Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Záchranári v Turecku ešte stále nachádzajú pod sutinami domov živých ľudí

.tasr .svet

V provincii Kahramanmaraš tak v stredu ráno vyslobodili 42-ročnú ženu, informovala štátna televízia TRT.

Záchranári v Turecku ešte stále nachádzajú pod sutinami domov živých ľudí SITA/AP Photo/Hussein Malla

agentúra DPA, ktorá sa na TRT vo svojej správe odvolala, podotkla, že záchranu tejto ženy po 222 hodinách pod troskami nebolo možné nezávisle overiť.

DPA uviedla, že dvaja bratia, ktorých zachránili v utorok ráno v Kahramanmaraši, povedali v rozhovore pre televíznu stanicu CNN Türk, že v závale mali prístup k proteínovému prášku, rozpúšťali ho vo vlastnom moči a tak konzumovali.

Medzičasom sa v niektorých častiach zemetrasením postihnutých oblastí provincie Hatay začalo s odstraňovaním sutín a upratovacími prácami, informoval reportér stanice TRT. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok uviedol, že  predtým, než sa začne s odstraňovaním trosiek, sa záchranári vždy uistia, či pod nimi nezostal nikto živý.

Erdogan tiež dodal, že zemetraseniami a dotrasmi bolo v Turecku zničených takmer 20 000 budov. Turecko a Sýriu zasiahli minulý pondelok v krátkom časovom slede dve silné zemetrasenia. 

V Turecku v ich dôsledku podľa tamojších úradov zahynulo 35.418 ľudí. So započítaním obetí zo Sýrie celková bilancia tejto prírodnej katastrofy prekročila hranicu 40 000 mŕtvych.

V núdzových prístreškoch sa v súčasnosti v Turecku nachádza približne 1,6 milióna ľudí. Ďalších asi 600 000 ľudí buď opustilo oblasť zemetrasenia vlastnými silami, alebo bolo evakuovaných.

Agentúra DPA dodala, že turecké orgány činné v trestnom konaní medzičasom zadržali niekoľko dodávateľov stavebných prác pre podozrenie, že by mohli niesť časť zodpovednosti za zrútenie batových domov a ďalších budov. 

Okrem toho turecká polícia zadržala najmenej 20 používateľov sociálnych médií, ktorí zverejnili provokatívne komentáre.

Aj prezident republiky Erdogan sa ohradil voči niektorým príspevkom na sociálnych sieťach, pričom avizoval právne kroky v rámci výnimočného stavu, ktorý bol vyhlásený v desiatich provinciách postihnutých zemetrasením.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite