Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Tiso. Kňaz, prezident, zločinec, martýr

.andrej Bán .témy

Bol to najväčší prípad svojho druhu v novodobých slovenských dejinách, dodnes rozdeľuje a traumatizuje našu spoločnosť.

iba samotný rozsudok nad Jozefom Tisom, ktorý vyniesol v roku 1947 Národný súd v Bratislave, obsahoval 233 strojopisných strán. Prezidenta, ktorého súdili spoločne s ministrom zahraničia Ferdinandom Ďurčanským (v jeho neprítomnosti, keďže ušiel) a ministrom vnútra Šaňom Machom (toho súd, paradoxne, odsúdil na nižší trest ako Tisa), vinili z mnohých činov. Najmä z rozbitia ČSR, z nastolenia fašistického režimu, z podpory nemeckého vojenského vedenia, z marenia Povstania. A, samozrejme, zo zločinov proti ľudskosti, najmä v podobe deportácií Židov.

Evergreenom čoraz marginálnejšej skupiny našej populácie je všetko, čo súvisí so Slovenskou republikou 1939 – 1945. Prirodzene, najmä s prezidentom Tisom, po vojne popraveným, ktorý posledné chvíle slobody prežil v bavorskom mestečku Altötting, kde sa v júni 1945 ukrýval v kapucínskom kláštore. V istých kruhoch je veľmi rozšírená téza, že jeho zaistenie a vypátranie bolo súčasťou širokého „židoboľševického sprisahania“. Skutočnosť je pritom o niečo prozaickejšia.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.andrej Bán .témy
.diskusia
.neprehliadnite