Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ako funguje imunita, čo má spoločné s rakovinou a ako súvisí s hygienou a alergiami?

.redakcia .témy

V čase chrípkových epidémií sa často skloňuje slovo imunita, ktorá odráža stav obranného systému nášho organizmu.

Ako funguje imunita, čo má spoločné s rakovinou a ako súvisí s hygienou a alergiami?
Makrofágy, bunky imunitného systému (modré), pohlcujú cudzie a poškodené bunky vrátane rakovinových (ružové). Rakovina doteraz vedela makrofágy oklamať, že je priateľská bunka, najnovší výskum však jej stratégiu odhalil a vie ju prekonať.

OBSAH

Imunita sídli v celom tele .elena Akácsová .denisa Gdovinová
Hygiena, imunita a alergické ochorenia .vladimír Marko
L

Imunita sídli v celom tele

.elena Akácsová .denisa Gdovinová .lifestyle

Imunita je taký široký pojem, že sa doň zmestia nielen špičkoví vedci a vysokošpecializovaní lekári, ale aj šarlatáni so zázračnými liekmi. O tom, čo je to imunita, ako sa získava a udržiava, aj o liečbe rakoviny imunoterapiou, za ktorej objav bola udelená Nobelova cena, hovoríme so Štefanom Korcom.

keď som dnes u všeobecnej lekárky vytiahla správu od môjho imunoalergológa, zatvárila sa tak, ako by som jej ukazovala papier od veštkyne. Čím to je, že na reči o imunite podobne reaguje veľa lekárov? 

Keďže imunita je zložitý a obrovský systém, ktorý dodnes nie je úplne objasnený, mnohí lekári sú voči nemu zdržanliví. Navyše, ľahko sa pod to schovajú mágovia, ktorí vám hravo predajú tabletky na podporu imunity. Keď sa teda pacienti pýtajú na podporu imunity lekárov, odpovedajú: na podporu imunity čoho? Je to totiž veľmi široký pojem. 

ešte aj poslanci majú imunitu.

Mnoho ľudí si myslí, že pojem spoločenskej imunity bol odvodený od tej biologickej. Je to presne naopak. V starom Ríme znamenalo slovo imunita vyňatie, ochranu pred platením daní či verejnou službou. Na základe toho dostala obrana organizmu pomenovanie imunita. Vieme, že imunita sa vyvíjala minimálne tristo miliónov rokov. Ako sa vyvíjali organizmy od jednobunkovcov až po naše dnešné telo, ktoré má asi tridsať triliónov zložitých buniek, zároveň s tým sa postupne budoval aj zložitý systém obrany. 

ako sa imunita získava?

Základná imunita je prirodzená, vrodená. Hneď po narodení sa dokáže dieťa brániť proti rôznym bakteriálnym infekciám bez toho, aby sa s nimi predtým stretlo. Jednak získa protilátky od matky cez placentu, jednak je v našom druhu geneticky zabudovaný systém ochrany. Neskôr nastupuje imunita získaná. Keď sa človek stretne s vírusom alebo baktériou, prebehne síce malá infekcia, ktorú organizmus zlikviduje, ale zapamätá si to. Pamäťové bunky sa uložia v slezine alebo v lymfatických uzlinách, sedia, nič nerobia a prežívajú veľmi dlho. Ďalšia imunita je pasívna, darovaná, keď vezmem protilátky zdravého človeka a dám ich tomu, kto nevie danú chorobu zvládnuť. 

mnohí si predstavujú imunitu ako nejaký sval, ktorý sa dá cvičiť. Kde vlastne sídli? 

Presnejšie by bolo nehovoriť o imunite, ale o imunitnom systéme. Lebo imunita len odráža stav tohto systému, ktorý sa skladá z bunečnej imunity a tekutej protilátkovej imunity. Biele krvinky, ktoré sa tvoria v kostnej dreni, sú staré, primitívne krvinky požierajúce baktérie. Netvoria protilátky a sú relatívne hlúpučké. Niektoré z nich dokonca prežívajú len tri dni: narodia sa, vyplavia sa, cirkulujú a keď ich nikto nepoužije, odídu do sleziny, kde zomrú. Ďalšou zložkou tohto primitívneho systému sú makrofágy, veľké požierače všetkého cudzieho. Tieto krvinky navyše vypustia signály, ktorými zmobilizujú inteligentnejšie biele krvinky. Tie sa už netvoria v kostnej dreni, ale v lymfatických uzlinách. Keď sa krvinky zmobilizujú, spustia sa zároveň aj brzdiace mechanizmy, aby sa obranná reakcia nevymkla spod kontroly. Ďalšou dôležitu zložkou je imunita protilátková. Biela krvinka cudzí element rozpozná a vytvorí špecifické protilátky, ktoré obalia daný mikrób a napadnú ho. Navyše, na druhom konci má protilátka anténku, ktorou si privolá na pomoc ďalšie krvinky. Čiže imunita sídli v celom tele. Všetky mechanizmy sa prelínajú a kombinujú, a to v jednom rytme: zápal, potlačenie zápalu, zápal...

Imunitné bunky (červené) útočia na rakovinové bunky (sivé). Biele krvinky vedia rozpoznať zmenené štruktúry na nádorovej bunke a vedia na ňu zareagovať. V mnohých prípadoch zlikvidujú rakovinu ešte predtým, než sa vyvinie.SCIENCE SOURCE/PHOTO RESEARCHES/PROFIMEDIA Imunitné bunky (červené) útočia na rakovinové bunky (sivé). Biele krvinky vedia rozpoznať zmenené štruktúry na nádorovej bunke a vedia na ňu zareagovať. V mnohých prípadoch zlikvidujú rakovinu ešte predtým, než sa vyvinie.

existujú na imunitu lieky? 

Existujú. Imunitná reakcia spočíva v dvoch krokoch, jednak v rozpoznaní mikróbu a jednak vo vyslaní signálu na mobilizáciu ďalších krviniek. Dnes sa dá ten signál pacientovi podať a tým podráždiť biele krvinky. Imunitu teda urobíte reaktívnejšou. Zrazu si krvinky myslia, že niekde v tele je zápal a hľadajú, čo sa stalo. Ale často neviete, akú časť imunitného systému vlastne stimulujete, či náhodou nestimulujete niečo úplne iné a len tak okrajovo aj to, čo vám pomôže. V každom prípade poriadne stimulujete svoju peňaženku. Iná vec je cielená vakcinácia. Napríklad mladé dievčatá dostanú vakcínu proti vírusovému ochoreniu krčka maternice a sú chránené na 80 až 90 percent. Ale to iba vo vyspelých krajinách. U nás iba na 50 percent, kedže poisťovňa prepláca len polovičnú vakcínu. 

čo to teda znamená, keď sa hovorí o oslabenej imunite? Sú bunky slabšie, alebo ich je menej? 

Aj to, aj to. Sú situácie, keď ste boli vystavení stresu či predchádzajúcim infekciám, po ktorých celý imunitný systém vzplanul a potom nastúpil potlačujúci mechanizmus. Keď niečo na vás zaútočí práve v tom čase, ste oslabení. Hovorí sa, že keď ide človek do chladného prostredia, ľahko ochorie. Áno, dlhodobé podchladenie môže znižovať schopnosť tela reagovať. Ale pozor, nie že sa začnú ľudia baliť do šálov! Človek nedostane nádchu len z toho, že „ho ofúkne“.

má potom zmysel športovať, otužovať sa a jesť zdravo? Má to vplyv na

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite