Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fínsko začne stavať plot na budúci rok na hranici s Ruskom

.tasr .svet

Fínsko má najdlhšiu hranicu s Ruskom z celej Európskej únie (EÚ), a to 1 340 kilometrov.

Fínsko začne stavať plot na budúci rok na hranici s Ruskom SITA/Vesa Moilanen/Lehtikuva via AP

fínsko začne s výstavbou plánovaného plotu s ostatným drôtom na hranici s Ruskom na budúci rok. V piatok to uviedli predstavitelia fínskej pohraničnej stráže. Prvé tri kilometre plotu postavia na hraničnom priechode v meste Imatra do leta 2023. Oplotenie bude napokon merať maximálne 200 kilometrov. Projekt by mal odhadom stáť 380 miliónov eur a dokončiť by ho mali do roku 2026.

Fínsko má najdlhšiu hranicu s Ruskom z celej Európskej únie (EÚ), a to 1 340 kilometrov. Politici a experti uviedli, že nie je rozumné a ani možné postaviť plot po celej dĺžke východnej hranice Fínska, ktorá vedie prevažne cez husté lesy. Plot, ktorý by mal byť vysoký tri metre, by mali budovať v etapách od piatich do 52 kilometrov. Postavili by ho najmä v juhovýchodnom Fínsku, kde je väčšina pohraničnej dopravy do a z Ruska, no krátke úseky by sa stavali aj severnejšie v Karélii a Laponsku.

Fínska premiérka Sanna Marin už v októbri povedala, že medzi zákonodarcami je konsenzus v otázke postavenia plotu, ktorý by pokryl časti hranice s Ruskom. Hlavným účelom plotu je podľa nej pomôcť pohraničnej stráži monitorovať a predchádzať možnej rozsiahlej nelegálnej migrácii. Tá sa považuje za potenciálnu „hybridnú hrozbu“ zo strany Moskvy. Vláda v Helsinkách verejne neuviedla ruskú vojnu na Ukrajine ani rozhodnutie Fínska vstúpiť do NATO ako dôvod na výstavbu plotu, je však znepokojená vývojom v Rusku a na Ukrajine, ako aj hrozbami Moskvy odvetnými opatreniami, ak by sa Fínsko pripojilo k vojenskej aliancii.

Okrem rozsiahleho hliadkovania fínska pohraničná stráž v súčasnosti využíva elektronické aj iné zariadenia na monitorovanie aktivity na hraniciach.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite