Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mária Kolíková zostáva ministerkou spravodlivosti. Opozícia ju neodvolala.

V Hongkongu pokračujú demonštrácie, polícia zasiahla aj gumovými projektilmi

.redakcia .svet

Pri sobotňajšom proteste v Hongkongu, kde polícia použila proti ľuďom slzný plyn a gumové projektily, bolo zranených aspoň 24 ľudí.

V Hongkongu pokračujú demonštrácie, polícia zasiahla aj gumovými projektilmi Ring Yu/AP/SITA

desaťtisíce ľudí v nedeľu opäť demonštrovali v uliciach vládnych a obchodných štvrtí Hongkongu proti kontroverznému extradičnému zákonu a správaniu sa úradov voči opozícii. Ich protest trval do neskorého večera, pričom poriadková polícia proti nim podobne ako aj v sobotu zasiahla slzotvorným plynom a gumovými projektilmi.

K zrážkam policajtov s demonštrantami došlo pri styčnom úrade čínskej ústrednej vlády, ktorého budovu už pred týždňom protestujúci obhadzovali vajcami a čiernou farbou, pričom poškodili čínsky štátny znak. K budove tohto zastupiteľského úradu Pekingu preniklo v nedeľu zhruba 200 demonštrantov, ktorých sa polícia snažila rozohnať, pričom ich pomocou megafónov vyzývala, aby svoje „nelegálne zhromaždenie“ ukončili. Voči protestujúcim napokon použila slzotvorný plyn a gumové projektily, zatiaľ čo oni odpovedali hádzaním kameňov a tehál. 

Na mieste došlo k viacerým zatknutiam prevažne mladých mužov a žien. Viacerí demonštranti vrátane minimálne dvoch novinárov pri zásahoch utrpeli zranenia. 

Hongkonská polícia pristúpila k zriedkavému kroku a sobotný i nedeľný protest zakázala s tým, že takýmto rozhodnutím len ešte viac rozhnevala demonštrantov, ktorí jej zákaz ignorovali. 

Masové protesty sa začali v Hongkongu minulý mesiac. Vyvolal ich návrh uvedeného kontroverzného zákona o extradícii, podľa ktorého by osoby podozrivé zo spáchania trestného činu mali byť vydávané orgánom v pevninskej Číne. Napriek tomu, že návrh zákona bol už odvtedy stiahnutý, obyvatelia stále vychádzajú do ulíc a protestujú proti politike správkyne Hongkongu Carrie Lamovej.

Dožadujú sa priamych volieb, rozpustenia aktuálneho hongkonského zákonodarného zboru a vyšetrenia údajného policajného násilia.

Demonštranti tento víkend protestovali aj proti násilnostiam z minulého víkendu. Gang ozbrojený kovovými i drevenými palicami vtedy zranil v Jüan Langu približne 45 ľudí protestujúcich proti spomenutému extradičnému zákonu.

Mnohí demonštranti preto ešte v sobotu vyšli do ulíc pripravení na prípadné ozbrojené potýčky a mali na hlavách prilby, na očiach ochranné okuliare a na tvárach ochranné masky. Priniesli si tiež so sebou zdravotnícky materiál. Pri zrážkach s políciou sa v sobotu zranilo 24 osôb, dve z nich vážne, uviedli miestni zdravotníci. Polícia počas sobotných protestov zároveň zatkla 13 ľudí. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite