Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezident na jedno obdobie?

.anton Vydra .témy

Bývalý americký prezident Barrack Obama v roku 2010 v jednom rozhovore povedal, že radšej by chcel byť dobrým prezidentom na jedno obdobie než priemerným na dve obdobia.

Prezident na jedno obdobie? MICHAEL REYNOLDS/EPA/PROFIMEDIA Vosková figurína jedenásteho amerického prezidenta Jamesa K. Polka (prvý zľava) v prezidentskej galérii slávneho Múzea Madame Tussauds vo Washingtone.

druhé obdobie prinášalo americkým prezidentom neraz smolu a zlú povesť. Keby opäť nekandidovali, dejiny by si ich zapamätali v lepšom svetle. Ponechajme bokom, akým prezidentom bol nakoniec sám Obama. Je pravda, že dejiny Ameriky poznali iba jedného muža, ktorý sa zámerne rozhodol pre jediné obdobie v úrade a skalopevne ho aj presadzoval. Bol ním dnes už málo známy demokrat, matematik a právnik James Knox Polk. Biely dom obýval v rokoch 1845 až 1849.

Iste, nemá zmysel porovnávať Jamesa Polka s Andrejom Kiskom. Nie sú si podobní povahou ani kompetenciami. No v niečom je Polkov príbeh zaujímavý. Do dejín sa zapísal ako mimoriadne úspešný americký prezident, keďže dal svojim voličom štyri sľuby a všetky počas svojho úradovania naplnil: znížil clá, získal americkú kontrolu nad Kaliforniou, vyriešil nepokoje pre hranice Oregonu a obnovil nezávislú štátnu pokladnicu. No nebol to obľúbený muž; síce pracovitý, no v sociálnej oblasti nevľúdny a podozrievavý.

„V Amerike sa dodnes vedú vášnivé spory o to, či je princíp jedného obdobia lepší než opätovná kandidatúra.“

Polk trval na tom, že jedno obdobie pre prezidentský úrad stačí. Dôvodom nebola rodina, ale presvedčenie, že v jeho vlastnej strane sa nachádza niekoľko šikovnejších hláv než on.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.anton Vydra .témy
.diskusia
.neprehliadnite