Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Od Slovenska po Nepál. Ľudia porušujú pandemické opatrenia a zabávajú sa, aj keď naokolo padajú bomby

.filip Vačko .svet

Začiatkom decembra majitelia mnohých reštaurácií a fitnescentier oznámili, že napriek pandemickým opatreniam otvoria svoje prevádzky. Premiér Igor Matovič tento krok odsúdil a vyhlásil, že „ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, tak zavedú anarchiu“. Kde všade vo svete ešte ľudia podobne „zaviedli anarchiu”? A kedy v histórii sa ľudia zabávali, aj keď naokolo doslova padali bomby?

Od Slovenska po Nepál. Ľudia porušujú pandemické opatrenia a zabávajú sa, aj keď naokolo padajú bomby Richard Balog/Unsplash.com Kopaszi dike, Maďarsko

v prvom rade treba povedať, že na Slovensku rebelujúci majitelia reštaurácií neignorovali pandemické opatrenia úplne. Vrátili sa k dodržiavaniu menej prísnych opatrení, ktoré na Slovensku platili od júna do novembra. Ako napríklad pre denník Pravda opísal situáciu vo svojom fitnescentre Pavel Kiseľ z Únie fitness centier Slovenska, „Cvičí sa bez rúšok, dezinfikujú sa stroje, evidujú sa klienti“. 

Protest nespustil žiadnu reťazovú reakciu a po niekoľkých dňoch upadol do zabudnutia. Dôvodom bola hrozba represií, ako aj represie, ktoré sa reálne vykonávali u rebelujúcich prevádzok. Iniciatíva Bojujeme za naše gastro napríklad konkrétne spomínala „zlomyseľne vysoké finančné postihy“, „hrozby premiéra smerujúce k exemplárnym sankciám“ alebo „denné kontroly (dokonca aj o 20,30 večer)“. 

porušovanie pravidiel v USA - od Tesly po malé podniky

Možno najznámejším prípadom rebelovania voči pandemickým opatreniam v USA bola výroba v spoločnosti Tesla v máji minulého roka. Šéf Tesly Elon Musk spustil výrobu v továrni v Kalifornii napriek zákazu, o čom informoval na svojom Twitteri, „Tesla dnes reštartuje výrobu v rozpore s pravidlami okresu Alameda. Budem na linke so všetkými ostatnými. Ak bude ktokoľvek zatknutý, žiadam, nech som to len ja.“

V Kalifornii voči opatreniam rebelujú aj reštaurácie. Na Instagrame sa pod hashtagom #OpenSafe majitelia reštaurácii vzájomne vyzývajú na otvorenie reštaurácií, no pri zachovaní bezpečnostných opatrení ako sú odstupy medzi stolmi alebo vyžadovanie rúšok. 

V lete minulého roka navyše porušovanie zákazu navštevovania pláží v kalifornskom okrsku Santa Cruz dosiahlo také úrovne, že zákaz fakticky nebolo možné vynucovať, a preto ho zrušili. Ako vyhlásila Dr. Gail Newel, komisárka pre verejné zdravie v tomto okrsku, „dúfali sme, že budeme pokračovať v zatvorení pláží do obdobia po štvrtom júli. Ale pre policajné zložky sa stalo nemožným pokračovať vo vynucovaní tohto zákazu. Ľudia už nie sú ochotní nechať sa ohľadom tohto riadiť a tak to chceme uznať odstránením tohto obmedzenia.“

K masovému ignorovaniu pandemických opatrení dochádza aj v americkom štáte Pennsylvánia. Rebelujú reštaurácie, hotely a prakticky všetky typy prevádzok. Vo väčšine z nich sa pritom rúška nevyžadujú, len odporúčajú. 

Obyvateľom Pennsylvánie navyše dodáva odvahu aj októbrové rozhodnutie súdu v tamojšom okrsku Lebanon County. Ten totiž rozhodol, že majiteľ reštaurácie Taste of Sicily, ktorému bola za porušenie pandemických opatrení udelená pokuta 10-tisíc dolárov, pokutu nemusí zaplatiť. Dôvodom bolo to, že „nariadenia, ktoré boli vydané guvernérom a úradom pre zdravie, sú právne nevynútiteľné.“

Príkladov otvoreného a cieleného porušovania pandemických opatrení sú aj v iných štátoch USA stovky. Za zmienku stojí napríklad aj zhruba 100 reštaurácií a iných podnikov, ktoré v novembri odmietli v štáte Colorado zavrieť svoje prevádzky, alebo približne 70 podnikov v Chicagu, ktoré sa o mesiac skôr spojili v snahe nerešpektovať zákaz stravovania v interiéri. Ďalších približne 150 reštaurácií, barov a fitnesscentier v štáte Minnesota sa v polovici decembra spojilo v snahe rebelovať proti plánovanému predĺženiu lockdownu. 

zbytočné zatýkanie a ozbrojený bojkot

No niektorých Američanov nezastavilo ani zatknutie. Majiteľ newyorského baru Mac's Public House napríklad svoj bar označil za „autonómnu zónu“ a odmietol ho v súlade s opatreniami zavrieť. Následne bol zatknutý, no po prepustení sa vrátil naspäť do baru

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite