Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dorian znova zosilnel na hurikán 3. kategórie

.redakcia .svet

Hurikán Dorian, ktorý si na Bahamách vyžiadal najmenej 20 obetí na životoch, počas prechodu k juhovýchodnému pobrežiu USA v stredu miestneho času znova zosilnel a zaradili ho tak opätovne do tretej z celkovo piatich kategórií.

Dorian znova zosilnel na hurikán 3. kategórie Al Diaz/Miami Herald via AP Hurikán po sebe zanechal spúšť.

národné centrum pre hurikány v Miami uviedlo, že Dorian sprevádzal vietor so stálou rýchlosťou do 185 kilometrov za hodinu. Centrum hurikánu sa o 23:00 miestneho času nachádzalo približne 168 kilometrov južne od mesta Charleston v Južnej Karolíne.

Dorian sa presúval smerom na sever rýchlosťou okolo 11 kilometrov za hodinu. Súčasnú silu by si mohol udržať asi 12 hodín a podľa aktuálnej predpovede sa očakáva jeho postupné oslabovanie v priebehu štvrtka a piatka, vyplýva z údajov NHC.

Hurikán sa pohyboval popri pobreží Spojených štátov, kde hrozia záplavy v nízko položených oblastiach od štátu Georgia po Virgíniu. V regióne pociťujú silnejší vietor a stovky domov a podnikov v Georgii sú už bez elektriny.

V Južnej Karolíne, kde sa viac než 1 500 ľudí uchýlilo do 28 evakuačných stredísk, sa úrady obávajú o historické prístavné mesto Charleston, ležiace na polostrove náchylnom na záplavy, píše AP. V stredu neskoro večer tam už začal padať dážď.

Na pobreží Južnej Karolíny nariadili povinnú evakuáciu celkovo okolo 830 000 ľudí. Státisíce ďalších mali opustiť pobrežie Georgie. Americké námorné sily nariadili podobne evakuáciu vojenského personálu v Severnej Karolíne, pričom presúvali lode a lietadlá zo základní vo Virgínii do vnútrozemia.

Federálny úrad pre mimoriadne situácie oznámil, že pripravených je 4 000 pracovníkov federálnych pohotovostných zložiek, 6 000 príslušníkov Národnej gardy a 40 000 pracovníkov infraštruktúrnych podnikov.

V štáte Florida, ktorý mal podľa pôvodných projekcií Dorian priamo zasiahnuť, pocítili úľavu, keď hurikán v stredu prešiel „okolo" v pomerne bezpečnej vzdialenosti. V meste Orlando znova otvorili medzinárodné letisko, podobne ako veľké zábavné parky.

Jeden obyvateľ Floridy však zahynul počas prípravy na hurikán – 56-ročného muža zhodilo v pondelok na predmestí Orlanda zo stromu, keď pílil konáre. V Severnej Karolíne zomrel 85-ročný muž po páde z rebríka, keď sa takisto pripravoval na hurikán.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite