Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dana Kleinert dnes oznámila, že sa vzdáva kandidatúry na pozíciu starostky Starého mesta. Svojim podporovateľom odporučila voliť Zuzanu Aufrichtovú.

Smrť za urážku islamu

.michal Oláh .svet

V pakistanskom Islamabáde sa v pondelok otvorí odvolacie konanie v prípade pakistanskej kresťanky Asie Bibi. Miestne noviny Pakistan Today dokonca píšu o požiadavke popraviť ju.

Smrť za urážku islamu Anjum Naveed/AP Photo/SITA Islamabad, Pakistan 24. november 2010: Anjum Naveed, manžel Asie Bibi (vpravo) a jej dve dcéry Sidra Shahzadi a Isham Ashiq (vľavo).

pôjde o predbežné pojednávanie, v ktorom budú advokáti informovaní o povinnosti zúčastniť sa na tomto vykonštruovanom procese. Pre Asiu, o ktorej vyšla na Slovensku aj kniha, je to posledná šanca, ako uniknúť vykonaniu trestu smrti. Odsúdená bola ešte v roku 2010 na základe zákona o rúhaní. Asia je matkou piatich detí, uväznenou od roku 2009 v oblasti Pandžáb, po tom, ako ju niekoľko moslimských žien, poľnohospodárskych robotníčok, obvinilo z urážky proroka Mohameda. 

Urážka spočívala v protiotázke, ktorú v konflikte položila moslimským ženám: „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?“ To miestnu moslimskú komunitu tak rozzúrilo, že ju obvinili z hanlivého vyjadrovania sa o prorokovi. Tento čin je v pakistanskom práve klasifikovaný ako rúhanie s možným trestom smrti.

„Asia má veľmi silnú vieru, je pripravená a ochotná zomrieť za Krista.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.michal Oláh .svet
.diskusia
.neprehliadnite