Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezident Zelenskyj oznámil personálne zmeny v štátnej správe

.sita .svet

Niektoré ukrajinské médiá naznačili, že niektorí ministri a vysokopostavení predstavitelia opustia svoje posty okamžite.

Prezident Zelenskyj oznámil personálne zmeny v štátnej správe SITA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS OFFICE VIA AP

ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom prejave oznámil personálne zmeny v štátnej správe, v čase keď ňou otriasajú obvinenia z korupcie. „Už existujú personálne rozhodnutia – niektoré dnes, niektoré zajtra – týkajúce sa úradníkov na rôznych úrovniach na ministerstvách a iných ústredných vládnych štruktúrach, ako aj v regiónoch a v orgánoch činných v trestnom konaní,“ cituje prezidenta spravodajský portál Sky News.

Niekoľko hodín po Zelenského prejave oznámil svoju rezignáciu zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. V príspevku na komunikačnej platforme Telegram sa poďakoval Zelenskému „za dôveru a možnosť konať dobré skutky každý deň a každú minútu“ a tiež regionálnym vojenským samosprávam, ozbrojeným silám i manželke a synovi.

Vo funkcii podľa agentúry AP končí aj námestník ministra obrany Viačeslav Šapovalov, ktorého odchod podla miestnych médií súvisí so škandálom okolo dodávania jedla pre ukrajinské ozbrojené sily. Skončil aj námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko.

Šéf Sekretariátu kabinetu ministrov Ukrajiny Oleh Nemčinov na Telegrame oznámil, že po stretnutí kabinetu tiež odvolali aj námestníkov ministra pre komunity a rozvoj území Ivana Lukeriu a Viačeslava Nehodu a námestníka ministra pre sociálnu politiku Vitalija Muzyčenka. Okrem iných na postoch končí aj päť gubernátorov, a to Valentyn Rezničenko z Dnipropetrovskej oblasti, Oleksandr Staruch zo Zaporižžskej oblasti, Oleksij Kuleba z Kyjivskej oblasti, Dmytro Žyvyckyj zo Sumskej oblasti a Jaroslav Januševyč z Chersonskej oblasti.

Ukrajina má dlhú históriu nestabilného vládnutia a korupcie a existujú obavy, že najnovšie obvinenia by mohli utlmiť entuziazmus Západu pre kyjivskú vládu.

Cez víkend protikorupčná polícia oznámila, že zatkla námestníka ministra infraštruktúry pre podozrenie z prijatia úplatku v hodnote 400-tisíc dolárov v súvislosti s importom generátorov v septembri. On obvinenia popiera.

Okrem toho vyšetrovanie novín obvinilo ministerstvo obrany z preplácania dodávateľov za jedlo pre vojakov. Dodávateľ povedal, že urobil technickú chybu a žiadne peniaze nezmenili majiteľa.

Líder Zelenského strany Služobník ľudu David Arachamia sa vyjadril, že na Ukrajine sa bude túto jar „aktívne uväzňovať“. „Ak humánny prístup nebude fungovať, urobíme to v súlade so stanným právom,“ povedal.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite