Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Belgicko prisľúbilo Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Belgicko prisľúbilo Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur SITA/AP Photo/Libkos Zaplavený Cherson, 7. 6. 2023

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • po katastrofe na kachovskej priehrade voda naďalej klesá
  • Ukrajina správy o údajnom začiatku protiofenzívy zatiaľ nepotvrdila
  • Ukrajinci narazili na „tvrdý odpor“ a zaznamenali straty pri pokuse o prelomenie ruských línií
  • Ukrajinská armáda zaznamenala zisky pri Bachmute
  • voda zo zničenej Kachovskej priehrady zaplavila takmer 2 000 domov
  • polia v Chersonskej oblasti by sa po zničení priehrady mohli stať púšťou

18:30 USA oznámili nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za vyše dve miliardy dolárov

Spojené štáty v piatok oznámili novú dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Zahŕňa ďalšie strely pre protivzdušný systém Patriot, systémy protivzdušnej obrany Hawk s raketami a menšie drony Puma. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Ide o jeden z väčších balíkov vojenskej pomoci, ktorý Washington prisľúbil Kyjevu od začiatku ruskej invázie. Na rozdiel od priamych dodávok z armádnych skladov je určený na niekoľko mesiacov až rokov dopredu a má zaistiť budúce bezpečnostné potreby Ukrajiny.

Nový balík obsahuje aj strely pre laserom navádzané raketové systémy, nespresnené množstvo delostreleckej munície a financovanie výcviku a údržby zbraní.

17:40 Ukrajinská protiofenzíva sa už začala, zatiaľ je však neúspešná, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám sa už začala, zatiaľ je však bez úspechu. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP a britského denníka The Guardian.

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

16:20 Belgicko prisľúbilo Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur

Belgicko dodá Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur, uviedlo v piatok belgické ministerstvo obrany. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Belgicko chce 105 milimetrové delostrelecké náboje dodať Kyjevu čo najskôr po zakúpení.

Celková hodnota vojenskej pomoci, ktorú už Belgicko od začiatku ruskej vojenskej invázie poslalo Ukrajine, už dosiahla 306 miliónov eur. Brusel v uplynulom období Kyjevu poskytol aj protilietadlové rakety, protitankové zbrane, guľomety, či granáty.

16:10 Ruský útok na nemocnicu v Záporožskej oblasti zabil dvoch ľudí

Ruské sily ostreľovali v piatok nemocnicu v malom meste Huljajpole v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny a zabili dvoch ľudí, oznámil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. TASR prevzala správu z portálu britskej televízie Sky News.

Jermak v odkazovej aplikácii Telegram napísal, že obeťami sú zdravotná sestra a inštalatér.

Huljajpole sa nachádza blízko frontovej línie na južnej Ukrajine.

13:30 Státisíce ľudí na juhu Ukrajiny majú sťažený prístup k pitnej vode, tvrdí Zelenskyj

Obmedzený prístup k pitnej vode majú státisíce ľudí v oblastiach južnej Ukrajiny postihnutých záplavami zo zničenej Kachovskej priehrady, uviedol v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Státisícom ľudí vo viacerých mestách a dedinách sa značne sťažil prístup k pitnej vode,“ napísal Zelenskyj na platforme Telegram. „Vo viac než 40 obciach sa zastavil život.“

Ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko zároveň v piatok uviedol, že záplavy po zničení Kachovskej priehrady si vyžiadali najmenej päť obetí na životoch, kým 13 ďalších ľudí utrpelo zranenia.

12:30 Po katastrofe na kachovskej priehrade voda naďalej klesá

Hladina vody v Kachovskej vodnej nádrži pri juhoukrajinskom meste Cherson postupne klesá, uviedla v piatok štátna spoločnosť Ukrhydronergo. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Od utorkového zničenia Kachovskej priehrady hladina vody v nádrži poklesla už takmer o päť metrov a jej hladina v piatok ráno dosahovala úroveň 11,7 metra. Len za posledných 24 hodín voda opadla približne o meter. 

SITA/Satellite image ©2023 Maxar Technologies via AP

Spoločnosť tiež upozornila, že poškodený priehradný múr vodného diela, ktorý sa ešte úplne nezrútil, sa ešte stále rozpadáva. V najbližšej dobe bude podľa nej potrebné zachytiť vodu z rieky Dneper v nádržiach nad kachovskou vodnou elektrárňou, aby sa zaistili zásoby vody na leto. 

V Ukrajinou ovládanej časti Chersonskej oblasti klesla úroveň záplavovej vody v porovnaní s predchádzajúcim dňom o 20 centimetrov, uviedol tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. Úroveň vody predstavovala v piatok ráno 5,38 metra.

V oblasti je stále zatopených 32 dedín a viac než 3600 domov. Viac než 2000 ľudí a stovky domácich zvierat sa podarilo evakuovať do bezpečia. Prokudin zároveň vyzval všetkých obyvateľov postihnutých lokalít, aby svoje zaplavené domy opustili.

10:45 Rusko previezlo 11 ukrajinských vojnových zajatcov do Maďarska

Skupinu ukrajinských vojakov zajatých Ruskom previezli do Maďarska. Podľa servera index.hu to vo štvrtok večer oznámila na svojej webovej stránke Ruská pravoslávna cirkev, ktorá prevoz sprostredkovala, informoval v piatok spravodajca TASR v Budapešti. 

„S požehnaním Jeho Svätosti patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla, vďaka sprostredkovaniu Ruskej pravoslávnej cirkvi, v rámci spolupráce medzi cirkvami bola dňa 8. júna 2023 na žiadosť maďarskej strany prevezená do Maďarska skupina ukrajinských vojnových zajatcov zo Zakarpatskej oblasti, ktorí sa zúčastnili na bojoch,“ píše sa vo vyhlásení cirkvi.

Podľa servera index.hu ukrajinská strana zatiaľ nekomentovala toto vyhlásenie, niektoré zdroje však poukázali na skutočnosť, že tento krok Moskvy nebol konzultovaný s Kyjevom. 

Jeden zo zdrojov ukrajinským médiám povedal, že prevezenie najmenej 11 vojnových zajatcov do Maďarska bolo zdôvodnené tým, že vojaci pochádzali zo západoukrajinskej Zakarpatskej oblasti, kde žije  maďarská menšina. Zdroj však upozornil, že títo vojnoví zajatci sú občanmi Ukrajiny, ich presun do tretej krajiny by bol preto bez súhlasu a priamej účasti Ukrajiny nemožný. Ruská pravoslávna cirkev podľa citovaného zdroja celou akciou sleduje aj obnovenie svojej legitimity v čase, kedy sú na ňu uvalené medzinárodné sankcie.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí pre index.hu uviedlo, že na vyhlásenie Ruskej pravoslávnej cirkvi zareaguje neskôr. 

9:30 Rusko opäť ostreľovalo Ukrajinu; útočilo dronmi i riadenými strelami

Rusko v noci na piatok opäť útočilo na územie Ukrajiny dronmi, riadenými strelami a raketami. Zostrelených bolo desať z dovedna 16 dronov a štyri riadené strely, uviedla v piatok ukrajinská protivzdušná obrana. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

V celej krajine bol v platnosti letecký poplach. V meste Umaň v Čerkaskej oblasti v strednej časti krajiny zasiahli podľa tamojších úradov dve rakety priemyselný objekt a autoumyváreň. Zranenia pri tom utrpelo osem ľudí a stav dvoch z nich je vážny.

V Denpropetrovskej oblasti poškodili trosky zostrelených dronov a rakiet dva obytné domy a plynové vedenie, ako informoval tamojší gubernátor Serhij Lysak.

Letecký poplach bol v noci na piatok vyhlásený aj v metropole Kyjev, píše DPA.

Nočné útoky pritom hlásili aj z ruskej pohraničnej Belgorodskej oblasti, ktorá je už niekoľko dní ostreľovaná z ukrajinskej strany. Protivzdušná obrana bola aktívna aj v oblastnej metropole Belgorod, uviedol vo videoposolstve gubernátor Viačeslav Gladkov, podľa ktorého pritom utrpeli zranenia traja ľudia.

Boje na frontovej línii na Ukrajine sa v uplynulých dňoch zreteľne zintenzívnili, konštatuje DPA. Opakované ostreľovanie hlásia okrem Belgorodskej aj Kurská a Brianská oblasť v ruskom pohraničí; Kyjev však začiatok očakávanej rozsiahlej protiofenzívy doposiaľ oficiálne nepotvrdil.

7:30 Ukrajina správy o údajnom začiatku protiofenzívy nepotvrdila

Stovky Ukrajincov boli vo štvrtok evakuované zo striech svojich zaplavených domov dva dni po zničení Kachovskej vodnej nádrže na rieke Dneper na juhu Ukrajiny. Kyjev medzitým podľa agentúry Reuters poprel tvrdenia o začiatku svojej protiofenzívy proti ruským jednotkám, informuje TASR.

Stanica NBC News s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa ukrajinských ozbrojených síl a vojaka z oblasti blízko frontových línií vo štvrtok uviedla, že ofenzíva ukrajinskej armády sa už začala. Denník The Washington Post citoval „štyroch jednotlivcov“ z radov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí tvrdili to isté.

Generálny štáb ukrajinskej armády to však pre Reuters poprel. „Nemáme takúto informáciu,“ uviedol prostredníctvom svojho hovorcu.

Informácie z predchádzajúceho dňa 8.6.2023:

20:24 Kyjev vo štvrtok spustil protiofenzívu v Záporožskej oblasti, tvrdia západné médiá

Ukrajina vo štvrtok spustila dlho očakávanú protiofenzívu voči ruským okupantom. Referuje o tom web americkej televízie ABC News s odvolaním sa na nemenovaných ukrajinských predstaviteľov vrátane zdroja blízkeho prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Tí prezradili, že sa začala aktívna fáza ukrajinskej protiofenzívy.

Ukrajinská protiofenzíva sa pravdepodobne rozbiehala pred niekoľkými dňami. Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v pondelok na Twitteri uviedol, že „ruskí a ukrajinskí predstavitelia signalizujú začiatok ukrajinskej protiofenzívy“.

V ostatných hodinách však nastal významný vývoj udalostí. Viaceré správy uviedli, že na juhovýchode Ukrajiny, južne od mesta Zaporožžia, sa začali veľké boje.

Dobre umiestnené neoficiálne proukrajinské zdroje uviedli, že juhovýchodný front je čoraz aktívnejší a existujú nepotvrdené obrázky a správy, že do ofenzívy Ukrajincov sú zapojené moderné nemecké tanky Leopard 2.

20:00 Voda z poškodenej priehrady už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

Voda z Kachovskej priehrady na Ukrajine sa už nedá používať na chladenie reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES). Oznámila to vo štvrtok spoločnosť Ukrhidroenergo. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Šéf spoločnosti Ukrhidroenergo Ihor Syrota pre ukrajinskú televíziu povedal, že hladina vody klesla pod kritickú úroveň 122,7 metra a už nemôže zásobovať chladiace nádrže na ZAES.

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú agentúru (MAAE) Rafael Grossi tento týždeň povedal, že nádrže v ZAES a alternatívne nádrže sú ešte istý čas schopné chladiť reaktory i nádrže s vyhoreným palivom.

SITA/Satellite image ©2023 Maxar Technologies via APSatelitné snímky ukazujú mesto Olešky pred a a po zaplavení.

„Je preto nevyhnutné, aby táto nádrž zostala nepoškodená,“ povedal Grossi a vyzval všetky strany, aby vyvíjali úsilie na zachovanie tohto stavu. MAAE má v súčasnosti v ZAES, najväčšej jadrovej elektrárni v Európe, skupinu expertov.

18:47 Ukrajinci vraj narazili na „tvrdý odpor“ a zaznamenali straty pri pokuse o prelomenie ruských línií

Ukrajinským silám sa podarilo prevalcovať niektoré ruské sily na východe v okolí Bachmutu. Ruskí okupanti, vyzbrojení protitankovými strelami, granátmi a mínometmi, však kládli „tvrdý odpor“. Nachádzajú sa v obranných líniách, ktoré majú v niektorých oblastiach niekoľko vrstiev. Navyše sú tam zamínované oblasti, na čo doplatili viaceré ukrajinské obrnené vozidlá.

17:55 Ukrajinskí vojaci ukončili výcvik na obsluhu švédskych bojových vozidiel pechoty

Švédsko vo štvrtok oznámilo, že ukrajinskí vojaci, ktorí sa cvičili na obsluhu švédskych bojových vozidiel pechoty CV90, sú pripravení na nasadenie na fronte. Koľko ukrajinských vojakov absolvovalo výcvik, Štokholm nespresnil. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Z bezpečnostných dôvodov nebudeme v tejto fáze zverejňovať podrobnosti o rozsahu ani trvaní výcviku,“ uviedla hovorkyňa švédskych ozbrojených síl.

SITA/Johan Nilsson/TT News Agency via AP

Podľa švédskej tlačovej agentúry TT boli v posledných mesiacoch na niekoľkých tajných miestach v krajine vycvičené štyri roty mechanizovanej pechoty.

Švédsko v januári prisľúbilo, že Ukrajine pošle 50 svojich bojových obrnených vozidiel. Ide o model CV9040C, vyzbrojený automatickým kanónom s kalibrom 40 milimetrov, ktorý podľa ozbrojených síl dokáže zamerať "vznášajúci sa vrtuľník zo vzdialenosti štyroch kilometrov".

Škandinávska krajina sa tiež zaviazala dodať Kyjevu svoje delostrelecké systémy typu Archer a prenosné protitankové strely NLAW. Štokholm vo februári oznámil, že posiela aj okolo desať svojich tankov Leopard 2 spolu so systémami protivzdušnej obrany typu Iris-T a HAWK.

15:48 Rusko tvrdí, že odrazilo ukrajinskú ofenzívu v Záporožskej oblasti

Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že ruská armáda v noci na štvrtok po dvojhodinovom boji odrazila ofenzívu ukrajinských síl v Záporožskej oblasti. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

K pokusu o prerazenie ruskej obrany v Záporožskej oblasti došlo vo štvrtok o 1:30 h miestneho času (0:30 h SELČ), priblížil Šojgu. Podľa jeho slov utrpeli ukrajinské sily ťažké straty a stiahli sa.

Moskva v uplynulom období viackrát informovala o sérii útokov ukrajinských síl v Doneckej oblasti. Tvrdí však, že ruskej armáde sa ich vždy podarilo odraziť. Rusko naznačilo, že tieto útoky považuje za začiatok plánovanej ukrajinskej protiofenzívy.

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov však v stredu poprel ruské špekulácie o začiatku ukrajinskej protiofenzívy. „Keď spustíme protiofenzívu, každý o tom bude vedieť, uvidia to,“ povedal.

13:55 Ruské ostreľovanie pripravilo o život tri generácie jednej rodiny

Tri generácie jednej rodiny — starý otec, otec a vnuk — zahynuli v dôsledku ruského ostreľovania na východe Ukrajiny, uviedla vo štvrtok tamojšia polícia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

K obetiam na životoch podľa nej došlo v meste Ukrajinsk v Doneckej oblasti. Leží zhruba 45 kilometrov severozápadne od Donecka, správneho centra oblasti.

12:45 Zelenskyj dementoval správy o údajnom zapojení Kyjeva do sabotáží na plynovodoch v Baltskom mori

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dôrazne dementoval správy amerického denníka Washington Post, ktorý zverejnil správy, že Ukrajina plánovala vyhodiť do vzduchu plynovody Nord Stream v Baltskom mori. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj zdôraznil, že „Ukrajina nič také nespravila“.

„Som prezident a z tejto pozície vydávam rozkazy... Nevedel som nič, na 100 percent. Povedal som: 'Ukážte nám dôkaz'. Ak to mala vykonať naša armáda, ukážte nám dôkazy,“ poznamenal Zelenskyj.

Sabotáže na plynovodoch Nord Stream, ktoré spájajú Rusko s Nemeckom, nastali 26. septembra 2022. Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Závery vyšetrovaní viacerých krajín zatiaľ nasvedčovali tomu, že výbuchy majú na svedomí ruské lode, ktoré v tom čase operovali v oblasti. Washington Post však nedávno zverejnil správu, v ktorej tvrdil, že západné spravodajské služby údajne vedeli o ukrajinskom pláne zničiť plynovody, pričom cieľom Kyjeva vraj bolo zabrániť Rusku v obnovení vývozu plynu do Európskej únie. Podľa spomenutého denníka bol však plán pozastavený a neexistuje žiadny dôkaz, že by ho Ukrajina realizovala.

11:35 Zelenskyj navštívil zaplavenú Chersonskú oblasť

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok navštívil Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny, ktorá je po zničení hrádze Kachovskej priehrady  zasiahnutá záplavami a prebiehajú tam evakuačné práce. TASR správu prevzala z agentúry AFP a denníka The Guardian.

„Pracovná cesta do Chersonskej oblasti... Diskutovali sme o mnohých dôležitých otázkach vrátane situácie v regióne v dôsledku katastrofy, evakuácii obyvateľstva z potenciálnych záplavových zón, zmenšenia rizík vyplývajúcich z pretrhnutia priehrady či poskytnutia podpory pre ľudí v zaplavených oblastiach,“ napísal Zelenskyj v príspevku na platforme Telegram.

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Ukrajinský prezident v Chersone rokoval aj o obnovení tamojšieho ekosystému. Podľa neho je dôležité odhadnúť vzniknuté škody a prideliť finančné prostriedky  na odškodnenie obyvateľov postihnutých katastrofou a tiež vypracovať program na kompenzáciu strát alebo presun podnikov v rámci Chersonskej oblasti.

Ukrajinské úrady hlásili zatiaľ hlásili tri obete záplav, ruskí predstavitelia na okupovaných územiach hovoria o piatich obetiach. V súvislosti s poškodením vodného diela ukrajinskí vládni predstavitelia a predstavitelia OSN varovali pred humanitárnou a ekologickou katastrofou, ktorej dôsledky sa budú vyhodnocovať niekoľko dní a oveľa dlhšie sa z nich bude región spamätávať.

Z útoku na priehradu sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev. Podľa Kyjeva ním chcelo Rusko útokom spomaliť dlho očakávanú ukrajinskú ofenzívu. Rusko tvrdí, že išlo o sabotáž s cieľom zastaviť dodávky vody na anektovaný polostrov Krym.

9:22 Záplavy zničili mnohé ruské pozície na ľavom brehu v Chersonskej oblasti

Záplavy spôsobené zničením vodnej elektrárne Kachovka zničili mnohé opevnenia prvej obrannej línie Rusov na ľavom brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Zničenie priehrady Kachovskej vodnej elektrárne (KHPP) podľa ISW vážne mení geografiu a topografiu chersonského frontového sektora na juhu Ukrajiny. Blízke infračervené zábery zo 7. júna podľa inštitútu ukazujú, že záplavy vážne poškodzujú ruské obranné pozície vybudované na východnom brehu rieky Dnipro, najmä ruské pozície prvej línie v mestách Hola Prystaň a Olešky.

„Rýchle záplavy pravdepodobne prinútili ruský personál a vojenskú techniku v hlavných bodoch v (mestách) Olešky a Hola Prystaň, aby sa stiahli. Ruské sily predtým využívali tieto pozície na ostreľovanie mesta Cherson a ďalších osád na západnom (pravom) brehu Chersonu,“ uvádza ďalej ISW.

Kolaborant a takzvaný „šéf“ okupovanej Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo však tvrdí, že zničenie priehrady je výhodné pre ruskú obranu, pretože sťaží ukrajinským silám prechod cez rieku. Saldo vo svojom hodnotení situácie ignoruje zničenie pripravenej prvej obrannej línie Ruska. Podľa analytikov tiež nie je známe, koľko ruskej ťažkej techniky zmizlo v prvý deň záplav.

ISW pritom podľa Ukrajinskej pravdy neuvádza žiadne hodnotenie toho, či sa ukrajinské sily pokúsili prekročiť Dnipro alebo za akým účelom by tak mohli urobiť. „Jasné znepokojenie v ruskom vojenskom informačnom priestore však ukazuje, že obavy z takéhoto prekročenia a presvedčenie, že buď sa uskutočňuje alebo sa blíži, boli prítomné v mysliach Rusov pozorne sledujúcich vojnu krátko pred zničením priehrady,“ uvádza sa v správe.

7:48 Zelenskyj poprel, že by za výbuchmi plynovodov Nord Stream bola Ukrajina

Kyjev nevedel nič o pláne súvisiacom s výbuchmi plynovodov Nord Stream. Uviedol to v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, čo sa začali kopiť správy o tom, že za výbuchmi je Ukrajina. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Zelenskyj v rozhovore pre nemecký denník Bild uviedol, že ako prezident má právomoc vydávať príkazy, no takýto príkaz nevydal. „Nikdy by som to neurobil. Verím, že naša armáda a naše spravodajské služby nič také neurobili,“ uviedol Zelenskyj s tým, že by chcel o niečom takom vidieť dôkaz.

„Na 100 percent o tom nič nevieme,“ dodal ukrajinský prezident.

Americký denník The Washington Post v utorok informoval, že nemenovaná európska spravodajská služba oznámila americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA), že vie o pláne ukrajinského špeciálneho operačného tímu nechať vybuchnúť plynovody Nord Stream. Washington Post sa pri týchto tvrdeniach odvolal na uniknuté americké tajné dokumenty, z ktorých zverejnenia je obvinený zamestnanec Vzdušných síl Národnej gardy USA Jack Teixeira.  

Z tajných dokumentov vyplýva, že európska spravodajská služba informovala o pláne CIA v júni, teda tri mesiace pred výbuchom. Podľa dokumentov mali výbuch naplánovať ukrajinskí vojenskí potápači podriadení priamo vrchnému veliteľovi ukrajinskej armády.

Správy z predchádzajúceho dňa 7.6.2023:

20:00 Zelenskyj hovoril s Macronom o dôsledkoch zničenia Kachovskej priehrady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu telefonicky hovoril so svojím francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom o situácii v Chersonskej oblasti po zničení Kachovskej priehrady. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Obaja lídri hovorili o „environmentálnych a humanitárnych dôsledkoch ruského teroristického činu“, napísal Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti. Zároveň zdôraznil naliehavé potreby Ukrajiny na „eliminovanie katastrofy“.

Prezidenti diskutovali aj o možnosti využitia medzinárodných mechanizmov na vyšetrenie tejto udalosti. Ukrajinský prezident Macronovi poďakoval za možnosť zúčastniť sa na minulotýždňovom summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku a za podporu na pôde Bezpečnostnej rady OSN.

Obaja lídri sa dohodli na pokračujúcej obrannej spolupráci najmä pri ochrane ukrajinského vzdušného priestoru. "Tešíme sa na čo najskorší začiatok výcviku ukrajinských pilotov" na obsluhu stíhačiek F-16, uviedol Zelenskyj. Prezidenti hovorili aj bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, očakávaniach od júlového summitu NATO vo Vilniuse a prípravách mierového summitu.

18:00 Ukrajinská armáda zaznamenala zisky pri Bachmute

Ukrajinská armáda postúpila na frontovej línii pri meste Bachmut na východe Ukrajiny za uplynulých 24 hodín o 1100 metrov. V stredu to uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Ukrajinské sily sú pri Bachmute v ofenzíve už niekoľko dní, pričom ruská armáda prešla do defenzívy a snaží sa udržať svoje pozície, opísala situáciu na frontovej línii Maľarová. Rusko tento týždeň uviedlo, že Ukrajina spustila v Doneckej oblasti sériu útokov, ktoré sa ruskej armáde podarilo odraziť. Moskva naznačila, že tieto udalosti považuje za začiatok plánovanej ukrajinskej protiofenzívy.

Ruské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že Ukrajina podnikla pri Bachmute útočné operácie, no neboli úspešné. Dobytie Bachmutu oznámil 20. mája po mesiacoch krvavých bojov šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevegnij Prigožin. Kyjev úplné dobytie tohto mesta poprel.

Wagnerovci, ktorí viedli boje o Bachmut, sa však krátko po oznámení úplného dobytia z mesta stiahli a pozície odovzdali ruskej armáde. Maľarová povedala, že Rusku v Bachmute chýbajú vojaci a posily, preto sa sťahuje z iných pozícii na fronte.

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov v stredu poprel ruské špekulácie, že ukrajinská protiofenzíva už začala. "Keď spustíme protiofenzívu, každý o tom bude vedieť, uvidia to," povedal v rozhovore pre Reuters.

17:00 EÚ mobilizuje podporu po zničení Kachovskej priehrady

Európska únia (EÚ) už mobilizuje medzinárodnú pomoc v súvislosti so zničením Kachovskej priehrady na Ukrajine, ktoré prinieslo ničivé humanitárne a ekologické dôsledky. Ako referuje oficiálny web Európskej komisie, prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany už prišli prvé ponuky na pomoc od Nemecka, Rakúska a Litvy.

Ukrajina požiadala EÚ o pomoc v podobe vybavenia a strojov. „Nemecko ponúklo päťtisíc vodných filtrov a 56 generátorov a Rakúsko 20 nádob na vodu a desať čerpadiel na bahennú vodu, ktoré sú teraz na ceste na Ukrajinu. Okrem toho Litva a Nemecko tiež ponúkli vybavenie prístreškov vrátane stanov, postelí a prikrývok,“ uviedol výkonný orgán EÚ.

Koordinačné centrum EÚ pre núdzové reakcie je v priamom kontakte s ukrajinskými pohotovostnými službami s cieľom monitorovať presné potreby na mieste a je pripravené koordinovať ďalšiu pomoc Ukrajine na základe vznikajúcich potrieb. Čítajte viac v článku tu.

16:30 Ruských vojakov po pretrhnutí Kachovskej priehrady zmietla záplavová voda

Ukrajinskí vojaci boli svedkami toho, ako po zničení Kachovskej priehrady ruských vojakov zmietla záplavová voda a utiekli z východného brehu rieky Dnipro. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinského kapitána Andrija Pidlisného, ktorý povedal, že v chaose prišlo o život a bolo zranených mnoho Rusov.

Pidlisnyj tvrdí, že keď v utorok v skorých ranných hodinách nastalo pretrhnutie priehrady, „nikomu na ruskej strane sa nepodarilo dostať preč a všetky pluky, ktoré mali Rusi, boli zaplavené“.

Zároveň pre CNN vyslovil presvedčenie, že Rusi úmyselne zaútočili na priehradu, aby narušili plány ukrajinských síl na nadchádzajúcu ofenzívu. Pidlisnyj vysvetlil, že rozloha územia okolo rieky znamená, že ruská armáda nachádzajúca sa na východnom brehu utrpela vážne škody v dôsledky pretrhnutia priehrady. Pidlisnyj tvrdí, že jeho jednotka mohla sledovať vývoj udalostí pomocou dronov a viacerých vojakov na mieste činu.

„Ľavý (východný) breh je nižšie položený ako pravý breh, takže je zaplavený viac. Zaplavené boli aj pozície nepriateľa priamo na brehu rieky. Musíte pochopiť, že pozície nepriateľa nie sú len zákopy, ale aj obyčajné civilné domy, kde bývali,“ povedal Pidlisnyj. Ruské jednotky v ohrození možno neboli varované, podľa Pidlisného zrejme aj preto, aby okupanti zachovali moment prekvapenia.

Ukrajinská vláda tvrdí, že za úmyselným útokom stojí Rusko, kým Kremeľ uviedol, že zničenie priehrady majú na svedomí ukrajinské sily. Prvotné analýzy satelitných záberov naznačujú, že zničenie bolo výsledkom kolapsu konštrukcie priehrady. Tú od marca minulého roka okupujú Rusi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v októbri minulého roka upozornil medzinárodné spoločenstvo, že Rusi podmínovali vodnú elektráreň Kachovka a plánujú katastrofu historických rozmerov, pričom postihnuté môžu byť státisíce ľudí. Tvrdil vtedy, že v prípade teroristického útoku na vodnú elektráreň môžu byť zničené obrovské zásoby vody a Zaporižžská jadrová elektráreň môže zostať bez vody na chladenie, ktorú odoberá z tej istej vodnej nádrže.

14:45 Hladina Kachovskej priehrady klesla za deň o 2,5 metra

Hladina vody v zničenej ukrajinskej Kachovskej priehrade na rieke Dnipro v Chersonskej oblasti naďalej klesá. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na štátny podnik Ukrhydroenerho spravujúci viacero vodných elektrární v krajine, za jeden deň sa hladina v priehrade znížila takmer o 2,5 metra.

„V stredu o 10:00 bola hladina nádrže v oblasti Nikopoľa na úrovni 14,41 metra. Prepadová hrádza a zemná vložka medzi staničnou budovou a plavebnou komorou sa naďalej zhoršujú. Počas noci neboli zaznamenané žiadne mimoriadne udalosti. Intenzita záplav sa znižuje, ale v dôsledku výrazného zničenia priehrady bude voda naďalej pribúdať,“ tvrdí Ukrhydroenerho.

Na odstraňovaní následkov sa aktuálne podieľa takmer 800 ľudí a viac ako 170 kusov techniky štátnej pohotovostnej služby.

13:40 Ukrajinci odpálili čpavkovod z Togliatti do Odesy, tvrdia Rusi

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. Informuje o tom TASR na základe stredajších správ agentúr AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na ruské ministerstvo obrany.

K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

Kyjev na tieto tvrdenia Ruska bezprostredne nereagoval. Ukrajinské úrady však ešte v utorok obvinili Rusko z ostreľovania čpavkovodu v Charkovskej oblasti s tým, že došlo k jeho poškodeniu, avšak bez úniku čpavku.

12:20 V Ruskom okupovaných častiach Chersonskej oblasti vyhlásili mimoriadny stav

V Ruskom okupovaných častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti bol vyhlásený „režim mimoriadnej situácie“ v súvislosti so záplavami vyvolanými poškodením blízkej Kachovskej priehrady, informuje agentúra Reuters. 

Podľa vyjadrenia záchranných zložiek, ktoré zverejnili ruské štátne médiá, voda z priehrady zaplavila už približne 2700 domov a evakuovaných muselo byť asi 1300 ľudí. Najmenej sedem osôb je nahlásených ako nezvestných, dodali Moskvou dosadené úrady.

Poškodenie Kachovskej priehrady v noci na 6. júna spôsobilo  v delte rieky Dneper, v jej záplavovej oblasti i v obciach a mestách na brehu riek rozsiahle záplavy, pripomína Reuters. V súvislosti s poškodením vodného diela ukrajinskí vládni predstavitelia a predstavitelia OSN varovali pred ľudskou a ekologickou katastrofou, ktorej dôsledky sa budú vyhodnocovať niekoľko dní a oveľa dlhšie sa z nich bude región zotavovať.

SITA/AP Photo/Libkos

9:40 Voda zo zničenej Kachovskej priehrady zaplavila takmer 2 000 domov

Voda vytekajúca zo zničenej Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny do stredy rána zaplavila na pravom brehu rieky Dnipro 1 852 domov. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram šéf vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Podľa našich prognóz hladina vody v priebehu najbližších 20 hodín stúpne o ďalší meter," napísal Prokudin. Podľa jeho vyjadrenia v noci na stredu o pomoc požiadali trinásti ľudia vrátane piatich obyvateľov ľavého brehu Dnipra. Do stredajšieho rána do 6:00 bolo evakuovaných 1 457 obyvateľov.

Cherson, 6.6.2023SITA/AP Photo/LibkosCherson, 6.6.2023

9:30 Polia v Chersonskej oblasti by sa po zničení priehrady mohli stať púšťou

Katastrofa spôsobená človekom okrem toho preruší dodávky vody do 31 zavlažovacích systémov v Dnepropetrovskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. V roku 2021 tieto systémy zabezpečovali zavlažovanie 584.000 hektárov pôdy, z ktorých sa zozbierali približne štyri milióny ton obilnín a olejnín v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.

Zničenie Kachovskej priehrady bude mať za následok, že polia na južnej Ukrajine sa už na budúci rok zmenia na púšť. Problémy budú mať nielen poľnohospodári, ale aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou, varuje ministerstvo.

Priehrada v Ruskom okupovanej časti juhoukrajinskej Chersonskej oblasti bola zničená v utorok skoro ráno. Kremeľ z toho obviňuje Kyjev. Ukrajina a mnohí západní pozorovatelia sú presvedčení, že ruskí vojaci vyhodili priehradu do vzduchu sami. Špekuluje sa, že tak chceli zabrániť plánovanej ukrajinskej protiofenzíve.

9:00 Bilancia dôkazov, úvah a rétoriky naznačuje, že Kachovskú priehradu zničili Rusi

Americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedla, že nemá definitívne vyhodnotenie zodpovednosti sa zničenie Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Konštatovala však, že „bilancia dôkazov, úvah a rétoriky naznačuje, že priehradu úmyselne poškodili Rusi“. Informuje o tom web Kyiv Independent.

ISW vo svojej analýze z utorka odkázal na svoju predikciu z októbra 2022. Vtedy sa vyjadril, že ruské sily „sa pravdepodobne pokúsia vyhodiť priehradu do vzduchu, aby kryli svoje stiahnutie“ a zabránili postupu ukrajinských síl.

Napriek ťažkostiam, ktoré zničenie priehrady spôsobilo, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že to Ukrajine nezabráni oslobodiť Rusmi okupované územia.

8:00 Zelenskyj označil zničenie priehrady za environmentálnu bombu hromadného ničenia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pretrhnutie Kachovskej priehrady za „environmentálnu bombu hromadného ničenia “a povedal, že len oslobodenie Ukrajiny môže zabrániť ďalším „teroristickým“ činom. TASR správu prevzala zo stanice Sky News a agentúry Reuters.

„Takéto zámerné zničenie priehrady a ďalších zariadení vodnej nádrže zo strany ruských okupantov je environmentálnou bombou hromadného ničenia,“ uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom videoprejave zverejnenom v utorok neskoro večer. Zopakoval, že zničenie Kachovskej priehrady nezastaví oslobodzovanie okupovaných území. „Len úplné oslobodenie ukrajinského územia spod ruskej okupácie zaručí, že už k takýmto teroristickým útokom nedôjde, “dodal.

Zelenskyj tiež oznámil, že ukrajinská generálna prokuratúra sa už v súvislosti s vyšetrovaním utorkového zničenia priehrady obrátila na Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu. Ukrajinský prezident takisto prisľúbil pomoc obyvateľom postihnutej oblasti. Podľa neho vláda robí všetko, čo môže, aby zachránila ľudí a zaistila im pitnú vodu, píše agentúra DPA. 

Z útoku na priehradu sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev. Podľa Ukrajiny chcelo Rusko útokom na priehradu spomaliť dlho očakávanú ukrajinskú ofenzívu. Rusko uviedlo, že išlo o sabotáž s cieľom zastaviť zásobovanie vodou na anektovaný polostrov Krym.

7:30 Ruská armáda stratila ďalších 880 vojakov

Od začiatku invázie ruské ozbrojené sily na Ukrajine podľa Kyjiva celkovo stratili 3 873 tankov, 7 560 obrnených bojových vozidiel pechoty, 3 640 delostreleckých systémov, 594 raketometov a 314 lietadiel.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite