Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Fínsko stále hlási zhustenú premávku na hraniciach s Ruskom

.tasr .svet

Na najvyťaženejšom hraničnom priechode Vaalimaa sa začali v nedeľu na ruskej strane tvoriť kolóny okolo 8.00 h miestneho času (7.00 SELČ), uviedol vedúci oddelenia medzinárodných záležitostí Fínskej pohraničnej stráže Matti Pitkäniitty na Twitteri.

Fínsko stále hlási zhustenú premávku na hraniciach s Ruskom SITA/Jussi Nukari/Lehtikuva via AP

fínska pohraničná stráž hlási aj v nedeľu zhustenú premávku na fínsko-ruských hraniciach po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin počas týždňa nariadil prvú mobilizáciu od druhej svetovej vojny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

V sobotu prekročilo pozemné hranice z Ruska do Fínska 8572 ľudí, čo je viac ako pred týždňom, keď hranice prekročilo v sobotu 5286 ľudí, uviedol Pitkäniitty. Opačným smerom – z Fínska do Ruska – odišlo približne 4199 Rusov.

„Malý počet prípadov falšovania dokumentov a (nulové) nelegálne prechádzanie cez zelené hranice (zalesnené oblasti) svedčí o tom, že legálne cesty sú v súčasnosti dostačujúce... To sa však môže zmeniť,“ napísal Pitkäniitty ešte v sobotu na Twitteri. 

Hraničný priechod Vaalimaa sa používa pri priamej ceste do fínskej metropoly Helsinki, odkiaľ mnohí cestujú ďalej do iných krajín schengenského priestoru.

Mnoho Rusov vstupuje do Fínska s vízami, ktoré im vydali iné krajiny schengenského priestoru, a cez Fínsko len prechádzajú, uviedol Pitkäniitty.

Fínsko zdieľa s Ruskom 1340 kilometrov dlhú hranicu, ide tak o najdlhšiu hranicu, ktorú Rusko má s členskou krajinou EÚ. Ruskí turisti doposiaľ môžu vstupovať do schengenského priestoru autobusmi alebo autami, a to aj napriek vojne, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Helsinki však nedávno oznámili, že plánujú obmedziť Rusom vstup na fínske územie a týkať sa to bude aj turistov s platnými schengenskými vízami, píše DPA.  

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite