Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Vojna vážne narušila ruský vojenský výcvikový systém

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Vojna vážne narušila ruský vojenský výcvikový systém SITAAP Photo/Alexei Alexandrov

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ruský raketový útok zabil troch ľudí vo východnom meste Kosťantynivka
  • Prigožin tvrdí, že Kyjiv má 200-tisíc vojakov pripravených na ofenzívu
  • Fínsko poskytne Ukrajine ďalšie tri odmínovacie tanky Leopard 2
  • Americký Inštitút pre štúdium vojny tvrdí, že ruská ofenzíva na Bachmut sa spomaľuje
  • Situácia v záporožskej elektrárni je stále podľa šéfa MAAE nebezpečná
  • Zelenskyj pozval Čínu na rokovania o Ukrajine
  • Kišida si v Buči uctil obete vojny

13:20 Vojna vážne narušila ruský vojenský výcvikový systém

Ruský výcvik vojenského personálu na základe slabšej bieloruskej armády ukazuje, že vojna na Ukrajine vážne narušila výcvikový systém tej ruskej. V najnovšej správe na to poukazuje britské ministerstvo obrany.

Briti poznamenali, že od polovice marca Rusko pravdepodobne presunulo najmenej tisíc vojakov, ktorí sa pripravovali na cvičisku v juhozápadnom Bielorusku. Hoci nebola zaznamenaná žiadna nová rotácia jednotiek, Rusko s vysokou pravdepodobnosťou nechalo výcvikový tábor na mieste, čo naznačuje, že zvažuje pokračovanie výcvikového programu.

„Skutočnosť, že sa Rusko uchýlilo k výcviku svojho personálu pod oveľa menej skúsenou bieloruskou armádou, poukazuje na to, ako ruská 'špeciálna vojenská operácia' vážne narušila výcvikový systém ruskej armády, keďže inštruktori boli vo veľkej miere rozmiestnení na území Ukrajiny,“ uvádza sa v správe. Rusko pravdepodobne tiež považuje pokračujúcu nepriamu podporu Bieloruska pre operáciu za dôležité politické posolstvo.

12:20 Rusko za uplynulý deň stratilo 1 020 vojakov

Ruská armáda podľa Kyjiva za uplynulý deň na Ukrajine stratila ďalších 1 020 vojakov. Celkové straty na životoch v radoch ruských ozbrojených síl od začiatku invázie sa zvýšili na 169 170, uviedol v piatok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Moskva za uplynulý deň podľa neho prišla aj o štyri tanky, dvadsaťtri obrnených bojových vozidiel pechoty a osem delostreleckých systémov.

Od začiatku vojny Rusko podľa Kyjiva na Ukrajine stratilo 3 574 tankov, 6 921 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 616 delostreleckých systémov.

10:30 Ruský raketový útok zabil troch ľudí vo východnom meste Kosťantynivka

Ruský raketový útok na humanitárne centrum pomoci v meste Kosťantynivka na východe Ukrajiny v noci na piatok usmrtil troch ľudí, informovali pohotovostné služby. Ruské sily sa totiž snažia dobyť priemyselnú východnú Doneckú oblasť, kde mesto leží, uviedla tlačová agentúra AFP.

„Mesto Kosťantynivka sa dostalo pod raketovú paľbu v noci 24. marca. Jedna z rakiet zasiahla jednoposchodovú budovu,“ uviedli pohotovostné služby v aplikácii Telegram. Spresnili, že o život prišli tri ženy a dvaja muži.

Ukrajinský verejnoprávny telerozhlas Suspilne už predtým informoval, že zasiahnuté „bolo centrum neporaziteľnosti.“ Po celej Ukrajine bolo zriadených množstvo takýchto núdzových centier, ktoré poskytujú generátory na nabitie mobilných telefónov a ďalšie služby obyvateľom, píše portál britského denníka The Guardian.

7:40 Prigožin tvrdí, že Kyjiv má 200-tisíc vojakov pripravených na ofenzívu

Mecenáš žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vo štvrtok vyjadril svoje obavy z možnej ukrajinskej protiofenzívy na východe Ukrajiny. Ako v najnovšej aktualizácii poukázal americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa Prigožina má Ukrajina k dispozícii 200-tisíc vojakov v zálohe, ktorých plánuje nasadiť pozdĺž celej frontovej línie vrátane Bachmutu.

Prigožin taktiež povedal, že ukrajinské sily majú momentálne v Bachmute, Slavjansku a Kosťantynivke asi 80-tisíc vojakov, no bývalý ruský dôstojník Igor Girkin tvrdí, že toto tvrdenie je pochybné. „Prigožinove prehnané vyhlásenia o bezprostrednom ohrození ruských síl sú pravdepodobne pokusom zabezpečiť si viac zásob a posíl od ruského ministerstva obrany, aby zachránil svoje sily v Bachmute,“ vysvetlil ISW.

SITA/AP Photo/Libkos

Prigožinove komentáre čoraz viac naznačujú rozkol medzi Wagnerovcami a ruskou armádou. Tá podľa Prigožina nedodala Wagnerovcom na Ukrajine muníciu, ktorá pritom údajne bola k dispozícii v armádnych skladoch. Minulý mesiac sa Prigožin posťažoval na to, že niektoré straty vo Wagnerovej skupine nastali preto, že jej ruská armáda nedodala potrebnú muníciu. Povedal tiež, že ho odpojili od špeciálnej komunikácie, v dôsledku čoho si nemôže pýtať muníciu pre svojich bojovníkov.

Správy z predchádzajúceho dňa 23.3.2023:

20:00 Španielsko pošle Ukrajine do konca budúceho týždňa šesť tankov Leopard

Španielsko pošle Ukrajine do konca budúceho týždňa prvých šesť moderných tankov typu Leopard 2A4, a to hneď po ukončení palebných skúšok. Vo štvrtok to oznámilo španielske ministerstvo obrany. TASR správu prevzala z televízie CNN.

Šéfka španielskeho rezortu obrany Margarita Roblesová vo štvrtok navštívila zbrojovku v Seville, kde tanky testujú. Oznámila, že tam v najbližších dňoch privezú na skúšky ďalšie štyri tanky určené pre Ukrajinu.

Ministerstvo obrany minulý týždeň informovalo, že prvá skupina ukrajinských vojakov, ktorí sa učili zaobchádzať so španielskymi tankami na vojenskej základni na severe Španielska, v týchto dňoch ukončuje svoj výcvik.

Roblesová vo februári v španielskom parlamente povedala, že Španielsko Ukrajine pošle len šesť tankov Leopard. Len deň po tomto vyhlásení navštívil španielsky premiér Pedro Sánchez Kyjev. Stretol sa tam s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a prisľúbil dodávku nie šiestich, ale desiatich tankov.

19:15 Fínsko poskytne Ukrajine ďalšie tri odmínovacie tanky Leopard 2

Fínsko dodá Ukrajine tri ďalšie špeciálne upravené odmínovacie tanky typu Leopard 2. Vo štvrtok to oznámil fínsky minister obrany  Antti Kaikkonen. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Tieto tanky sú vybavené guľometmi namiesto bežných kanónov a sú určené na zneškodňovanie mín a iných výbušnín. Fínsko poskytlo Ukrajine tri odmínovacie tanky už vo februári.

Fínska premiérka Sanna Marinová v marci vyhlásila, je otvorená rokovaniam o dodávke fínskych stíhačiek typu F/A-Hornet na Ukrajinu. Reagovala tak na výzvu na dodanie moderných bojových lietadiel, ktorú západným krajinám adresoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

18:50 Podľa Ukrajiny Rusi odišli z Novej Kachovky, tí to však popierajú

Ruské vojská sa stiahli z mesta Nova Kachovka na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. Oznámil to v stredu generálny štáb ukrajinskej armády, informuje TASR.

„K 22. marcu všetky jednotky okupačnej armády, ktoré boli nasadené v meste Nova Kachovka v Chersonskej oblasti, z mesta odišli,“ cituje agentúra Reuters z vyhlásenia ukrajinského generálneho štábu.

Ten ďalej uvádza, že ruskí vojaci pri odchode okradli miestnych obyvateľov o spotrebiče, oblečenie, cennosti či mobilné telefóny.

14:30 Zelenskyj navštívil Chersonskú oblasť, ktorú čiastočne okupuje ruská armáda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok navštívil Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny, ktorú čiastočne kontrolujú ruské sily. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Pracovná cesta v Chersonskej oblasti. Obec Posad-Pokrovske, kde boli v dôsledku totálnej ruskej invázie zničené domy a zariadenia civilnej infraštruktúry,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti.

Ukrajinské sily oslobodili Cherson, administratívne centrum Chersonskej oblasti, vlani v novembri po stiahnutí ruských vojsk. Ruské sily časť tohto administratívne celku na ľavom brehu Dnepra stále okupujú a mesto pravidelne ostreľujú.

Podľa gubernátora Chersonskej oblasti Olexandra Prokudina ruské ostreľovanie za uplynulých 24 hodín zabilo jednu osobu.

13:15 Estónska premiérka je proti zmierneniu sankcií proti Rusku

Estónska premiérka Kaja Kallasová sa vo štvrtok v Bruseli vyjadrila proti zmierneniu sankcií voči Rusku. Moskva ich žiada v rámci dohody o vývoze ukrajinských obilnín cez Čierne more. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian s odvolaním sa na tlačovú agentúru Reuters.

SITA/AP Photo/Sergei Grits

Kallasová pricestovala do Bruselu na rozhovory s lídrami 27 členských krajín Európskej únie. Skupinu vyspelých štátov G7 vyzvala, aby sprísnili zastropovanie cien ruskej ropy a tak ešte viac obmedzili zahraničné príjmy Moskvy. Podľa Reutersu vyhlásila: „Vieme, že Rusko už zarába na rope menej. Vidíme, že ekonomické sankcie, vrátane zastropovania cien jeho ropy, majú účinok na ekonomiku Ruska a jeho schopnosť poháňať vojnovú mašinériu.“

„Mali by sme v tom pokračovať,“ dodala. Estónsko bude preto súhlasiť s ďalším zastropovaním cien ropy v prípade ich rastu. Vyhlásila, že je proti zmierneniu sankcií uvalených na Rusko, o čo Moskva žiada v rozhovoroch o obilninovej dohode. „Nemali by sme sankcie zoslabovať,“ povedala Kalasová.

12:10 Medvedev tvrdí, že Rusko tento rok vyrobí 1500 tankov

Rusko chce tento rok vyrobiť 1500 tankov, ktoré chce použiť v bojoch na Ukrajine. V rozhovore zverejnenom vo štvrtok to povedal bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Vojensko-priemyselný komplex beží na plné obrátky,“ povedal podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Medvedev. Väčšina zbrojárskych závodov podľa neho pracuje na tri smeny. 

Západ sa podľa jeho slov pokúša Rusko odrezať od dôležitých súčiastok na produkciu zbraní, aby Moskva vyčerpala svoje zásoby delostreleckých granátov, tankov a rakiet. „A pritom len tento rok vyrobíme 1500 tankov,“ poznamenal.

11:40 Ukrajinská armáda sa chystá na protiofenzívu pri Bachmute

Ukrajinská armáda čoskoro spustí protiofenzívu v okolí mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Vo štvrtok to uviedol veliteľ ukrajinských pozemných síl generál Olexandr Syrskyj. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Agresor sa nevzdal nádeje na dobytie Bachmutu za každú cenu napriek stratám. Hlavnou bojovou sila Ruska na tomto fronte sú žoldnieri Vagnerovej skupiny,“ povedal Syrskyj.

„Ničím sa nešetria, strácajú značnú silu a vyčerpávajú sa. Už čoskoro využijeme túto príležitosť, ako sme to urobili pri Kyjeve, Charkove, Balakliji a Kupjansku,“ dodal s odkazom na úspešné ukrajinské protiofenzívy.

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti sú najdlhšou bitkou počas viac ako ročnej ruskej invázie. V meste žilo pred vypuknutím vojny na Ukrajine približne 70 000 ľudí.

11:00 Šojgu odmietol povedať, kedy sa skončí vojna na Ukrajine

Ruský minister obrany Sergej Šojgu odmietol počas televízneho rozhovoru odpovedať na otázku, kedy sa skončí vojna na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa štvrtkovej správy televízie Sky News.

Šojgu poskytol vyjadrenie pre štátnu stanicu ruského ministerstva obrany TV Zvezda. Na otázku, ako sa skončí vojna, odpovedal: „Každá vojna sa končí mierom.“

Keď sa ho však moderátor spýtal, kedy tento mier na Ukrajine očakáva, Šojgu neodpovedal a odišiel. Sky News sa domnieva, že šéf ruského rezortu obrany tak mohol naznačiť, čo si v skutočnosti o priebehu vojny na Ukrajine myslí Kremeľ.

9:40 Počet obetí útoku dronmi v Kyjevskej oblasti stúpol na deväť

Ruský útok iránskymi dronmi na Kyjevskú oblasť z noci na stredu má najmenej deväť obetí. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie ukrajinskej štátnej záchrannej služby.

Ruský útok iránskymi dronmi Šáhid zasiahol obytnú budovu v meste Ržyščiv, asi 80 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta.

Záchranári informovali, že z trosiek zničenej budovy vytiahli deväť tiel a ukončili záchrannú a pátraciu akciu.

Krátko pred polnocou z utorka na stredu podľa ukrajinských vzdušných síl zo severu na krajinu vyslali celkovo 21 dronov, z ktorých 16 sa podarilo zostreliť.

9:00 Ruská ofenzíva na Bachmut sa spomaľuje, tvrdí ISW

Ruská ofenzíva na východoukrajinské mesto Bachmut sa podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) spomaľuje a ruské sily sa možno pokúšajú útočiť v iných smeroch. Informuje o tom portál denníka The Guardian.

ISW vo svojej najnovšej správe o vojne na Ukrajine poukazuje na to, že ruská armáda zvyšuje tempo svojich ofenzívnych operácií v okolí mesta Avdijivka. To zrejme robí na úkor operácií okolo Bachmutu a stagnujúcej ofenzívy pri Vuhledare.

SITA/AP Photo/Roman Chop

V podobnom duchu sa v stredu vyjadrilo aj britské ministerstvo obrany, podľa ktorého ruská ofenzíva pri Bachmute slabne, no pre obrancov mesta je situácia naďalej zložitá.

Aj generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl konštatoval, že útočný potenciál Ruska v Bachmute klesá.

Bachmut sa stal kľúčovým cieľom Moskvy, ktorá toto mesto považuje za odrazový mostík k dokončeniu dobytia regiónu Donbas.

8:15 Grossi: Situácia v záporožskej elektrárni je stále nebezpečná

Situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) je aj naďalej nebezpečná. Upozornil na to v stredu generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi po tom, čo bola elektráreň tento mesiac opäť dočasne odpojená od siete v dôsledku raketového útoku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Jadrová bezpečnosť v ZAES je stále vo veľmi riskantnom stave... Znovu vyzývam, aby sa všetky strany zaviazali, že v elektrárni zaistia jadrovú bezpečnosť a bezpečnú ochranu,“ uviedol Grossi.

ZAES je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Potrebuje spoľahlivé dodávky elektrickej energie, aby mohli fungovať pumpy v chladiacich okruhoch pre reaktory a bazény s jadrovým palivom. Od raketového útoku Ruska z 9. marca je elektráreň podľa Grossiho závislá na jedinom elektrickom vedení, ktoré ostáva odpojené a v oprave.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite