Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko pripustilo, že zmluva kontrole jadrových zbraní môže vypršať bez náhrady

.tasr .svet

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok pripustil, že po roku 2026, keď sa skončí platnosť zmluvy New START, nebudú mať USA a Rusko uzavretú žiadnu dohodu o kontrole jadrových zbraní.

Rusko pripustilo, že zmluva kontrole jadrových zbraní môže vypršať bez náhrady SITA/Senior Airman Daniel Brosam/U.S. Air Force via AP

informovala o tom americká spravodajská televízia CNN, ktorá sa odvolala na správu ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Na margo možnosti, že zmluva New START z roku 2011 – posledná zostávajúca z balíka bilaterálnych zmlúv o kontrole jadrových zbraní  by mohla o tri roky vypršať bez náhrady, Riabkov uviedol: „Toto je veľmi možný scenár,“ informuje TASR.

Tvrdil pritom, že „dialóg o strategickej stabilite a kontrole zbrojenia sme zastavili nie my (Rusi), ale Američania a ich satelity.“ Vyhlásil, že v slepej uličke sú všetky oblasti rozhovorov medzi Ruskom a USA.

Riabkov sa podľa svojich slov domnieva, že „celá bezpečnostná situácia vrátane kontroly zbrojenia sa stala rukojemníkom americkej línie, ktorej cieľom je spôsobiť Rusku strategickú porážku“. V tejto súvislosti vyhlásil, že Rusko bude proti tomu bojovať, pričom využije všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii.

Televízia CNN pripomenula, že Spojené štáty a spojenci z aliancie NATO –vrátane Nemecka a Spojeného kráľovstva – minulý týždeň uviedli, že pošlú na Ukrajinu moderné tanky. Prekonali tým svoje obavy z poskytovania útočných obrnených vozidiel Kyjevu a uvoľnili tak nové účinné nástroje, ktoré podporia snahy Ukrajiny o znovudobytie území obsadených ruskou armádou, uvádza CNN.

Riabkov ďalej tvrdil, že nedávne kroky USA porušili ducha bilaterálnej zmluvy o kontrole zbrojenia tým „najmarkantnejším a najkomickejším spôsobom“. Citujúc z preambuly zmluvy New START z roku 2011, ktorá volá po „vzájomnej dôvere, otvorenosti, predvídateľnosti a spolupráci“, pritom Riabkov doplnil, že Spojené štáty preukázali nerešpektovanie dohody tým, že sa uchýlili k agresívnemu odstrašovaniu, pričom balansujú „na pokraji priamej konfrontácie medzi USA a NATO a Ruskom“.

Zmluva o znížení počtu strategických jadrových zbraní New START bola podpísaná 8. apríla 2010 v Prahe americkým prezidentom Barackom Obamom a vtedajším ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom s platnosťou na 10 rokov od jej ratifikácie, 5. februára 2011. Zmluvné strany sa však mohli dohodnúť na jej jednorazovom predĺžení o ďalších päť rokov.

Zmluva stanovuje limity v počte jadrových zbraní a ich nosičov vo vojenských arzenáloch USA a Ruskej federácie. Súčasťou zmluvy je aj verifikačný režim.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite