Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Skupina G7 je jednotná v podpore Ukrajiny, Putin nemôže túto vojnu vyhrať

.tasr .svet

Lídri siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7 v utorok odsúdili ruskú inváziu na Ukrajinu ako nezákonnú a neospravedlniteľnú a zhodli sa na tom, že Rusku za rozpútanie tejto vojny spôsobia „​vážne a okamžité ekonomické škody“.

Skupina G7 je jednotná v podpore Ukrajiny, Putin nemôže túto vojnu vyhrať SITA/AP Photo/Martin Meissner

oznámil to hostiteľ summitu, nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informovala na základe tlačovej konferencie po skončení stretnutia na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

„Rusko vedie vojnu na Ukrajine už 125 dní. Skupina G7 túto nemilosrdnú vojnu odsudzuje. Pondelkový raketový útok na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk je ďalším dôkazom toho, že (ruský prezident) Putin pokračuje vo svojej brutálnej agresii voči civilnému obyvateľstvu,“ povedal na úvod tlačovej konferencie Olaf Scholz.

Nemecký kancelár zopakoval, že skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta stojí "tesne a neochvejne" na strane Ukrajiny, ktorá čelí ruskej agresii.  

„Podporujeme Ukrajinu v jej obrane a ponúkame jej perspektívu do budúcnosti,“ dodal kancelár a zároveň vyhlásil, že je potrebný „Marshallov plán pre Ukrajinu“. Zároveň sľúbil odvetu Kremľu za vojnu, ktorú rozpútal.

„Budeme aj naďalej zvyšovať ekonomické a politické náklady tejto vojny pre prezidenta (Vladimira) Putina a jeho režim,“ uviedol Scholz.

Nemecký kancelár označil summit G7 za dôležitý. Stretnutie podľa agentúry DPA demonštrovalo jednotu a odhodlanie Západu postaviť sa na odpor voči Rusku. Scholz v tejto súvislosti doplnil, že G7 odmieta ruský naratív o tom, že iba Západ odsudzuje túto inváziu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite