Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Potrebujeme filtre na demagógiu

.andrej Bán .témy

Psychológ z neziskovej organizácie PDCS Dušan Ondrušek sa roky zaoberá riešením konfliktov aj v kyberpriestore. Objasňuje ich mechanizmy a kritizuje fakt, že trpezlivosť považujeme za zbytočnú cnosť.

Potrebujeme filtre na demagógiu MARKO ERD/SITA 7. marec 2016, Prezidentský palác, Bratislava: Šéf hnutia Sme Rodina Boris Kollár prichádza na povolebné rokovania s prezidentom po boku so svojím podpredsedom a autorom kontroverzného Manifestu kresťansko-sociálnej demokracie Milanom Krajniakom.

považujete liberálnu demokraciu za ohrozenú?

Nie, kým uznávame rovné práva všetkých občanov a kým nie je ohrozená sloboda diskutovať a vyjadrovať rôzne názory. Ak by sa tu zaviedol stavovský štát s obmedzením práv nejakej skupiny ľudí, alebo, ak by sa nedalo slobodne písať a verejne diskutovať, to by bol zlomový moment. Kým je možnosť diskutovať, tak pretrváva aj sebakorekčná schopnosť demokracie. Môžu sa diať chyby, ale v slobodnej diskusii, je šanca pomenovať ich a napraviť. To žiadny autoritársky režim nedokáže. Ani komunizmus, ani fašizmus, ani teokracia akéhokoľvek typu.

aký vplyv má kyberpriestor na nárast podpory extrémistov a antisystémových politikov?

Internet a sociálne siete sú len prostriedky, nie zdroje pre nárast extrémizmu a antisystémovú politiku. Viac by som uvažoval o malej politickej gramotnosti a zanedbávaní každodenného kontaktu s frustrovanými voličmi, o prirodzenej potrebe mladých ľudí byť súčasťou niečoho prevratného, niečoho, čo má dopad. V minulosti nebolo medzi ľuďmi menej neželaných prejavov ako dnes – menej hlúposti, závisti a nenávisti. Len sme tie prejavy nevideli a nepočuli. Neprepasírovali sa cez filtre editorov médií a neprešli ani vtedajšou cenzúrou. Dnes vidíme v priamom prenose sociálnych médií aj každú hlúposť a nepravdu. A spŕška tohto odpadu je taká výdatná, že dobré myšlienky v nej zanikajú. Keď deti učíme, ako prežiť v prírode, naučíme ich, ako si majú prefiltrovať kalnú vodu, aby ju mohli piť. Dostávajú špeciálne turistické fľašky s filtrom z mikrotrubíc. Podobnú výbavu v podobe „filtra na demagógiu“ by mali povinne dostávať na občianskej výchove v škole. Ale nedostávajú.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite