Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pred ukrajinský súd sa postavil prvý ruský vojak. Za vraždu civilistu mu hrozí doživotný trest

.tasr .svet

V Kyjeve sa v piatok začal prvý súdny proces, v ktorom sa riešia obvinenia z vojnových zločinov spáchaných na Ukrajine príslušníkmi ruských inváznych vojsk. Pred súd predstúpil 21-ročný vojak, ktorý je obvinený zo zabitia 62-ročného neozbrojeného civilistu.

Pred ukrajinský súd sa postavil prvý ruský vojak. Za vraždu civilistu mu hrozí doživotný trest SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

obvinený Vadim Šišimarin môže za zabitie civilistu, ku ktorému došlo koncom februára v obci Čupachivka v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, dostať až doživotie.

Šišimarin, ktorý bol príslušníkom ruského tankového práporu, sa k zabitiu civilistu priznal vo videu zverejnenom ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU).

„Dostal som rozkaz strieľať,“ povedal Šišimarin vo videu. „Vystrelil som naňho jednu (guľku). Padol. A pokračovali sme ďalej,“ dodal obvinený. Šišimarinovo vyjadrenie je podľa SBU jedno z prvých takýchto priznaní zo strany príslušníka ruských vojsk.

Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry sa Šišimarin podľa zhromaždených dôkazov dopustil porušenia vojnového práva a zvyklostí v kombinácii s úkladnou vraždou. Za tieto trestné činy môže by podľa prokuratúry odsúdený na 10-15 rokov väzenia, alebo až na doživotie, píše denník The Washington Post.  

Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová ešte v apríli informovala, že úrady evidujú obrovské množstvo prípadov zabitia ukrajinských civilistov ruskými vojakmi. Uviedla pritom, že spolu so svojim tímom sa zaoberá takmer 8000 prípadmi vojnových zločinov hlásenými z celej Ukrajiny.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite