Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Bosnianski lídri dosiahli po desiatich mesiacoch dohodu o vytvorení vlády

.redakcia .svet

Lídri troch hlavných bosnianskych strán dospeli v pondelok k dohode o vytvorení centrálnej vlády, čím ukončili desaťmesačnú patovú situáciu, ktorá trvala od vlaňajších októbrových volieb.

Bosnianski lídri dosiahli po desiatich mesiacoch dohodu o vytvorení vlády Presidential Press Service via AP, Poo

hlavy etnicky organizovaných strán, ktoré zastupujú Srbov, Chorvátov a Bosniakov (Moslimov), podpísali dohodu na stretnutí sprostredkovanom šéfom delegácie EÚ v Sarajeve Larsom-Gunnarom Wigemarkom, informovala tlačová agentúra AFP.

Jednou z hlavných prekážok bol ich rozdielny postoj k NATO - Srbi sú proti vstupu krajiny do tejto vojenskej aliancie, zatiaľ čo ostatné dve strany sú za to, aby sa Bosna stala jej súčasťou. V dohode sa spomína aj vágny záväzok pokračovať v rozvíjaní vzťahov s NATO.

Hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová výsledok rokovaní privítala ako „významný krok vpred“. Lídrov zároveň vyzvala, „aby pokračovali vo vytváraní úradov a bez ďalšieho odkladu umožnili fungovanie všetkých inštitúcií“.

Srbský spoluprezident Milorad Dodik, nekompromisný nacionalista, upozornil, že krajina má na vytvorenie vládneho kabinetu - nazývaného rada ministrov - 30 dní. „Ak sa tak nestane, dosiahnutá dohoda prestane platiť,“ dodal.

Od ukončenia etnického konfliktu v 90. rokoch je Bosna spravovaná prostredníctvom zložitého systému prekrývajúcich sa administratív, čo často vedie k politickej paralýze. V krajine totiž naďalej pretrvávajú etnické napätie a nacionalizmus.

Krajina je rozdelená na dva poloautonómne regióny - jednému dominujú Srbi, ďalšiemu Chorváti a bosnianski Moslimovia. Obe entity spája slabá ústredná vláda vrátane trojitého prezidentského úradu, v ktorom je zastúpený srbský, chorvátsky a moslimský člen.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite