Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie ŠTS v kauze vraždy J.Kuciaka a M.Kušnírovej.

Boris je preč. Koľko vydrží Jeremy?

.filip Olšovský .svet .tvár týždňa

Brexit sa blíži, ministri odstupujú a vyznať sa v britskej politike je z týždňa na týždeň ťažšie. Čo sa to v ostrovnej krajine deje a čo je zač nový minister zahraničia, ktorý minulý týždeň nahradil Borisa Johnsona?

Boris je preč. Koľko vydrží Jeremy? PETE MACLAINE/POLARIS/PROFIMEDIA

keď sme boli pred vyše mesiacom v Anglicku, reč sa z času na čas, ako inak, skĺzla aj na brexit. Jeden moment bol úplne šokujúci. Ten, keď nám členka britského parlamentu za jeden z okrskov na severe Sheffieldu otvorene povedala, že možno žiadny brexit nebude. Pre istotu sme sa uistili, či len nezáväzne nežartuje. Nie, myslela to úplne vážne a hovorila o možnej koalícii, ktorá by už konečne mohla to trápenie ukončiť.

Lenže toto – vznikajúca tichá koalícia medzi niektorými labouristami a konzervatívcami, ktorí sú proti odchodu z EÚ – je iba polovica obrazu dnešnej Británie. Existuje aj jej protistrana, takzvaná koalícia chaosu, ktorú pre zmenu tvoria iní labouristi spolu so zástancami tvrdého brexitu. Nuž a niekde medzi nimi sa dnes nachádza premiérka Theresa May. Čím ďalej, tým viac si uvedomujúca, že to takto ďalej dlho nepôjde.

Do brexitu zostáva osem mesiacov, rokovania o jeho podobe sa mali uzavrieť do decembra. Cieľ sa však nepribližuje a oba krajné tábory získavajú na sile. Je to pochopiteľné. Pozícia britskej vlády vo vyjednávaniach s Úniou je slabá a očakávania príliš rôznorodé. Prvá skupina si pod brexitom predstavuje jemnú korekciu súčasného stavu a oklieštenie byrokracie, druhá úplný odchod zo spoločných trhov. A Theresa May? Uväznená v čoraz užšej štrbinke medzi dvoma tábormi, iba dookola opakuje, že brexit znamená brexit a v tichosti si kreslí možné scenáre, ktoré sa hneď po zverejnení stretnú s búrkou nevôle.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite