Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusko odmietlo výzvy na demilitarizáciu Zaporižžskej jadrovej elektrárne

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusko odmietlo výzvy na demilitarizáciu Zaporižžskej jadrovej elektrárne AP Photo/Andrii Marienko Charkov, 18.8.2022

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

 • Zelenskyj nepripúšťa mier, kým sú ruskí vojaci na Ukrajine
 • Erdogan varoval pred hrozbou „nového Černobyľa“
 • Zelenskyj označil návštevu Erdogana na Ukrajine za silný odkaz podpory
 • na Ukrajine zahynulo 44 300 ruských vojakov
 • Rusko verbuje do armády aj väzňov
 • raketové útoky na Charkov zabili najmenej 12 civilistov
 • pokračujú požiare a výbuchy munície na ruskej základni na severe Krymského polostrova
 • Enerhoatom viní ruských hackerov z útoku na jeho webstránku
 • cez Krymský most prúdi do Ruska rekordný počet vozidiel
 • výbuchy na Kryme poškodili železničnú trať
 • Rusko nemá potrebu použiť na Ukrajine jadrové zbrane, uviedol Šojgu

11:51 Rusko odmietlo výzvy na demilitarizáciu Zaporižžskej jadrovej elektrárne

Rusko odmietlo výzvy na úplnú demilitarizáciu oblasti v okolí Zaporižžskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny. „Ich realizácia spôsobí, že elektráreň bude ešte viac zraniteľná,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa informačného a tlačového oddelenia ruského rezortu zahraničia Ivan Nečajev. Informuje o tom portál bbc.com.

Výzvy na demilitarizáciu okolia elektrárne, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe, prichádzajú v čase rastúcich obáv o jej bezpečnosť, keďže ukrajinská a ruská strana sa navzájom obviňujú z bombardovania oblasti. Elektráreň, ktorá je pod kontrolou ruských síl od marca, prevádzkuje ukrajinský personál.

Napriek obavám je však táto elektráreň podstatne bezpečnejšia ako černobyľská. Reaktor je v stavbe z betónu zosilneného oceľou, ktorá dokáže „odolať extrémnym vonkajším udalostiam, spôsobeným prírodou alebo ľuďmi, napríklad nárazu lietadla alebo explózii“, uviedli experti v marci pre BBC.

10:29 Najviac bombardovaným mestom na Ukrajine sa stal Charkov

Ukrajinské mesto Charkiv, ktoré je druhé najväčšie v krajine, sa teraz stalo najviac bombardovaným mestom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v najnovšej správe o vývoji ruskej vojny na Ukrajine. Charkiv, ktorý sa nachádza približne 15 kilometrov od ruskej prednej línie, trpí v dôsledku toho, že je na dosah väčšiny typov ruského delostrelectva, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom web The Guardian.

AP Photo/Evgeniy Maloletka

„Salvové raketomety spôsobujú devastáciu rozsiahlych častí mesta. Ruské sily pokračujú v uskutočňovaní miestnych útokov a v prieskume bojom proti ukrajinským silám,“ uviedlo britské ministerstvo obrany. „Pravdepodobne sa snažia donútiť Ukrajinu, aby udržiavala významné sily na tomto fronte, s cieľom predísť ich nasadeniu na iných frontoch ako síl na protiofenzívu,“ dodal rezort.

8:59 Estónsko pošle Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc

Estónsko plánuje poslať Ukrajine ďalšiu výzbroj vrátane mínometov a protitankových zbraní. V noci na piatok to oznámila estónska vláda. Táto pobaltská krajina tiež plánuje podporiť britskú iniciatívu, ktorá zahŕňa výcvik ukrajinských vojakov a v spolupráci s Nemeckom darovanie druhej poľnej nemocnice Ukrajine, uviedlo vo vyhlásení estónske ministerstvo obrany.

„Na Ukrajine stále prebiehajú intenzívne boje. Hoci sa na frontovú líniu dostáva čoraz viac zbraní zo Západu, je našou morálnou povinnosťou naďalej Ukrajinu podporovať,“ povedal estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Dodal, že Ukrajinci bojujú za naše spoločné hodnoty a ak sa im dá pomôcť, treba to urobiť.

Estónsko uviedlo, že Ukrajine od začiatku ruskej invázie, ktorá začala 24. februára, už dodalo vojenskú pomoc v hodnote 250 miliónov eur. Jej súčasťou sú okrem iného protitankové míny americkej výroby či protitankové strely Javelin. Tallinn tiež po súhlase nemeckej vlády daroval Ukrajine niekoľko húfnic pochádzajúcich ešte z Nemeckej demokratickej republiky.

7:54 Pri ďalšej ruskej leteckej základni na Kryme došlo k výbuchom

Najmenej štyri explózie boli vo štvrtok zaznamenané v blízkosti dôležitej ruskej leteckej základne na Krymskom polostrove. Pre agentúru Reuters to uviedli tri zdroje. Tamojší proruskí predstavitelia tvrdia, že výbuchy nespôsobili nijaké škody.

Tri nemenované zdroje nachádzajúce sa na Kryme uviedli, že k výbuchom prišlo v blízkosti základne Beľbek ležiacej severne od prístavu Sevastopoľ.        Sevastopoľský gubernátor Michail Razvožajev uviedol, že podľa doposiaľ dostupných informácií zostrelili ruské protilietadlové jednotky ukrajinský dron. „Neboli spôsobené nijaké škody, nikto neutrpel zranenia,“ uviedol Razvožajev na Telegrame.

Ukrajinské médiá tiež zverejnili video, na ktorom je možné vidieť, ako je zrejme raketa vystrelená na nočnú oblohu a následne je počuť najmenej štyri výbuchy. Reuters však upozornil, že dôveryhodnosť nahrávky nedokázal nezávisle overiť.

Ruské vzdušné sily podľa agentúry DPA ostreľovali vo štvrtok aj ciele v okolí krymského mesta Kerč. Toto prístavné mesto je vstupnou bránou ku Krymskému mostu, ktorý spája polostrov s ruskou pevninou. Ukrajinská armáda pritom tento most označila za legitímny vojenský ciel.

Informácie z predchádzajúceho dňa 18.8.2022

20:20 Zelenskyj nepripúšťa mier, kým sú ruskí vojaci na Ukrajine

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vylúčil uzavretie mieru s Ruskom, pokiaľ Moskva nestiahne svojich vojakov z Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Zelenskyj bol „veľmi prekvapený“, keď od tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana počul, že Rusko je pripravené na nejakú formu mieru. „Najskôr musia opustiť naše územie a potom uvidíme,“ povedal ukrajinský prezident na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

Erdogan podľa agentúry DPA vyjadril presvedčenie, že vojna na Ukrajine by sa dala vyriešiť diplomatickou cestou a Turecko by mohlo pomôcť ako sprostredkovateľ.

„Dôležité je nájsť najkratšiu a najférovejšiu cestu k rokovaciemu stolu,“ povedal Erdogan a dodal, že o ďalších podrobnostiach bude hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Rusko a Ukrajina na konci júla uzavreli dohodu sprostredkovanú OSN a Tureckom, ktorá umožňuje vývoj obilia z ukrajinských prístavov. Zelenskyj, Guterres a Erdogan podľa tureckého prezidenta hovorili o využití pozitívnej atmosféry vytvorenej po uzavretí tejto dohody na vytvorenie pretrvávajúceho mieru, píše agentúra Reuters.

Trojica politikov takisto hovorila o výmene vojnových zajatcov medzu Ukrajinou a Ruskom, povedal Erdogan.

20:00 Rusko povedalo zamestnancom Záporožskej elektrárne, aby zajtra neprišli do práce 

Rusko vo štvrtok oznámilo zamestnancom ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je teraz príčinou silnejúceho napätia, aby v piatok do zariadenia neprišli. Ukrajinská tajná služba to potvrdila americkej televízii NBC News a správu priniesol aj portál britskej stanice Sky News.

Rusko elektráreň na juhu Ukrajiny obsadilo ešte v marci. Kyjev Moskvu obviňuje, že toto zariadenie využíva ako ochranný štít, spoza ktorého delostrelecky útočí na ukrajinské ciele.

Kyjev obvinil Moskvu, že na piatok plánuje „provokáciu“ v tejto jadrovej elektrárni pri meste Enerhodar.

Rusko sa už skôr vyhrážalo, že elektráreň odstaví a z prípravy provokácie obvinilo Ukrajinu. Kyjev ju údajne chce načasovať počas návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine.

Počas Guterresovej predchádzajúcej cesty na Ukrajine Rusko ostreľovalo Kyjev, ktorý šéf OSN navštívil, a to sotva hodinu po jeho spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

SITA/AP Photo

19:20 Erdogan varoval pred hrozbou „nového Černobyľa“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom „ďalšieho Černobyľa“ v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni. Na rozhovoroch s lídrami Ukrajiny a OSN v západoukrajinskom Ľvove tiež hovoril o možných spôsoboch ukončenia vojny. TASR informácie prevzala od agentúr DPA, AFP a Reuters.

„Vyjadrili sme svoje znepokojenie v súvislosti s pokračujúcimi bojmi okolo Záporožskej jadrovej elektrárne. Nechceme zažiť ďalší Černobyľ,“ povedal Erdogan po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

Erdogan cestoval do Ľvova len dva týždne po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Soči, kde hovorili o  posilnení ekonomickej spolupráce.

Vo štvrtok však turecký líder podľa AFP povedal, že Turecko, ktoré je členom NATO, naďalej zostáva pevne na strane Ukrajiny a bude pokračovať v diplomatických snahách o ukončenie bojov.

„Pokračujeme v úsilí nájsť riešenie a zostávame na strane našich ukrajinských priateľov,“ uviedol Erdogan pred novinármi. So Zelenským a Guterresom podľa vlastných slov hovoril aj o využití pozitívnej atmosféry vytvorenej dohodou o vývoze ukrajinských obilnín na hľadanie trvalého mieru.

Témou rokovania bola tiež výmena väzňov medzi Ukrajinou a Ruskom, doplnil Erdogan s tým, že o tejto záležitosti bude neskôr hovoriť s Putinom. Turecký prezident podpísal tiež dohodu s Ukrajinou o pomoci pri obnove zničenej infraštruktúry vrátane ciest a mostov, uviedla agentúra AP.

Erdogan sa počas vojny na Ukrajine postavil do pozície sprostredkovateľa v snahách o ukončenie konfliktu. Ankara udržiava dobré vzťahy s Moskvou i Kyjevom. Turecko poskytuje Ukrajine drony, ktoré zohrali významnú úlohu pri spomalení ruského postupu, nepripojilo sa však k západným sankciám voči Rusku. Pre tureckú ekonomiku je značne dôležitý obchod s Ruskom, jeho turisti i energetické dodávky

18:00 Zelenskyj označil návštevu Erdogana na Ukrajine za silný odkaz podpory

Návšteva tureckého prezidenta na Ukrajine je silný odkaz podpory od takej mocnej krajiny. Povedal to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa v Ľvove stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Turecko spoločne s OSN pomohlo sprostredkovať dohodu medzi Kyjevom a Moskvou, na základe ktorej bol umožnený vývoz obilia z ukrajinských prístavov.

Spolupráca s OSN s cieľom pokračovať v tomto exporte bola jednou z tém štvrtkového stretnutia Zelenského s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Zelenskyj takisto povedal, že OSN musí zaistiť bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú Rusko obsadilo ešte v marci. Kyjev a Moskva sa navzájom obviňujú z ostreľovania tohto zariadenia.

V Ľvove sa vo štvrtok popoludní začalo trojstranné rokovanie medzi Zelenským, Guterresom a Erdoganom. Diskutovať majú o dohode o vývoze obilia, potrebe politického riešenia konfliktu na Ukrajine a situácii v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni.

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

17:00 OSN musí zaistiť bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne, uviedol Zelenskyj

Organizácia Spojených národov (OSN) musí zaistiť bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne. Povedal to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Zelenskyj sa vo štvrtok v Ľvove stretol s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Obaja sa podľa ukrajinského prezidenta zamerali najmä na "vydieranie" zo strany Ruska v spojitosti so Záporožskou jadrovou elektrárňou. "Tento zámerný teror zo strany agresora môže mať globálne katastrofické následky pre celý svet," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

"Organizácia Spojených národov musí preto zaistiť bezpečnosť tohto strategického objektu, jeho demilitarizáciu a úplné oslobodenie od ruských vojakov," dodal.

Rusko Záporožskú jadrovú elektráreň obsadilo ešte v marci. Kyjev Moskvu obviňuje, že toto zariadenie využíva ako ochranný štít, spoza ktorého delostrelecky ostreľuje ukrajinské ciele, píše Reuters. Rusko a Ukrajina sa takisto navzájom obviňujú z ostreľovania samotnej elektrárne.

Rusko vo štvrtok varovalo, že ak ukrajinská armáda bude pokračovať v ostreľovaní elektrárne, bude nútené zastaviť jej prevádzku. Kyjev ostreľovanie elektrárne popiera a tvrdí, že to robí Rusko.

Ukrajinský prezident a Guterres v Ľvove rokovali aj o dohode o vývoze obilia z Ukrajiny, ktorá má pomôcť pri riešení svetovej potravinovej krízy.

"Dohodli sme sa na pokračovaní v spolupráci pri realizácii tejto obilnej iniciatívy," uviedol Zelenskyj. Dodal, že s Guterresom sa venovali aj záležitosti nezákonných a násilných deportácií Ukrajincov a prepustenia ukrajinských vojakov a zdravotníkov zo zajatia.

Ukrajina a Rusko separátne podpísali 22. júla s Tureckom a OSN dohodu zameranú na ukončenie ruskej blokády a umožnenie opätovného vývozu obilia z troch ukrajinských čiernomorských prístavov.

15:00 Na Ukrajine zahynulo 44 300 ruských vojakov

Už 44.300 ruských vojakov údajne zahynulo na Ukrajine od začiatku ruskej invázie 24. februára. Oznámilo to vo štvrtok ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí na sociálnej sieti Twitter, informuje TASR.

Rusko na Ukrajine tiež údajne stratilo 234 lietadiel, 197 vrtuľníkov, takmer 1900 tankov, skoro 4200 obrnených transportérov, viac než 1000 delostreleckých systémov, 265 salvových raketometov a 15 plavidiel.

Tieto údaje nebolo možné nezávisle overiť. Ruská armáda naposledy zverejnila svoje straty na Ukrajine 25. marca. Uvádzala vtedy 1351 mŕtvych a 3825 ranených.

Britský denník The Guardian s odvolaním sa na ruské nezávislé médium Mediazona, ktoré analyzovalo príspevky pozostalých na sociálnych sieťach, správy v miestnych médiách a vyhlásenia miestnych samospráv, píše, že sa takto podarilo potvrdiť približne 5200 obetí z radov ruských vojakov.

Mediazona si tiež všíma, že väčšina mŕtvych vojakov pochádza z chudobných a minoritných oblastí v Rusku, najviac z Dagestanu, Buriatska, Krasnodarského kraja a Baškirska.

"Moskovskú oblasť tam nevidno nikde, Petrohrad tiež nie je vysoko," cituje The Guardian z twitterového účtu analytika Maxa Frasa z Londýna, podľa ktorého hynú disproporčne aj vojaci v tínedžerskom veku.

13:30 Rusko varuje, že bude musieť zastaviť prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne

Rusko vo štvrtok varovalo, že ak ukrajinská armáda bude pokračovať v ostreľovaní Záporožskej jadrovej elektrárne, bude nútené zastaviť jej prevádzku. Kyjev popiera ostreľovanie elektrárne a tvrdí, že to robí Rusko, ktoré elektráreň od marca okupuje. Informuje o tom TASR na základe správy webu britského denníka The Guardian.

Podľa veliteľa ruských jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Igora Kirillova boli pri ukrajinských útokoch poškodené záložné systémy jadrovej elektrárne. V prípade havárie by rádioaktívny materiál zasiahol viacero európskych krajín vrátane Poľska či Nemecka, varoval.

Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj medzitým vyhlásil, že Ukrajina sa musí "pripraviť na všetky možné scenáre". Ukrajinské záchranné zložky preto vo štvrtok nacvičovali zásah v prípade havárie jadrovej elektrárne.

"Nikto nepredpokladal, že ruské jednotky budú z tankov páliť na jadrové reaktory. Je to neuveriteľné," povedal ukrajinský minister. Dodal, že kým elektráreň ovládajú Rusi, sú tu "veľké riziká". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte v marci obvinil Rusko, že úmyselným ostreľovaním jadrových zariadení v tejto elektrárni s pomocou termovízie sa snaží spôsobiť katastrofu európskych rozmerov.

Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok vyhlásilo, že v areáli Záporožskej atómovej elektrárne ani v jej blízkom okolí nemajú ruské jednotky ťažké zbrane. Rusko ďalej obvinilo Kyjev, že počas návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine vo štvrtok a piatok plánuje provokáciu, ktorá by údajne Moskvu vykreslila ako pôvodcu katastrofy v elektrárni.

SITA/AP Photo

11:45 Rusko verbuje do armády aj väzňov; údajne im zastaví trestné konanie

Rusko verbuje do radov svojej armády aj väzňov a podozrivých, ktorým na výmenu sľubuje zastavenie trestného konania. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia ľudskoprávnych aktivistov.

O tejto praktike ruskej armády informovala ruská aktivistka Oľga Romanovová, ktorá žije v Berlíne a špecializuje sa najmä na práva odsúdených. Vo svojom príspevku na Facebooku uverejnila niekoľko príkladov z ústavov na výkon väzby v okolí Moskvy.

Moskva sa v súvislosti s armádou z veľkej časti spolieha práve na dobrovoľníkov, keďže všeobecná branná povinnosť na doplnenie radov jednotiek bojujúcich na Ukrajine ešte nebola zavedená. Množstvo pouličných inzerátov o tom, že ruská armáda hľadá posily, by totiž mohlo naznačovať, že Rusko má na fronte nedostatok vojakov, píše DPA. Vlastné prápory začali vytvárať aj jednotlivé ruské mestá a regióny.

DPA pripomína, že v ruskom justičnom systéme sa súdne konanie spravidla končí usvedčením obžalovaného. Väzni a podozriví preto majú len dve možnosti – ísť za mreže alebo ísť bojovať do vojny.

Verbovanie väzňov do armády potvrdil aj Vladimir Osečkin, ktorý založil portál Gulagu.net na boj proti násiliu v ruských väzniciach a aktuálne žije v exile vo Francúzsku. Podobné praktiky sa podľa neho používajú aj vo väzenských ústavoch v Petrohrade, Riazani, Tveri a Briansku.

Podľa agentúry DPA Rusko väzňom sľubuje mesačný plat 100.000 rubľov (približne 1630 eur), ďalšie bonusy, finančné príspevky pre ich príbuzných v prípade ich úmrtia, a amnestiu.

10:30 Rusi v záporožskej elektrárni nemajú ťažké zbrane, tvrdí Moskva

Ruské jednotky v Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny nemajú ťažké zbrane. Vo štvrtok to vyhlásilo ruské ministerstvo obrany, ktoré zároveň obvinilo Kyjev, že plánuje "provokáciu". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Ruské jednotky nemajú ťažké zbrane ani v areáli elektrárne, ani priľahlých oblastiach. Prítomní sú tam iba vojaci," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Rusko ďalej obvinilo Kyjev, že počas blížiacej sa návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine plánuje provokáciu, ktorá by údajne Moskvu vykreslila ako pôvodcu "človekom spôsobenej katastrofy v elektrárni".

Ministerstvo obrany tiež dodalo, že Ukrajina v okolí záporožskej elektrárne rozmiestňuje svoje jednotky a v piatok ju plánuje ostreľovať z blízkeho mesta Nikopol, pričom uviedlo, že "zodpovednosť za ostreľovanie bude pripísaná ruskej armáde".

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti.

Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu povedal, že v Záporoží je potrebné urýchlene" umožniť návštevu expertov z MAAE. Práve táto návšteva bude jednou z tém stretnutia Zelenského s Guterresom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktoré je naplánované na štvrtok v meste Ľvov.

10:00 Rusko sa snaží označiť výbuchy na Kryme za „teroristické útoky“

Ruskí vojenskí velitelia sú pravdepodobne vo „vysokej pohotovosti“ po nedávnych útokoch na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym, čo môže vyvolať preskupenie ruských síl v oblasti. V najnovšej správe o tom informuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Inštitút uvádza, že ruská propaganda sa údajne snaží falošne označiť nedávne útoky na ruské vojenské zariadenia na Kryme ako „teroristické útoky“, aby odvrátila pozornosť od vojnových zločinov, ktorých sa ruská armáda dopustila v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine.

Dym stúpa nad miestom výbuchu v muničnom sklade ruskej armády pri dedine Majskoje na Kryme, utorok 16. augusta 2022SITA/AP PhotoDym stúpa nad miestom výbuchu v muničnom sklade ruskej armády pri dedine Majskoje na Kryme, utorok 16. augusta 2022

8:30 Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov zo Záporožskej elektrárne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu, aby Ruskom okupovanú Záporožskú atómovú elektráreň okamžite vrátila Ukrajine. V noci na štvrtok to uviedol na sociálnej sieti Telegram. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Iba totálna transparentnosť a kontrolovaná situácia v Záporožskej atómovej elektrárni zaručí Ukrajine, medzinárodnému spoločenstvu a organizácii MAAE postupný návrat k normálnej jadrovej bezpečnosti,“ dodal Zelenskyj.

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti.

Návšteva expertov z MAAE bude jednou z tém stretnutia Zelenského s Guterresom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktoré je naplánované na štvrtok v meste Ľvov.

7:30 Raketové útoky na Charkiv zabili najmenej 12 civilistov

Ruské útoky na východoukrajinské mesto Charkiv si vo štvrtok nadránom vyžiadali najmenej päť obetí z radov civilistov. V meste zároveň vypuklo niekoľko požiarov. „Okupanti opäť spustili raketové útoky na Charkiv. V dôsledku toho dochádza k niekoľkým požiarom. V teréne pracujú všetky špecializované služby,“ povedal podľa webu Ukrajinská pravda šéf štátnej administratívy Charkivskej oblasti Oleh Synjehubov. Prvý raketový útok podľa neho nastal nadránom o 4:32 miestneho času a neskôr boli ešte minimálne ďalšie štyri.

Niekoľko hodín predtým zasiahli ruské sily ubytovňu v Charkive, kde v niekoľkých vchodoch bývali ľudia so sluchovým postihnutím. Celkovo v objekte bývalo viac ako 30 ľudí, medzi nimi aj dôchodcovia a deti. Podľa štátnej pohotovostnej služby zahynulo sedem ľudí a 13 sa zranilo.

Informácie z predchádzajúceho dňa 17.8.2022

19:45 Rusko sa snaží naverbovať žoldnierov zo Strednej Ázie a núti do boja Čečencov

Rusko vedie náborovú kampaň zameranú na občanov Uzbekistanu, Tadžikistanu a Kirgizska. Ako referuje web nv.ua, tvrdí to ukrajinská vojenská rozviedka. Hlavné spravodajské riaditeľstvo ministerstva obrany (GUR) taktiež uviedlo, že v Čečensku narastá nespokojnosť, pretože miestni obyvatelia sú pod hrozbou vykonštruovaného trestného stíhania a mučenia nútení pripojiť sa k ruským vojskám na Ukrajine.

„Prax unášania mužov na doplnenie dobrovoľných vojenských jednotiek bojujúcich na Ukrajine na príkaz Moskvy vyvoláva vlny nespokojnosti medzi obyvateľmi Čečenska. Občania republiky sú pobúrení skutočnosťou, že Kadyrov posiela moslimov, aby sa zúčastnili a zomreli v ,cudzej´ vojne medzi dvoma kresťanskými národmi - Rusmi a Ukrajincami. Takáto politika Kadyrova je vnímaná ako zrada moslimov,“ uviedlo GUR.

16: 30 Na ruskej základni na okupovanom Kryme stále horia požiare a vybuchuje munícia 

Požiare na ruskej základni neďaleko meste Džankoj na severe Krymského polostrova aj v stredu stále horeli a vybuchovala munícia. Prešlo pritom už viac než 24 hodín od ukrajinského útoku na túto základňu, uviedol portál britskej stanice Sky News.

Včerajšie výbuchy na Kryme:

V chaotickej situácii po útoku zo základne a okolia evakuovali približne 3000 ľudí. Krym bol až donedávna bezpečným územím, z ktorého Rusko útočilo proti Ukrajine a mnoho Rusov tu tiež trávilo letné dovolenky. Toto ukrajinské územie Moskva anektovala v roku 2014.

Súčasný líder Krymu Sergej Aksionov oznámil, že stále pátrajú po páchateľoch, do boja s plameňmi bol v stredu nasadený vrtuľník a munícia stále exploduje. Utorkový útok spôsobila „sabotáž“, tvrdí Rusko. Útok na základňu okupantov podnikli ukrajinské špeciálne sily operujúce priamo na území Krymu.

16:00 Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na manipulácie ruskej redakcie Deutsche Welle

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo nemeckú verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu spoločnosť Deutsche Welle, aby venovala pozornosť manipuláciám zo strany jej ruskej redakcie. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Momentálne nám nie je jasné, prečo sa ruská služba nemeckého vysielateľa zahráva s ruskou propagandou, manipuluje s citátmi a mení koncepciu príčin a dôsledkov ruskej agresie proti Ukrajine,“ uviedol v komentári hovorca ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko.

Rezort diplomacie uviedol viacero príkladov z materiálov ruskej redakcie Deutsche Welle, ktoré obsahovali citáty ako „uznať Ukrajinu za teroristický štát“, „jedna chyba ukrajinských obrancov môže vyvolať jadrovú katastrofu v Zaporižžskej jadrovej elektrárni“ či „zákaz vstupu Rusov na Západ nezabráni Putinovi vo víťazstve“.

Nikolenko dodal, že Deutsche Welle je štátna spoločnosť financovaná nemeckými daňovými poplatníkmi. „Vzhľadom na hrozby, ktoré predstavujú ruské dezinformácie, nemecká vláda už obmedzila činnosť ruského propagandistického kanála Russia Today na území Nemecka. A vyzývame našich nemeckých partnerov, aby reagovali na naratívy ruskej propagandy šírené v materiáloch Deutsche Welle,“ uvádza sa vo vyhlásení.

14:30 V centre Melitopoľa pri stanovišti ruských okupantov nastal výbuch

V centre okupovaného juhoukrajinského mesta Melitopoľ, odkiaľ vedie jediné pozemné spojenie na polostrov Krym, nastal v stredu silný výbuch. Legitímny starosta Melitopoľa Ivan Fedorov, ktorý sa z bezpečnostných dôvodov nenachádza v meste, na Telegrame uviedol, že explózia nastala v blízkosti jedného z veliteľských stanovíšť ruských okupantov. O výbuchu zatiaľ nie sú známe žiadne ďalšie podrobnosti.

Na neďalekom Kryme nastalo v utorok viacero explózií. Najprv vybuchol muničný sklad v dedine Majske v oblasti mesta Džankoj a neskôr sa výbuchy ozývali i z vojenskej leteckej základne v dedine Hvardijske neďaleko Simferopoľa. Podľa vyjadrení Rusmi dosadených predstaviteľov museli evakuovať približne tritisíc ľudí.

13:10 Podľa veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Rusi postupujú na celej frontovej línii, vypália 60-tisíc granátov denne

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v stredu pripustil, že ruské vojská „pokračujú v postupe po celej frontovej línii“ v Donbase, avšak Ukrajinci majú podľa neho situáciu pod kontrolou. Informuje o tom TASR podľa správy americkej televízie CNN.

Zalužnyj to vyhlásil po rozhovore s náčelníkom kanadského generálneho štábu Wayneom Donaldom Eyrem.

Donecko, 16.8.2022SITA/AP Photo/David GoldmanDonecko, 16.8.2022

Podľa Zalužného Rusi uskutočňujú denne 700 až 800 delostreleckých útokov a celkovo pri tom vypália 40-tisíc až 60-tisíc delostreleckých granátov. Podľa CNN tieto počty korešpondujú s odhadmi západných analytikov. Počas júla bola intenzita ruského ostreľovania nižšia.

„Nepriateľ sa sústreďuje predovšetkým na vytlačenie našich jednotiek z Doneckej oblasti. Najintenzívnejšia situácia je teraz na osi Avdijivka-Pisky-Marjinka,“ dodal šéf ukrajinskej armády. Uvedená línia je 25 kilometrov dlhá a nachádza sa niekoľko kilometrov západne od Donecka.

12:00 Ruské jednotky ostreľovali Odeskú oblasť

Ruské jednotky podnikli v noci na stredu raketové útoky na Odeskú oblasť ležiacu na pobreží Čierneho mora na juhozápade Ukrajiny, informuje TASR na základe správy britského denníka The Guardian.

Hovorca odeskej oblastnej správy Serhij Bratčuk uviedol, že ruské sily vystrelili niekoľko rakiet, pričom zranenia utrpeli najmenej traja ľudia.

Ukrajinské ozbrojené sily vo vyhlásení informovali, že rakety odpálené z ruských strategických lietadiel Tu-22M3 spôsobili v Odeskej oblasti požiar v rekreačnom stredisku na ploche viac ako 600 metrov štvorcových, ktorý zasiahol i niekoľko súkromných budov.

Bratčuk na sociálnej sieti Telegram spresnil, že škody spôsobili dve nepriateľské rakety.

8:00 Enerhoatom viní ruských hackerov z útoku na jeho webstránku

Ukrajinská štátna spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom obvinila hackerov v Rusku zo silného kybernetického útoku na jej webstránku, ktorý ju postihol v utorok na tri hodiny. Útok však podľa nej výrazne neovplyvnil činnosť stránky, informuje televízia CNN. Enerhoatom na svojom konte na sociálnej sieti Facebook uviedol, že to bol najsilnejší útok na webstránku od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Obvinil z neho ruskú skupinu Ľudová kyberarmáda, ktorá podľa neho využila 7,25 milióna botov na simulovanie miliónov zobrazení hlavnej stránky spoločnosti.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite