelenie v čadčianskej nemocnici.Boris némethCovidové a gynekologické oddelenie v čadčianskej nemocnici.

„Kľúčový je manažment pandémie,“ vysvetľuje Pekarčíková. Opisuje situáciu z

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite